Nástup Apple Pay v Česku je pompézní. Konkurenční Google Pay smetl rozdílem třídy

Olga Skalková Olga Skalková
11. 3. 2019 6:27
Apple Pay má u Čechů mnohem větší odezvu než banky a další společnosti působící na platebním trhu čekaly. Službu, díky které je možné zaplatit u bezkontaktního terminálu místo plastové karty telefonem iPhone, si podle průzkumu on-line deníku Aktuálně.cz za první dva týdny zapnulo 180 tisíc lidí. Konkurenční Google používá sotva polovina tohoto počtu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Moneta Money Bank

Službu spustilo 19. února šest bank (Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T Banka), dále pak společnost Twisto a také stravenková firma Edenred. Konkurenční Google Pay tuto službu nabídl už od 14. listopadu 2017 (tehdy jako Android Pay).

Výsledek Apple Pay je pozoruhodný i tím, že v tak krátké době se těsně přiblížil celkovému počtu lidí, kteří platí mobilem jen přiložením k platebnímu terminálu - a to buď pomocí Google Pay nebo prostřednictvím vlastních řešení, které některé banky už nějakou dobu nabízejí pro smartphony s operačním systémem Android. Těch je podle informací společností, které službu nabízejí, dohromady kolem 185 tisíc.

"Naše očekávání byla vysoká, ale realita je ještě předčila," říká například Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky, která podobně jako Česká spořitelna za prvních 14 dní eviduje 42 tisíc lidí, kteří si Apple Pay aktivovali a podařilo se jim tak zatím oslovit nejvíce uživatelů.

"Raketový nástup ApplePay v Česku odpovídá globálnímu trendu. Celosvětově Apple Pay využívá 90 milionů lidí, zatímco Google Pay pouze 30 milionů lidí, ačkoli tržní podíl operačního systému Android je globálně 80 procent versus 20procentnímu podílu iOS," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Jen těsně za nimi je Air Bank. "Věděli jsme, že klienti o placení přes Apple Pay mají zájem. Tak rychlý nárůst uživatelů ale překonal i naše interní odhady," říká Jana Karasová, mluvčí Air Bank, která za první dva týdny evidovala 38 tisíc aktivací služby, zatímco očekávala zhruba poloviční číslo.

Počet klientů Apple Pay pod dvou týdnech od zavedení a počet klientů už dříve spuštěného Google Pay a dalších řešení pro Android

Název banky Počet klientů s Apple Pay Počet klientů s Google Pay Počet klientů s alternativním řešením
Česká spořitelna 42 000 (jen karty Visa) - 14 000 (Poketka jen karty Visa)
ČSOB - - 25 000 (Nanakupy)
KB 42 000 21 000 -
Moneta 27 000 32 000 -
Air Bank 38 000 - 55 000 (My Air)
mBank 15 000 23 000 -
Equa bank - 5 000 -
J&T Banka nesdělila nesdělila -
Twisto 6 750 - -
Edenred* 9 800 10 000 -
Celkem 180 000 91 000 94 000

Zdroj: banky a uvedené dvě firmy

Banky se shodují, že za úspěšným startem Apple Pay v Česku je nejen aktivní přístup uživatelů Apple zařízení k jakýmkoliv inovacím, ale i silný marketing této služby, podobě jako se to děje u jakékoliv novinky od společnosti Apple.

"Zřejmě tak není skoro žádný uživatel iPhonu v Česku, kterého by informace o spuštění Apple Pay minula," říká Karasová.

Z informací bank vyplývá, že nejsilnější zájem o Apple Pay zaznamenaly hned první den po spuštění. Službu si však dál každý den aktivuje velké množství zájemců. Například v Air Bank to za prvních dvanáct hodin po spuštění bylo 22 tisíc klientů, v těchto dnech eviduje kolem tisícovky nových aktivací Apple Pay denně.

Silný zájem o Appley Pay banky dokládají nejen počtem klientů, ale i v počtech a objemech plateb. Například za první týden fungování přes něj klienti Komerční banky udělali přes 105 tisíc nákupů v celkové hodnotě bezmála 51 milionů korun. Ve stejném období to prostřednictvím Google Pay bylo jen necelých 13 tisíc transakcí v celkové výši šest a půl milionu korun.

Každý desátý uživatel karty bude koncem roku platit mobilem

Pokračující zájem o Apple Pay očekává i šéf společnosti MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. "Za první měsíc fungování se počet klientů Apple Pay dostane na čtvrt milionu a do konce roku to bude nejméně 350 tisíc lidí," tvrdí Lukeš.

Podle něho ke skokovému nárůstu dojde i proto, že Česká spořitelna během března nabídne Apple Pay i držitelům karty MasterCard, zatímco doposud ji podporuje jen na karty Visa. Dále se pak Apple Pay chystají spustit i další banky, takže během čtvrtého čtvrtletí by mělo jít už o standardní nabídku ve všech významných bankách specializujících se na běžné klienty.

Jak banky plánují další zavádění bezkontaktního placení mobilem pomocí Apple Pay, Google Pay či vlastních řešení pro Android

Apple Pay Google Pay
Česká spořitelna plánuje i na karty MasterCard v průběhu března plánuje v létě na karty Visa i MasterCard, ponechá si ale i Poketku
ČSOB plánuje na 4.čtvrtletí 2019 plánuje na 4. čtvrtletí 2019, ponechá i Nanákupy
Raiffeisenbank plánuje ve 2. polovině roku plánuje v polovině roku vlastní aplikaci, Google Pay zatím ne
Equa

plánuje během letošního roku

-
Air Bank - zatím nepřipravuje, nabízí vlastní řešení My Air, do budoucna ale nevylučuje
UniCredit Bank pracuje na tom, termín spuštění neupřesnila pracuje na tom, termín spuštění neupřesnila
Fio banka plánuje na 3. čtvrtletí plánuje během několika týdnů
Creditas plánuje na 2. pololetí plánuje na 1. pololetí
Sberbank plánuje, termín spuštění neuvedla plánuje, termín spuštění neuvedla

Silný zájem o Apple Pay povede podle expertů i k oživení zájmu o Google Pay. "Bude to iniciovat i lidi, kteří mají mobil se systémem Android, aby si aktivovali Google Pay nebo jiné řešení, protože kolem sebe více uvidí tento pohodlný způsob placení," říká Lukeš, podle kterého by se počet uživatelů Google Pay konce roku mohl pohybovat na 350 tisících. "V součtu tak půjde zhruba o 650 tisíc lidí. To znamená, že každý desátý uživatel karty koncem letošního roku bude platit mobilem," uzavírá Lukeš.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy