Nekupujte máslo do zásoby, vyzývá Toman. Marže nepřesahují deset procent, vzkazuje Penny Market

Kateřina Šefrová Ekonomika Kateřina Šefrová, Ekonomika
Aktualizováno 3. 10. 2017 16:22
Šéf Potravinářské komory mimo jiné vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí.
Když kupujete máslo do zásoby, tlačíte na další růst ceny. (ilustrační foto)
Když kupujete máslo do zásoby, tlačíte na další růst ceny. (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Obchodní řetězec Penny Market nemá na másle, mléku nebo cukru vyšší marži než deset procent. Na dnešním Žofínském fóru to prezidentovi Potravinářské komory vzkázal jednatel české pobočky Penny Marketu Espen Berge Larsen.

Zástupce jednoho z největších řetězců v Česku reagoval na výtku šéfa komory Miroslava Tomana, který hovořil o vysokých cenách másla. Ty v posledních týdnech stouply nad padesátikorunovou hranici za čtvrtkilové balení. Ještě loni v létě máslo stálo průměrně necelých 35 korun.

"Marži držíme druhý rok po sobě stejnou, bude to naší strategií i nadále," říká Espen Berge Larsen.

Ceny másla jsou rekordně vysoké v celé Evropské unii, například v Německu se vyšplhaly ke dvěma eurům. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.

Toman také vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. České mlékárny by se podle něj měly soustředit na tuzemský trh.

Prezident Potravinářské komory vyzval i spotřebitele, aby máslo nekupovali do zásoby, protože se tím vytváří tlak na další růst ceny.

Rostoucí cenu másla začali těsně před volbami zkoumat i politici. Na základě podnětu od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyzvalo ministerstvo financí Specializovaný finanční úřad, aby ceny prověřil.

Úřad má zmapovat všechny položky, které tvoří cenu másla. Svaz obchodu a cestovního ruchu Sobotkův příkaz označil za populistický krok před volbami. Vysoká cena másla není způsobena vysokými maržemi obchodníků, tvrdí svaz.

"Vývoj cen másla v České republice odpovídá evropskému vývoji na trhu s máslem a nijak se z něj nevymyká," uvedl již dříve Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského. Podle něj se v Německu či v Nizozemsku dostaly ceny na svá maxima a do konce roku by mohlo nastat "cenové uklidnění". Podobný vývoj očekává i v Česku.

Spotřeba másla v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo téměř o osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

Co se děje na sociálních sítích? Všichni si dělají legraci z ceny másla. Sledujte speciální díl pořadu Sociál. | Video: Terezie Drechslerová, Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy