Na výměnu televizí vám stát nepřispěje. Úřad popírá zprávu o "šrotovném" kvůli další digitalizaci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 4. 2016 13:15
Ministerstvo průmyslu a obchodu se ohradilo proti čtvrteční zprávě, podle níž by chystalo příspěvek na výměnu televizí. Ta na lidi čeká po roce 2020 kvůli fázi digitalizace. Levnější variantou bude nový set-top-box.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Na chystanou výměnu televizí stát lidem nepřispěje. Ministerstvo průmyslu a obchodu dementovalo čtvrteční zprávu, podle níž chystá příspěvek kvůli hromadné výměně, která Čechy čeká kolem roku 2022 v souvislosti s další fází digitalizace.

"Dementujeme informaci publikovanou agenturou ČTK, že bychom finančně podpořili obměnu televizních přijímačů v souvislosti s přechodem pozemního televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zmíněná zpráva, kterou převzal i online deník Aktuálně.cz, se odvolávala na výrok předsedy expertní skupiny pro digitalizaci Pavla Dvořáka ze čtvrteční konference k digitalizaci, kterou ministerstvo pořádalo. Dvořák měl podle ní říci, že ministerstvo průmyslu počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo. "Pavel Dvořák ale nic takového neřekl," říká Kotrba.

Snaha o pomalejší přechod

Ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že se bude snažit o to, aby přechod na nový signál byl pomalejší, než s jakým se dosud počítá, a ideálně by k němu mělo dojít až od roku 2022. Podle něho má být důvodem pozdějšího termínu co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set-top boxů, aby umožnily příjem nového standardu.

Přesný termín přechodu by měl být stanovený do konce letošního roku. Změna v televizním vysílání má být podle dosavadních dokumentů Evropské unie hotova v roce 2020. Odklad o několik let ale podle Mládka není vyloučen.

Prodejci jsou připraveni

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2, je podle Dvořáka téměř nulová. Čeká je tam hromadná výměna. Kdo chce ušetřit, bude si muset pořídit alespoň nový set-top box.

Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích.

Prodejci se už na změny připravují a zvyšují podíl přístrojů, které s DVB-T2 problém nemají. Zatímco ještě loni bylo takových televizí v nabídce maximálně deset procent, dnes už je to většina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy