Návrat ke sporáku. Boom rozvážkových služeb se nekoná, vsadily na příliš vysoké marže

Lukáš Vincent
31. 5. 2020 13:57
Mohla z toho být ideální situace: Karanténa zavře lidi doma, spojení mezi zákazníky a jejich oblíbenými restauracemi budou obstarávat služby rozvážející jídlo. Pandemie covidu-19 tak mohla zafungovat jako urychlovač, který široké vrstvy dosud váhajících zákazníků promění v aktivní uživatele některé z rozvážkových služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jenže zatím se příznivé předpovědi spíše nenaplňují. Akvizice nových zákazníků se sice rozběhla, ale že by se systémy registrací rozvážkových služeb bortily pod náporem objednávek, se říci rozhodně nedá.

Kolabují naopak restaurace jako základní zdroj "zboží". Děje se tak pod tlakem pandemie i vysokých marží rozvážkových služeb. A místo k boomu se tak na trhu spíše schyluje ke konsolidaci. Ukazuje se, že strategie "nezáleží, jestli vyděláváme, potřebujeme získat zákaznický kmen" s příchodem těžších ekonomických časů přestává fungovat.

Návrat ke sporáku

"V posledních týdnech vnímáme jen drobný nárůst," konstatovali pro agenturu Reuters zástupci jednoho z evropských lídrů Deliveroo. Ve Spojených státech se prudký vzestup počtu zákazníků taktéž úplně nedostavuje, což analytici přičítají snaze lidí šetřit a vařit si spíše doma. A třeba v Indii už největší hráči začali dokonce propouštět. "Doba konsolidace je konečně zde," uvedl pro web The Protocol analytik společnosti PitchBook Asad Hussain s tím, že na trhu je několik zajímavých příležitostí k akvizicím.

Globální trh je v tuto chvíli velmi rozdrobený. Zatímco sdílené bydlení má jako jednoznačnou jedničku Airbnb a třeba ve sdílené dopravě je hlavní značkou západního světa Uber, rozvážkový trh s potenciálem až 200 miliard dolarů je roztříštěný mezi řadu firem.

Prakticky v každém regionu dominuje někdo jiný. V Americe DoorDash, v Evropě Just Eat, v Rusku Yandex, v Číně Ele.me, o kousek jižněji v Asii pak třeba Grab a Gojek. Všechno perspektivní firmy s miliony zákazníků a miliardami od investorů, žádná ale se schopnostmi rozhodit svou síť dominantně přes více kontinentů. Ty, které se o to pokoušely, jako třeba Uber Eats, pak pohořely.

Čas konsolidace je ale zřejmě tady. Už loni prodal Square, který jako hlavní byznys vyvíjí software a hardware pro mobilní platby, svou food delivery odnož Caviar Grubhub za 410 milionů dolarů. Stejně tak loni v létě proběhlo propojení Just Eat s TakeAway.com, díky čemuž vznikla firma naceněná na deset miliard dolarů a první evropská superaplikace pokrývající jedenáct evropských trhů.

V roce 2019 odpískaly své fungování projekty, jako byly Spring, Munchery, Maple nebo SpoonRocket. Další transakce jsou zřejmě na spadnutí. Zajímavým cílem akvizice by mohlo být podle Bloombergu třeba londýnské Deliveroo, jež mělo už loni odmítnout nabídky Amazonu a Uberu.

Amazon na nákupech

Největší pozornost se soustřeďuje na Spojené státy. Tam je podle odhadů zveřejněných magazínem Hustle lídrem DoorDash s dvaačtyřicetiprocentním podílem, následovaný 28procentním Grubhubem a pětinu trhu ovládajícím Uber Eats.

Jak DoorDash, tak Grubhub jsou v tuto chvíli předmětem akvizičních spekulací. Mezi potenciálními zájemci má být Jeff Bezos a jeho Amazon, jenž by si ziskem některého z lídrů tohoto sektoru doplnil další střípek do svých komplexních dodavatelských služeb.

Druhým jestřábem kroužícím okolo Door Dash je Uber. Ten v první polovině května propustil téměř sedm tisíc lidí. A i jeho šéf Dara Khosrowshahi v interním e-mailu připustil, že firma musí pod vlivem posledních událostí poněkud přenastavit svůj byznysmodel. S tím, že právě rozvážka jídla by mohla poskytnout prostor, který by firmě pomohl dosáhnout zisku.

Což je přesně to, co Uber, jenž v posledním kvartále loňského roku prodělal více než miliardu dolarů, potřebuje. Firmy už ostatně o spojení na přelomu roku neúspěšně jednaly, transakci má být nakloněn i šéf SoftBank Masajoši Son, který vlastní podíly v obou entitách. Rozvoz jídla − i přes současnou situaci a třeba přes skutečnost, že DoorDash loni prodělal téměř půl miliardy dolarů − má mít v Americe v nadcházejících letech skvělé vyhlídky.

Špička ledovce

Mnohem skeptičtější jsou momentálně k budoucnosti svého byznysu majitelé indické společnosti Zomato, která je naceněna na tři miliardy dolarů. "Řada restaurací už zavřela natrvalo a podle toho, co víme, se jedná jen o špičku ledovce," uvedl na svém blogu spoluzakladatel a šéf Zomata Deepinder Goyal s tím, že podle něj během následujících šesti až dvanácti měsíců ukončí činnost 25 až 40 procent restaurací.

Goyal tímto obhajoval propuštění sedminy zaměstnanců firmy, ke kterému přistoupil v polovině května.

Podobně − propuštěním tisícovky zaměstnanců − reagoval na pandemii i konkurent Zomata Swiggy, jenž mimo jiné uvedl, že počet jeho dodávek se v porovnání s předkrizovým provozem smrskl na třetinu.

Vysoké provize

Vedle zatím nenaplněného přílivu nových zákazníků přinesla pandemie dovážkovým službám i řadu problémů a negativní pozornosti. Zatímco v prvních týdnech karantén si zainteresované společnosti vylepšovaly veřejný obraz rozvážením jídel do prvních linií, kdy třeba zdravotníci měli jejich služby zdarma, s přibývajícími týdny se o slovo začínají hlásit tradiční provozní záležitosti.

Na některých trzích se tak stále častěji objevují informace o predátorských taktikách firem rozvážejících jídlo. Ty sice na jedné straně lákají nové restauratéry do svých databází na zaváděcí nulové poplatky, na straně druhé si od těch "podchycených" berou z ceny pokrmu desítky procent. Rozhlasová stanice NPR třeba přinesla reportáž, ve které si restauratéři stěžují až na čtyřicetiprocentní poplatek, který z ceny objednávky odvádějí za rozvoz.

Některá americká města jako Seattle nebo Washington, D.C., tak podle NPR už v rámci snahy pomoci místnímu stravovacímu byznysu začala zvažovat a projednávat zastropování poplatků, které si rozvážkové služby mohou účtovat. V New Yorku tento strop činí 15 procent. Má nicméně fungovat jako dočasné omezení, než se město vrátí k normálnímu fungování a restauracím se obnoví kanál přímého prodeje.

Restauratéři zároveň varují, že je expanze společností rozvážejících jídlo ničí dlouhodobě. Slavný restauratér Jamie Oliver je přímo označil za hlavního viníka kolapsu svého impéria.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy