"Ničivá válka pokračuje, jen tak se nevrátíme." Ikea v Rusku dál seškrtává byznys

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 6. 2022 12:29
Švédská nábytkářská značka Ikea nepředpokládá, že by mohla v brzké době obnovit své aktivity v Rusku a Bělorusku, které v březnu pozastavila v důsledku války na Ukrajině. Rozhodla se proto přikročit k jejich další redukci. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě.
IKEA, logo - ilustrační foto
IKEA, logo - ilustrační foto | Foto: Reuters

"Okolnosti se bohužel nezměnily a ničivá válka pokračuje," uvedla Ikea. Dodala, že její maloobchodní aktivity v Rusku a Bělorusku zůstanou pozastavené a počet jejich zaměstnanců se bude snižovat.

Počet zaměstnanců zredukují i její průmyslové aktivity v Rusku, které navíc začnou hledat nové majitele pro všechny své čtyři továrny.

Dovoz produktů řetězce do Ruska a Běloruska zůstane stejně jako jejich vývoz pozastavený. Společnost Inter Ikea, která je majitelem značky, navíc trvale uzavře své nákupní a logistické kanceláře v Moskvě a Minsku.

Aktivity v Rusku již v reakci na válku na Ukrajině omezila či přerušila řada západních podniků, včetně výrobců automobilů, maloobchodníků či technologických společností.

Z Ruska se stáhl také například řetězec restaurací McDonald's. V neděli se v Moskvě a okolí znovu otevřelo prvních 15 bývalých restaurací tohoto řetězce, které nyní mají jiného majitele a nový název Vkusno a točka (Chutně a tečka).

Před oznámením odchodu z Ruska působil McDonald's v této zemi více než 30 let. První restauraci otevřel v lednu 1990 v Moskvě, tehdy byla pokládána za symbol a klíčový okamžik otevírání ekonomiky Sovětského svazu v době, kdy se blížil konec studené války.

Chtějí zpátky do Ruska, tvrdí o firmách Kreml

Oznámení značky Ikea přichází den poté, co Kreml vyjádřil přesvědčení, že mnohé západní podniky by se do Ruska rády vrátily. "Mnohé firmy ze západních zemí, včetně členských států EU, Spojených států a Kanady, mají stále zájem o ruský trh," uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Mnohé západní podniky podle Peskova sice pod "bezprecedentním tlakem" činnost v Rusku přerušily, "ale přesto říkají, že se při první příležitosti chtějí vrátit".

Analytici ale mluví opačně. Podle nich bude do budoucna Rusko zahraniční investory spíše odstrašovat. V zemi jim totiž hrozí znárodňování majetku, je tam také omezen volný pohyb měny.

Před schválením je v Rusku zákon, podle kterého vláda bude moci ovládnout pobočky těch firem, které v zemi ještě zůstaly a podle podle státu by svým rychlým odchodem ohrozily trh práce či průmysl. Dotkl by se totiž konkrétně společností s větším než čtvrtinovým podílem v rukou "nepřátelských zemí" a to je případ právě i Ikey. Samotné převzetí by probíhalo s pomocí dosazených správců.

Video zachycuje boj o výrobky Ikea těsně před zavřením prodejen:

Drsný souboj Rusek o poslední pánvičku. Aneb poslední nákupy v Ikea | Video: TikTok/skidki_besplatno
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy