Nemají obchod ani rozvoz. Chladící výdejní boxy mají dostat malé obce z izolace

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 7. 2021 16:46
Nemají bankomat, často ani obchod s potravinami a kurýři do jejich oblasti nezajíždějí. Právě v takových obcích chce družstevní síť obchodů Coop spouštět samostatné chladící boxy. První z nich spustila v pátek na jihu Moravy. Princip je přitom stejný jako v případě výdejních boxů umístěných hned u prodejen Coop - zákazník si zboží může objednat přes internet a pak si ho kdykoli vyzvednout.
Chladící box v obci Medlovice.
Chladící box v obci Medlovice. | Foto: Coop

"Obchodní obslužnost a také dostupnost dalších služeb je v menších obcích velkým problémem. Toto řešení obcím pomáhá a zároveň přispívá regionu, neboť potraviny jsou zaváženy pouze z prodejny v blízkém okolí a neprodukují tak zbytečnou zátěž na životní prostředí," uvádí síť Coop.

První samostatný box se řetězec rozhodl umístit do jihomoravských Medlovic. Podle místostarosty Romana Pavelky je obec více než dva roky bez obchodu. "Obec má 370 obyvatel a obchod se zde neuživil, výdejní box může být řešením, jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění, proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu," popisuje.  

"Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů," upřesňuje předseda místního družstva František Polák.

Box je dostupný po zadání kódu a funguje 24 hodin denně. Díky chlazení je možné objednat do něj mimo jiné i uzeniny, maso a mléčné výrobky. Jedna část zároveň funguje pro zásilky z ostatních e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

Prodejní boxy u prodejen Coop spolu s e-shopem začal řetězec testovat v druhé polovině loňského roku. "Lidem z menších míst jsme chtěli nabídnout plnohodnotný a bezpečný způsob nakupování, který dosud v regionech chyběl. V době s covidem jim odpadne zdlouhavé a nekomfortní dojíždění pro velké nákupy do větších míst," uvedl v září předseda představenstva skupiny Coop Pavel Březina. 

V současnosti řetězec provozuje kolem desítky boxů, zvažuje i rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech. 

Modernizace je trend, míní řetězec

V rámci sítě Coop se na vesnici začínají rozrůstat také kavárny. Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum v Ústí nad Orlicí, je vnímá jako rozšíření služeb obchodů v menších obcích. "Naše obchody jsou často jediným centrem dění v obci, vesnická prodejna dnes často supluje bankomat, lékárnu či poštu a další služby. Nyní dáváme místním také prostor, kde se setkávat," vysvětluje Hlavsa.

Družstvo provozuje v Česku zatím sedm kaváren, poslední otevřelo letos na jaře v obci Písečná u Žamberku.

Kavárny prodávají produkty od místních výrobců potravin a obvykle jsou doplněny i o dětské koutky. "O jejich otevření nechává často Coop hlasovat místní obyvatele nebo členy družstva," podotýká firma. Podle Hlavsy by na venkově samostatné kavárny nepřežily, jejich spojení s prodejnami však dává perfektní smysl.

Podle mluvčího skupiny Coop Lukáše Němčíka připravují koncept kaváren i další družstva. Mezi regiony, kde se tomuto konceptu daří, patří například jižní a střední Čechy či jižní Morava. Doba zavírání vesnických obchodů podle něj skončila a současným trendem je naopak jejich modernizace a rozšiřování služeb. Březina přitom připomněl, že malých obchodů s potravinami v posledních letech ubývalo.

Coop v Česku sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují síť přibližně 2500 prodejen. Zaměstnávají na 13 000 lidí. Vyzvednout si zboží objednané v e-shopu lze přitom v 500 prodejnách.

Prodejny Coop loni meziročně zvýšily tržby o sedm procent na zhruba 33 miliardy korun. Obchody zaznamenaly zvýšení frekvence nákupů, ale také zvětšení objemu průměrného nákupu. Podle Březiny růst souvisí se snadnou dopravní dostupností prodejen i tím, že mnoho zákazníků kvůli pandemii koronaviru dalo přednost nákupu v menších prodejnách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy