Záhadné zásilky semen z Číny se objevily i v Česku. Hlavně nezasévat, varují vědci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 10. 2020 14:48
Zemědělský ústav dostal dvě oznámení o tom, že lidem v Česku přišly nevyžádané zásilky semen z Číny. Pokud by je někdo obdržel, nemá je vysévat, varovala ve středu mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V některých evropských státech takto lidé dostali již tisíce zásilek - podobnou situací se v létě zabývaly i Spojené státy americké.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zásilky se objevují jako nevyžádané "dárky", nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu. Balíčky jsou zabaleny jako šperky a odesílatel je popsal nápisy v čínštině.

"Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici. Jedná se o malé zásilky v řádu gramů," dodává Kršková. "V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte," varuje.

Český úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali e-mailem, nejlepší by však podle nich bylo odevzdání "dárkových" balíčků.

"Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických," vysvětluje ústav.

Balíčky pro Američany i Brity

V Česku byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.

Americké ministerstvo zemědělství již na konci července obdobně vyzvalo, aby lidé nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání. Zveřejnilo přitom fotografie semen nejrůznější velikosti, barvy a tvaru, která lidé podle něj dostávají v bílých nebo žlutých obálkách. Některé balíčky byly zabaleny jako šperky a byly na nich nápisy v čínštině.

Také se podle něj může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Tamní úřady požádaly občany, aby semena nezasévali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.

Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou. Podobné balíčky obdrželi například i někteří Britové.

O důvodech zasílání semen se zatím jen spekuluje. Američtí vyšetřovatelé se například domnívají, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají velké množství levných produktů. Následně na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců a manipulují tak statistiky spokojenosti.

Ministerstvo zemědělství státu Washington ale míní, že se jedná o "zemědělské pašování". 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy