Nejkreativnější reklamy roku: Billboardy s arabským písmem či bezmocná královna, podívejte se

Iva Špačková Iva Špačková
1. 6. 2018 11:00
Devátého ročníku soutěže Piaf se účastnili zástupci z 11 zemí. Hlavní cenu získali Indové, Češi si odnesli šest z 32 medailí.
Oceněná indická reklama | Video: Powerless Queen

Praha - Královna je nejsilnější figurkou v šachové hře. Zkuste s ní ale vyhrát, když je spoutaná a nemůže se po šachovnici rozjet. Na tomto paradoxu postavili kreativci z Indie svou kampaň #PowerlessQueen, kterou chtěli upozornit na  zoufalství indických žen trpících neúctou, ponižováním a násilím. Výsledek jejich práce zaujal porotce soutěže Piaf natolik, že jim udělili hlavní cenu.

"Rozhodování o Grand Prix bylo rozhodně historicky nejdelší za dobu devítileté existence Piaf. Více než hodinu trvalo, než se porotci přiklonili k indické variantě. Ale bylo to těsné," říká Marek Hlavica, ředitel soutěže.

Reklamní spot O2 k připomenutí roku 1989. | Video: O2 Česká republika

Indická kampaň vyhrála vedle hlavní ceny i zlato ve své kategorii Princip hry. Celkem si ocenění ve 14 kategoriích odneslo 31 soutěžících. Nejvíce medailí - devět - si napříč kategoriemi odnesli Slováci, kterým k tomu pomohla hlavně kampaň Svoboda není samozřejmost (Forgotten Day of Freedom), která bodovala hned třikrát.

Na druhém místě skončili Češi, kteří získali šest medailí. Nejvíce cenných kovů (čtyři) si odnesla kampaň Češi, děkujeme!.

Kampaň byla spíše sociálním experimentem, který spustila nezisková organizace Člověk v tísni loni na podzim, kdy nechala v Praze, Brně a Ostravě vylepit desítky billboardů s podivným vzkazem psaným v arabštině, perštině, barmštině a ukrajinštině. 

Nesrozumitelné nápisy vzbudily veliké emoce. Někteří lidé byli zvědaví, co písma skrývají. Jiní se začali rozčilovat, jak si cizinci mohou dovolovat oblepovat Česko nesrozumitelnými vzkazy. Někteří se obávali, že za arabským písmem je ukryta výzva teroristům, kdy mají zaútočit.

Oceněná reklama organizace Člověk v tísni | Video: Člověk v tísni

Po několika dnech se ukázalo, že tajemná písma skrývají poděkování syrské holčičky Amal, afghánského učitele Mohammada, pana Rudolfa z Ukrajiny a barmského dobrovolníka The Mawa Čechům za to, jak jim svými příspěvky přes Člověka v tísni pomohli ve složité životní situaci.

Poděkování psaná v cizích jazycích tak ukázala, že někteří Češi zaujímají k cizincům a priori negativní postoj. Trik v podobě nesrozumitelného vzkazu s pozitivním rozuzlením je měl přimět k přemýšlení, zda se tím sami neochuzují.

Na třetím místě v počtu medailí skončilo Rumunsko s pěti vzácnými kovy a Finsko s třemi oceněními obsadilo čtvrtou příčku.

Ceny Piaf 2018

Kategorie a pořadí Název kampaně Agentura Zadavatel
Hlavní cena #PowerlessQueen WATConsult Project Nanhi Kali
Zapojení publika
1. Češi, děkujeme! Bistro Agency Člověk v tísni
2. Share It to Stop It ACG Advertising Agency Ltd. Hungarian Interchurch Aid
3. Svoboda není samozřejmost TRIAD Advertising O2 Slovakia & O2 Czech republic
Princip hry
1. #PowerlessQueen WATConsult Project Nanhi Kali
Vyprávění příběhu
1. 17. November LIVE TRIAD Advertising O2 Slovakia
2. Češi, děkujeme! Bistro Agency Člověk v tísni
3. There is No Beauty at the End of Evolution - The Swan Effectivity, s. r. o. Ekotopfilm/Envirofilm
3. Maternity wear for a 12-year-old hasan & partners Oy Plan International Finland
3. Every person matters Ogilvy & Mather Emergency
Vytvoření vlastního média
1. Maternity wear for a 12-year-old hasan & partners Oy Plan International Finland
3. The Mow-Na Lisa Mustard, Cream Prague Svahové sekačky Spider
Kreativní prodej a podpora
1. The Unknown Platform hasan & partners Oy Elokuvaosakeyhtiö Suomi 2017 Oy
2. Tipp 24 #Dankemillion #ThankYou-Million Überground GmbH Tipp24 Services Ltd.
3. The Cart Crash Geometry Global Heineken Rumunsko
Státní a veřejné instituce
1. Farewell Statue Tabasco Ministerstvo obrany Estonska
Kreativní využití technologií
2. The Raoul Wallenberg Algorithm Gullers Grupp Raoul Wallenberg Academy
Kreativní tvorba značky
2. Svoboda není samozřejmost TRIAD Advertising O2 Slovakia & O2 Czech republic
Brilantní provedení
2. Share It to Stop It ACG Advertising Agency Ltd. Hungarian Interchurch Aid
Bleskový zásah
2. Radio Crashes Voskhod SM Polis Insurance
2. Radio Wake-UPS MUW Saatchi & Saatchi Kooperativa pojišťovna, Vienna Insurance Group
3. There is No Beauty at the End of Evolution Effectivity, s. r. o. Ekotopfilm/Envirofilm
3. The Cart Crash Geometry Global Heineken Rumunsko
Využití redakčního obsahu
2. Češi, děkujeme! Bistro Agency Člověk v tísni
2. Svoboda není samozřejmost TRIAD Advertising O2 Slovakia & O2 Czech republic
3. My Child Istropolitana Ogilvy Magna
Nejlepší pivní reklama
3. Foot Tennis Outdoor Geometry Global Heineken Rumunsko
3. The Cart Crash Geometry Global Heineken Rumunsko
Kreativní design
3. The Card with Meaning Made By Vaculik  - Bratislava Tatra banka
3. Bees can find sugar where you least expect it McCann Prague Sklizeno
Kreativní využití tradičních reklamních formátů
2.  Češi, děkujeme! Bistro Agency Člověk v tísni
3. Foot Tennis Outdoor Geometry Global Heineken Rumunsko
Zdroj: Piaf
 

Právě se děje

před 30 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Čeští kriminalisté ve spolupráci s americkými a australskými policisty odhalili organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. Kurýři podle policistů přepravili řádově stovky kilogramů drog, působili na čtyřech kontinentech. Jen v Česku zatím policie obvinila 60 lidí, kterým hrozí vězení v délce deset až 18 let, informovala v tiskové zprávě mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy. Skupina přepravovala nelegální drogy do Austrálie, kde je prodejní cena těchto látek mnohonásobně vyšší, a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk, uvedla mluvčí.

V rámci mezinárodní akce nazvané VOMBAT bylo v Česku doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 lidem. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Vyšetřování podle Kudláčkové dále pokračuje a policisté předpokládají, že zadrží a obviní ještě další osoby, zejména z řad organizátorů, případně rozšíří trestní stíhání již obviněných osob.

před 48 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy