Záhadné zásilky semen z Číny se objevily i v Česku. Hlavně nezasévat, varují vědci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 10. 2020 14:48
Zemědělský ústav dostal dvě oznámení o tom, že lidem v Česku přišly nevyžádané zásilky semen z Číny. Pokud by je někdo obdržel, nemá je vysévat, varovala ve středu mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V některých evropských státech takto lidé dostali již tisíce zásilek - podobnou situací se v létě zabývaly i Spojené státy americké.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zásilky se objevují jako nevyžádané "dárky", nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu. Balíčky jsou zabaleny jako šperky a odesílatel je popsal nápisy v čínštině.

"Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici. Jedná se o malé zásilky v řádu gramů," dodává Kršková. "V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte," varuje.

Český úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali e-mailem, nejlepší by však podle nich bylo odevzdání "dárkových" balíčků.

"Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických," vysvětluje ústav.

Balíčky pro Američany i Brity

V Česku byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.

Americké ministerstvo zemědělství již na konci července obdobně vyzvalo, aby lidé nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání. Zveřejnilo přitom fotografie semen nejrůznější velikosti, barvy a tvaru, která lidé podle něj dostávají v bílých nebo žlutých obálkách. Některé balíčky byly zabaleny jako šperky a byly na nich nápisy v čínštině.

Také se podle něj může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Tamní úřady požádaly občany, aby semena nezasévali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.

Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou. Podobné balíčky obdrželi například i někteří Britové.

O důvodech zasílání semen se zatím jen spekuluje. Američtí vyšetřovatelé se například domnívají, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají velké množství levných produktů. Následně na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců a manipulují tak statistiky spokojenosti.

Ministerstvo zemědělství státu Washington ale míní, že se jedná o "zemědělské pašování". 

 

Právě se děje

Další zprávy