Nekupujte dětem magnetické kuličky, varuje inspekce. Při polknutí se v těle pospojují

Ekonomika Ekonomika
24. 11. 2021 12:46
Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před magnetickými kuličkami pro děti. Zdůvodnila ho informacemi z dětské kliniky Fakultní nemocnice Brno. Ta upozornila na opakované případy, kdy malé děti kuličky spolkly a to jim způsobilo závažné zdravotní komplikace.

"Letos už bylo nutné dokonce čtyři děti kvůli magnetickým kuličkám operovat," sdělil inspekci vedoucí lékař Kliniky dětské chirurgie FN Brno Vladimír Bartl.

Inspektorát ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj následně začal zjišťovat, kdo daný výrobek na českém trhu nabízí, a bude mu "věnovat zvýšenou pozornost".

Hračka se prodává pod označením "magnetické kuličky". Kuličky jsou však tak malé, že je dítě může snadno vdechnout či spolknout, a z hlediska své velikosti jsou proto pro děti nebezpečné.

Navíc hračka obsahuje magnet, který v případě spolknutí několika kuliček způsobí uvnitř těla dítěte to, že se kuličky spojí dohromady.

Z praxe lékařů jsou známy letos již minimálně čtyři případy, kdy děti magnetické kuličky spolkly a následně byl nutný chirurgický zákrok.

"Česká obchodní inspekce apeluje především na rodiče, aby takovou hračku malým dětem nedávali na hraní, a zároveň upozorňuje prodejce, že výrobky, které může malé dítě vdechnout či spolknout, ze zákona nelze prodávat či nabízet jako hračku dětem," uvedl tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy