Nákup můžete vrátit bez udání důvodu. Teď už i v Albertu

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 6. 2015 19:32
Nabídka má ale několik podstatných omezení. Podobnou možnost nabízejí i další řetězce.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Koupíte si v supermarketu sprchový gel, doma se osprchujete a další den skoro plnou lahev vrátíte zpět do obchodu s tím, že vám nevyhovuje jeho vůně. A dostanete zpět plnou cenu výrobku. Službu, která umožňuje vrátit zboží z ryze subjektivního důvodu, začínají nabízet i supermarkety a hypermarkety Albert. Pod různými názvy ji už dříve spustilo také několik dalších velkých řetězců v Česku.

„Zákazníci tak získají zpět peníze nejen v případě reklamace zboží, ale i pokud nebudou spokojeni s jeho kvalitou,“ říká ke službě nazvané 100% garance kvality mluvčí Albertu Dagmar Krausová.

Garance se v Albertu vztahuje na veškeré potraviny, sortiment drogerie včetně kosmetiky a krmiva pro zvířata. Nelze ji uplatnit na alkohol, tabákové výrobky ani další sortiment. Vrátit lze i otevřené a částečně spotřebované zboží, nesmí ale chybět více než 15 procent původního objemu balení. Do prodejny je nutné přijít do tří dnů od zakoupení výrobku (den nákupu plus dva následující), nejpozději však v poslední den spotřeby či minimální trvanlivosti. Je potřeba originální účtenka.

Hromadné zneužívání nevidíme

Podobnou službu nabízí už od roku 1998 i Kaufland. "Umožňuje vrátit například nevhodně zakoupené dárky či výrobky, s nimiž není spokojen. Stačí donést zboží zpět do prodejny a prokázat se dokladem o zakoupení," říká mluvčí Michael Šperl.

Do třiceti dnů může zákazník zakoupené zboží v původním nepoškozeném obalu vrátit i v Globusu. Musí jít o nepoužité zboží s původním dokladem. Výjimkou jsou
CD, DVD, audio- a videokazety, PC hry, šperky, metrové zboží, vyhrazené léčivé přípravky a zboží, které je opatřeno osvědčením o registraci vozidla.

V Tescu lze do 30 dnů vrátit jen potraviny, a to především označené privátní značkou řetězce. Výrobky mohou být i otevřené.

Zástupci oslovených řetězců se shodují, že se zatím nesetkali se snahou tuto službu zneužívat. „Je třeba počítat s tím, že ne všechny požadavky budou vždy stoprocentně oprávněné, ale není naší snahou zákazníkovi dokazovat, že nemá pravdu,“ říká manažer externí komunikace Tesca Václav Koukolíček.

Dobrá služba, ale neznáme ji

Konkrétní údaje o tom, jak často zákazníci tuto službu využívají, řetězce nemají, protože se na jejich sledování nezaměřují. Ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal ale odhaduje, že povědomí o takovéto službě není příliš rozšířené.

„Nevíme o tom, jak tento princip v praxi funguje, protože jsme dosud netušili, že vůbec existuje. Samozřejmě vítáme jakoukoliv iniciativu obchodu, která vychází vstříc očekávání spotřebitelů. Ale obecně platí, že je problém s reklamacemi, a překvapuje nás, že obchod neřeší problémy s reklamacemi, ale dělá něco navíc, o čem v podstatě spotřebitel neví a nejspíš to ani nevyužívá,“ říká Dupal.

Jeho názor potvrzuje i několik náhodně oslovených zákazníků v brněnském Tescu a Kauflandu. "Nemám moc dobré zkušenosti s reklamacemi, takže zkoušet něco takového by mě asi nenapadlo. Netuším, že taková služba existuje," poznamenala Pavla Koubková.

"To je dobrá služba, to se mi líbí. Jen by mě zajímalo, jak se zachovají, když opravdu přijdete," pochyboval pětašedesátiletý Josef, který nechtěl uvést své příjmení.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy