reklama
 
 

Nekupujte máslo do zásoby, vyzývá Toman. Marže nepřesahují deset procent, vzkazuje Penny Market

Aktualizováno 3. 10. 2017 16:22
Šéf Potravinářské komory mimo jiné vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí.

Praha - Obchodní řetězec Penny Market nemá na másle, mléku nebo cukru vyšší marži než deset procent. Na dnešním Žofínském fóru to prezidentovi Potravinářské komory vzkázal jednatel české pobočky Penny Marketu Espen Berge Larsen.

Zástupce jednoho z největších řetězců v Česku reagoval na výtku šéfa komory Miroslava Tomana, který hovořil o vysokých cenách másla. Ty v posledních týdnech stouply nad padesátikorunovou hranici za čtvrtkilové balení. Ještě loni v létě máslo stálo průměrně necelých 35 korun.

"Marži držíme druhý rok po sobě stejnou, bude to naší strategií i nadále," říká Espen Berge Larsen.

Ceny másla jsou rekordně vysoké v celé Evropské unii, například v Německu se vyšplhaly ke dvěma eurům. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.

Toman také vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. České mlékárny by se podle něj měly soustředit na tuzemský trh.

Prezident Potravinářské komory vyzval i spotřebitele, aby máslo nekupovali do zásoby, protože se tím vytváří tlak na další růst ceny.

Rostoucí cenu másla začali těsně před volbami zkoumat i politici. Na základě podnětu od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyzvalo ministerstvo financí Specializovaný finanční úřad, aby ceny prověřil.

Úřad má zmapovat všechny položky, které tvoří cenu másla. Svaz obchodu a cestovního ruchu Sobotkův příkaz označil za populistický krok před volbami. Vysoká cena másla není způsobena vysokými maržemi obchodníků, tvrdí svaz.

"Vývoj cen másla v České republice odpovídá evropskému vývoji na trhu s máslem a nijak se z něj nevymyká," uvedl již dříve Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského. Podle něj se v Německu či v Nizozemsku dostaly ceny na svá maxima a do konce roku by mohlo nastat "cenové uklidnění". Podobný vývoj očekává i v Česku.

Spotřeba másla v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo téměř o osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

Co se děje na sociálních sítích? Všichni si dělají legraci z ceny másla. Sledujte speciální díl pořadu Sociál. | Video: Terezie Drechslerová, Tomáš Cetkovský |  01:32

autoři: Kateřina Šefrová, Ekonomika | 3. 10. 2017 16:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama