Nekupujte dětem magnetické kuličky, varuje inspekce. Při polknutí se v těle pospojují

Ekonomika Ekonomika
24. 11. 2021 12:46
Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před magnetickými kuličkami pro děti. Zdůvodnila ho informacemi z dětské kliniky Fakultní nemocnice Brno. Ta upozornila na opakované případy, kdy malé děti kuličky spolkly a to jim způsobilo závažné zdravotní komplikace.

"Letos už bylo nutné dokonce čtyři děti kvůli magnetickým kuličkám operovat," sdělil inspekci vedoucí lékař Kliniky dětské chirurgie FN Brno Vladimír Bartl.

Inspektorát ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj následně začal zjišťovat, kdo daný výrobek na českém trhu nabízí, a bude mu "věnovat zvýšenou pozornost".

Hračka se prodává pod označením "magnetické kuličky". Kuličky jsou však tak malé, že je dítě může snadno vdechnout či spolknout, a z hlediska své velikosti jsou proto pro děti nebezpečné.

Navíc hračka obsahuje magnet, který v případě spolknutí několika kuliček způsobí uvnitř těla dítěte to, že se kuličky spojí dohromady.

Z praxe lékařů jsou známy letos již minimálně čtyři případy, kdy děti magnetické kuličky spolkly a následně byl nutný chirurgický zákrok.

"Česká obchodní inspekce apeluje především na rodiče, aby takovou hračku malým dětem nedávali na hraní, a zároveň upozorňuje prodejce, že výrobky, které může malé dítě vdechnout či spolknout, ze zákona nelze prodávat či nabízet jako hračku dětem," uvedl tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Obrat e-shopů během Black Friday byl podle Heureka.cz o 12 procent nižší proti loňsku

Obrat e-shopů na slevovou akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce Heureka.cz o zhruba 12 procent nižší oproti loňsku, ale asi o 30 procent vyšší ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V letošním roce se zatím jednalo o nejsilnější nákupní den. Mezi nejprodávanější zboží patřily notebooky, mobilní telefony a dále třeba investiční zlato. Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz.

Pro internetové prodejce byl loňský rok podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera rekordní. V době konání akce Black Friday neboli černého pátku musela být většina obchodů kvůli šíření nákazy koronaviru zavřená. Lidé tak nákupy přesunuli na internet, letos měli možnost nakupovat i fyzicky v kamenných obchodech. Experti ze společnosti vshosting~ a Shopsys jako další důvod meziročně horších výsledků e-shopů uvádějí vysokou míru inflace, v důsledku které Češi začali šetřit.

E-shopy na portálu Heureka.cz v pátek při letošní akci Black Friday nabízely podle Mayera 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně na internetu. Taková výše slevy odpovídá podle dat Heureky standardu, mírně se zvýšil počet zlevněných produktů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy