Nebezpečné kojenecké mléko může být i v Česku. Dr. Max řeší dva případy salmonely

Simona Janíková Simona Janíková
Aktualizováno 15. 1. 2018 18:05
Společnost Lactalis stahuje z prodeje dětské mléko, které by mohlo obsahovat salmonelu. Na tuzemskou síť lékáren se obrátily dvě matky s podezřením na onemocnění svých dětí, souvislost zatím nebyla potvrzena.
Video: Lactalis stahuje 12 milionů balení dětského mléka v 83 zemích včetně Česka | Video: Reuters, Asociated Press

Praha - Obchody a lékárny ve více než 80 zemích světa stahují z regálů dětská mléka Milumel, Picot či Taranis a další produkty francouzské společnosti Lactalis. V některých šaržích kojenecké výživy se totiž objevila bakterie salmonely, která může ohrozit život dětí.

Jedná se o šarže s datem minimální trvanlivosti do 15. února, 27. února, 6. dubna, 4. května, 7. srpna a 3. října 2019.

Téměř 35 tisíc krabic s mlékem v prášku stahují i české lékárny Dr. Max. Na ně se již obrátily dvě matky, jejichž děti se nakazily salmonelou a předtím spotřebovaly mléko Amilk - to je značka, kterou Lactalis pro lékárenský řetězec vyrábí. Nyní se zkoumá, zda děti skutečně onemocněly po vypití této výživy.

"Maminky jsou v kontaktu s naším smluvním lékařem. Vyžádali jsme si od nich vzorky požitého Amilku - jeden jsme obdrželi minulý týden, druhý dnes. První je již zkoumán, druhý bude prozkoumán nezávislou certifikovanou laboratoří, aby se potvrdila či vyvrátila souvislost mezi onemocněním dětí a použitou výživou," uvádí mluvčí sítě Dr. Max Michal Petrov. Výsledky by měl mít řetězec na konci tohoto či začátku dalšího týdne.

Dr. Max začal mléko stahovat z prodeje už 22. prosince. O den později vydala varování i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Důrazně doporučujeme všem spotřebitelům, kteří mají uvedené šarže potraviny doma, aby je nekonzumovali," uvedl úřad na svém webu. O varování 23. prosince informovala i média včetně Aktuálně.cz.

Podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy zatím úřad neobdržel žádné stížnosti. Pokud by se u dětí vyskytly potíže, doporučuje obrátit se nejdříve na lékaře a hned poté oznámit událost Státní potravinářské a zemědělské inspekci. "Nejlépe s veškerými identifikačními údaji o předmětném balení včetně výrobní šarže a datu minimální trvanlivosti. Podnět je možné poslat i on-line," upřesňuje Kopřiva.

Dodává, že Dr. Max je zatím jediným místem, kde se mléko této značky prodávalo. Řetězec se preventivně rozhodl stáhnout všechnu dětskou výživu pod značkou Amilk. "Chceme, aby situace pro klientky byla bez překážek přehledná. Zastavit absolutně prodej je srozumitelnější krok," uvádí firma na webu Amilk.cz. Jedná se celkem o tři výrobky, které mohou rodiče v lékárnách vrátit a dostat za ně zpátky peníze.

Původně chtěla francouzská společnost stáhnout šest šarží výživy ve dvojbalení po 300 gramech. Nyní ale Lactalis stahuje všechnu dětskou výživu a další produkty vyrobené v továrně Craon na severozápadě Francie bez ohledu na datum výroby.

Podle šéfa Lactalisu Emmanuela Besniera, který v neděli poprvé od propuknutí skandálu vystoupil na veřejnosti, se stahuje až 12 milionů balení mléka. On i francouzské úřady čelí v zemi velké kritice, protože výživa se začala z obchodů a lékáren stahovat už na začátku prosince, ale šéf Lactalisu vystoupil poprvé až nyní.

První děti se salmonelou z mléčné výživy nakazily už v srpnu a listopadu. Podle Besniera ale firma neměla důvod myslet si, že je souvislost mezi nemocnými a jejich výrobky. Dosud se nakazilo asi 37 dětí - většina ve Francii, další ve Španělsku nebo Řecku. Podle informací z médií jsou všechny v pořádku.

Lactalis je jedním z největších výrobců mléčných produktů na světě, kromě dětské výživy se zaměřuje i na výrobu sýrů a mléka. Ročně firma celosvětově prodá produkty asi za 17 miliard eur. V Česku pod společnost patří značky sýrů President nebo Galbani, firma vlastní také Mlékárny Kunín.

Česká pobočka Lactalisu na otázky on-line deníku Aktuálně.cz neodpověděla. "Vzhledem k tomu, že výrobky dotčené stahováním jsou vyráběny ve francouzské továrně skupiny Lactalis přímo jako privátní značka pro klienta Dr. Max, vám na otázky odpoví společnost Dr. Max," uvádí Jana Ovčáčková, ředitelka kvality. Zda firma nabídne případným poškozeným nějakou kompenzaci, neodpověděla.

 

Právě se děje

Další zprávy