Není Klasa jako Klasa. Pekárny klamou spotřebitele, tvrdí úřad rozdávající značku kvality

Iva Špačková Iva Špačková
4. 12. 2017 6:10
Klatovské pekárny používají na některých svých výrobcích označení Klasa. Pod tímto názvem má však ministerstvo zemědělství zaregistrovanou značku, kterou uděluje kvalitním výrobkům. Stát to považuje za klamání spotřebitele.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Společnost Pekárny a cukrárny Klatovy přebalila v září své linecké rohlíčky a doprostřed obalu umístila název Klasa. Ten už přitom využívá ministerstvo zemědělství k ocenění kvalitních potravin. Stát chápe označení rohlíčků jako parazitování na dobré pověsti značky a bude situaci řešit.

Klasa jako ocenění od státu.
Klasa jako ocenění od státu. | Foto: eklasa.cz

Státní zemědělský a intervenční fond, který "národní značku kvality" spravuje a každý rok ministerstvu navrhuje potraviny, které si ocenění zaslouží, vnímá užití názvu Klasa jako klamání spotřebitele. 

"Rozhodně nám tato situace vadí, protože se v tomto případě jedná o parazitování na dobré pověsti značky Klasa a klamání spotřebitele," reagovala na zjištění on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí státního fondu Vladimíra Nováková.

Fond se proto obrátí na ministerstvo zemědělství, které značku vlastní, aby se provedly "nezbytné kroky k ochraně práv vlastníka ochranné známky a oprávněných zájmů všech držitelů značky", uvedla Nováková.

Značka Klasa má podle záznamu Úřadu průmyslového vlastnictví takzvanou kombinovanou ochranu. Ta primárně chrání grafickou podobu značky, zatímco slovní podoba má pouze doplňující charakter a její ochrana vyplývá z posouzení konkrétního případu.

Ministerstvo potvrzuje, že označení, které používají klatovské pekárny, nemá s logem kvality nic společného. "V souvislosti s vaším podnětem situaci dále vyhodnocujeme a zvážíme další postup," sdělila jeho mluvčí Markéta Ježková.

Pekárny však tvrdí, že stát neměl v minulosti s užitím značky problém. "Samozřejmě příslušné instituce s námi o této problematice komunikovaly tak, aby vše probíhalo v mezích zákonného užití ochranných známek," uvedla obchodní ředitelka společnosti Pekárny a cukrárny Klatovy Jana Holubová.

Firma podle ní užívá značku Klasa už od roku 1998. O dva roky později byla zapsána na českém patentovém úřadu a v roce 2003 na slovenském. Z databáze Úřadu průmyslového vlastnictví však vyplývá, že ochrana značky mezitím v Česku zanikla.

Když totiž v roce 2009 pekárny chtěly ochrannou známku prodloužit, už se jim to nepodařilo. Pekárny se nicméně před dvěma lety dostaly k užití značky na území ČR oklikou: V roce 2015 totiž byla značka zapsána do rejstříku ochranných známek Společenství - tedy pro celou EU.

"Na základě uvedeného zápisu je naše společnost jako vlastník ochranné známky oprávněna se účinně domáhat svých práv na území celé EU," uvedla Holubová. 

Státem udělovaná značka Klasa je mezi spotřebiteli nejznámějším oceněním kvality. Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2015 si ji spontánně vybaví přes 80 procent Čechů. Druhým nejlepším označením byla značka Český výrobek, který znala jen pětina lidí. 

Zemědělský resort používá značku Klasa dohromady s logem od roku 2003. Na návrh Státního zemědělského a intervenčního fondu ji uděluje každý rok těm potravinám, které jsou aspoň v jednom kvalitativním parametru jedinečné. V současné době je takto označeno 971 produktů od 219 českých a moravských výrobců.

 

Právě se děje

Další zprávy