Nezajištěný termostat musí zmizet z trhu. Lidem hrozí úraz elektrickým proudem

ČTK ČTK
25. 10. 2021 10:32
Česká obchodní inspekce zakázala prodej nebezpečného polského termostatu Termostat – Regulator temperatury ZUH TOMAR, typ RT-2C. Lidem hrozí vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Výrobek není dostatečně zabezpečen k manipulaci po připojení do síťové zásuvky.
Foto: ČOI

Uživatel termostatu není chráněn proti náhodnému dotyku živých konců napájecího přívodu výrobku zasunutého do zásuvky. Přívod se totiž může z výrobku vytrhnout kvůli nedostatečnému mechanickému zajištění.

Stejně tak není dostatečně zajištěno ani pouzdro výrobku, proto se mohou odhalit části termostatu, které jsou při běžném užívání pod napětím.

Problematický je i možný dotyk uživatele částí, které pod napětím obvykle nejsou, ale jsou vodivé a po připojení do výstupní zásuvky bez ochranného kontaktu znamenají riziko úrazu elektrickým proudem.

ČOI prodejci zakázal dodávat výrobek na trh a z trhu a oběhu ho stáhnout. Vzhledem k uvedenému zjištění ho inspekce nahlásila i do mezinárodní databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy