Na výměnu televizí vám stát nepřispěje. Úřad popírá zprávu o "šrotovném" kvůli další digitalizaci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 4. 2016 13:15
Ministerstvo průmyslu a obchodu se ohradilo proti čtvrteční zprávě, podle níž by chystalo příspěvek na výměnu televizí. Ta na lidi čeká po roce 2020 kvůli fázi digitalizace. Levnější variantou bude nový set-top-box.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Na chystanou výměnu televizí stát lidem nepřispěje. Ministerstvo průmyslu a obchodu dementovalo čtvrteční zprávu, podle níž chystá příspěvek kvůli hromadné výměně, která Čechy čeká kolem roku 2022 v souvislosti s další fází digitalizace.

"Dementujeme informaci publikovanou agenturou ČTK, že bychom finančně podpořili obměnu televizních přijímačů v souvislosti s přechodem pozemního televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zmíněná zpráva, kterou převzal i online deník Aktuálně.cz, se odvolávala na výrok předsedy expertní skupiny pro digitalizaci Pavla Dvořáka ze čtvrteční konference k digitalizaci, kterou ministerstvo pořádalo. Dvořák měl podle ní říci, že ministerstvo průmyslu počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo. "Pavel Dvořák ale nic takového neřekl," říká Kotrba.

Snaha o pomalejší přechod

Ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že se bude snažit o to, aby přechod na nový signál byl pomalejší, než s jakým se dosud počítá, a ideálně by k němu mělo dojít až od roku 2022. Podle něho má být důvodem pozdějšího termínu co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set-top boxů, aby umožnily příjem nového standardu.

Přesný termín přechodu by měl být stanovený do konce letošního roku. Změna v televizním vysílání má být podle dosavadních dokumentů Evropské unie hotova v roce 2020. Odklad o několik let ale podle Mládka není vyloučen.

Prodejci jsou připraveni

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2, je podle Dvořáka téměř nulová. Čeká je tam hromadná výměna. Kdo chce ušetřit, bude si muset pořídit alespoň nový set-top box.

Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích.

Prodejci se už na změny připravují a zvyšují podíl přístrojů, které s DVB-T2 problém nemají. Zatímco ještě loni bylo takových televizí v nabídce maximálně deset procent, dnes už je to většina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy