Nová zbraň na podvodníky. Kontroloři ČOI mohou použít falešnou identitu, získají nová práva

Jan Prokeš Jan Prokeš
19. 7. 2017 14:45
Právo používat skrytou identitu chce ČOI získat pro inspektory kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí. Vychází z toho, že se často musejí prokázat občanským průkazem třeba při sjednávání smluv. Z toho pro ně může plynout nepřiměřené riziko. Nově také získají možnost vstupovat do uzamčených prostor podnikatele v případě, že se tam prokazatelně nacházejí padělky či nebezpečné zboží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká obchodní inspekce

Praha - Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) budou moci od listopadu vystupovat pod skrytou identitou. Novou pravomoc jim dává novela zákona, kterou ve středu schválili senátoři.

Falešnou identitu budou moci inspektoři používat například při kontrolách předváděcích akcí, autobazarů, nebo zastaváren, kde dnes musí ukazovat své občanské průkazy.

"Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou. A podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známá," uvedl již dříve k návrhu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Cílem novely je podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) lepší ochrana inspektorů. Zneužití skryté identity podle něj nehrozí. "Doklady budou používány jen v naprosto výjimečných případech a budou vydávány vždy jen na konkrétní akci, po které je musí inspektor opět vrátit," řekl Havlíček.

Skrytou identitu podle ministra využijí pracovníci ČOI zejména na předváděcích akcích při kontrole obchodních praktik takzvaných šmejdů. Falešnou identitu bude moci používat jen několik inspektorů.

Inspektoři dostanou nově také možnost vstupovat do uzamčených prostor podnikatele, například při podezření z prodeje padělků. Jedinou výjimkou je jeho obydlí. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

S rozšířením pravomocí inspektorů zásadně nesouhlasí nezařazený senátor Ivo Valenta. "Je to další krok směrem do totalitních dob, který zapadá do trendu opatření současné vlády," řekl Valenta. Podobně zákon kritizoval také Tomáš Grulich (ODS). "Vytváříme další policejní složku a otevíráme Pandořinu skříňku omezování svobody," varoval senátory.

Novela také zpřísňuje podmínky kontrolního nákupu, protože inspektoři ČOI mají v praxi často potíže vyřídit vrácení peněz za kontrolní nákup poté, co jej vrátí.

ČOI by díky schválené novele rovněž mohla jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit, takže je inspekce nemůže kontaktovat. Nově by o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy