Nástup Apple Pay v Česku je pompézní. Konkurenční Google Pay smetl rozdílem třídy

Olga Skalková Olga Skalková
11. 3. 2019 6:27
Apple Pay má u Čechů mnohem větší odezvu než banky a další společnosti působící na platebním trhu čekaly. Službu, díky které je možné zaplatit u bezkontaktního terminálu místo plastové karty telefonem iPhone, si podle průzkumu on-line deníku Aktuálně.cz za první dva týdny zapnulo 180 tisíc lidí. Konkurenční Google používá sotva polovina tohoto počtu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Moneta Money Bank

Službu spustilo 19. února šest bank (Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T Banka), dále pak společnost Twisto a také stravenková firma Edenred. Konkurenční Google Pay tuto službu nabídl už od 14. listopadu 2017 (tehdy jako Android Pay).

Výsledek Apple Pay je pozoruhodný i tím, že v tak krátké době se těsně přiblížil celkovému počtu lidí, kteří platí mobilem jen přiložením k platebnímu terminálu - a to buď pomocí Google Pay nebo prostřednictvím vlastních řešení, které některé banky už nějakou dobu nabízejí pro smartphony s operačním systémem Android. Těch je podle informací společností, které službu nabízejí, dohromady kolem 185 tisíc.

"Naše očekávání byla vysoká, ale realita je ještě předčila," říká například Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky, která podobně jako Česká spořitelna za prvních 14 dní eviduje 42 tisíc lidí, kteří si Apple Pay aktivovali a podařilo se jim tak zatím oslovit nejvíce uživatelů.

"Raketový nástup ApplePay v Česku odpovídá globálnímu trendu. Celosvětově Apple Pay využívá 90 milionů lidí, zatímco Google Pay pouze 30 milionů lidí, ačkoli tržní podíl operačního systému Android je globálně 80 procent versus 20procentnímu podílu iOS," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Jen těsně za nimi je Air Bank. "Věděli jsme, že klienti o placení přes Apple Pay mají zájem. Tak rychlý nárůst uživatelů ale překonal i naše interní odhady," říká Jana Karasová, mluvčí Air Bank, která za první dva týdny evidovala 38 tisíc aktivací služby, zatímco očekávala zhruba poloviční číslo.

Počet klientů Apple Pay pod dvou týdnech od zavedení a počet klientů už dříve spuštěného Google Pay a dalších řešení pro Android

Název banky Počet klientů s Apple Pay Počet klientů s Google Pay Počet klientů s alternativním řešením
Česká spořitelna 42 000 (jen karty Visa) - 14 000 (Poketka jen karty Visa)
ČSOB - - 25 000 (Nanakupy)
KB 42 000 21 000 -
Moneta 27 000 32 000 -
Air Bank 38 000 - 55 000 (My Air)
mBank 15 000 23 000 -
Equa bank - 5 000 -
J&T Banka nesdělila nesdělila -
Twisto 6 750 - -
Edenred* 9 800 10 000 -
Celkem 180 000 91 000 94 000

Zdroj: banky a uvedené dvě firmy

Banky se shodují, že za úspěšným startem Apple Pay v Česku je nejen aktivní přístup uživatelů Apple zařízení k jakýmkoliv inovacím, ale i silný marketing této služby, podobě jako se to děje u jakékoliv novinky od společnosti Apple.

"Zřejmě tak není skoro žádný uživatel iPhonu v Česku, kterého by informace o spuštění Apple Pay minula," říká Karasová.

Z informací bank vyplývá, že nejsilnější zájem o Apple Pay zaznamenaly hned první den po spuštění. Službu si však dál každý den aktivuje velké množství zájemců. Například v Air Bank to za prvních dvanáct hodin po spuštění bylo 22 tisíc klientů, v těchto dnech eviduje kolem tisícovky nových aktivací Apple Pay denně.

Silný zájem o Appley Pay banky dokládají nejen počtem klientů, ale i v počtech a objemech plateb. Například za první týden fungování přes něj klienti Komerční banky udělali přes 105 tisíc nákupů v celkové hodnotě bezmála 51 milionů korun. Ve stejném období to prostřednictvím Google Pay bylo jen necelých 13 tisíc transakcí v celkové výši šest a půl milionu korun.

Každý desátý uživatel karty bude koncem roku platit mobilem

Pokračující zájem o Apple Pay očekává i šéf společnosti MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. "Za první měsíc fungování se počet klientů Apple Pay dostane na čtvrt milionu a do konce roku to bude nejméně 350 tisíc lidí," tvrdí Lukeš.

Podle něho ke skokovému nárůstu dojde i proto, že Česká spořitelna během března nabídne Apple Pay i držitelům karty MasterCard, zatímco doposud ji podporuje jen na karty Visa. Dále se pak Apple Pay chystají spustit i další banky, takže během čtvrtého čtvrtletí by mělo jít už o standardní nabídku ve všech významných bankách specializujících se na běžné klienty.

Jak banky plánují další zavádění bezkontaktního placení mobilem pomocí Apple Pay, Google Pay či vlastních řešení pro Android

Apple Pay Google Pay
Česká spořitelna plánuje i na karty MasterCard v průběhu března plánuje v létě na karty Visa i MasterCard, ponechá si ale i Poketku
ČSOB plánuje na 4.čtvrtletí 2019 plánuje na 4. čtvrtletí 2019, ponechá i Nanákupy
Raiffeisenbank plánuje ve 2. polovině roku plánuje v polovině roku vlastní aplikaci, Google Pay zatím ne
Equa

plánuje během letošního roku

-
Air Bank - zatím nepřipravuje, nabízí vlastní řešení My Air, do budoucna ale nevylučuje
UniCredit Bank pracuje na tom, termín spuštění neupřesnila pracuje na tom, termín spuštění neupřesnila
Fio banka plánuje na 3. čtvrtletí plánuje během několika týdnů
Creditas plánuje na 2. pololetí plánuje na 1. pololetí
Sberbank plánuje, termín spuštění neuvedla plánuje, termín spuštění neuvedla

Silný zájem o Apple Pay povede podle expertů i k oživení zájmu o Google Pay. "Bude to iniciovat i lidi, kteří mají mobil se systémem Android, aby si aktivovali Google Pay nebo jiné řešení, protože kolem sebe více uvidí tento pohodlný způsob placení," říká Lukeš, podle kterého by se počet uživatelů Google Pay konce roku mohl pohybovat na 350 tisících. "V součtu tak půjde zhruba o 650 tisíc lidí. To znamená, že každý desátý uživatel karty koncem letošního roku bude platit mobilem," uzavírá Lukeš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy