Na vánoční nákup raději s hotovostí. Karetní terminály jsou přetížené, varují obchody

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
23. 12. 2019 15:21
Na předvánoční nákupy vyrazte nejen s pevnými nervy, ale i s dostatečnou hotovostí. Nákupní horečka vrcholí a prudký nárůst takzvaných bezhotovostních mikroplateb může ještě teď komplikovat placení kartou, varují banky a obchodníci oslovení Aktuálně.cz. S problémy se v uplynulých dnech potýká zejména ČSOB.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Takzvané bezhotovostní mikroplatby se pohybují v řádech desítek a nižších set korun. A právě těch před Vánoci u obchodníků prudce přibývá. "Bohužel právě extrémní počty bezhotovostních plateb v kombinaci s přísnějším, dvoufaktorovým ověřením uživatele, způsobují výpadky systému," připouští pro Aktuálně.cz mluvčí ČSOB Michaela Průchová.

Konkrétně ČSOB měla problémy s platebními terminály už v pátek, přes víkend se situace uklidnila. Během pondělního dopoledne byl ovšem platební systém opět několikrát přetížen. "Proto jsme informovali všechny obchodníky automatickými zprávami. I v nejkritičtějších okamžicích procházelo 70 až 80 procent transakcí," upřesňuje Průchová.

"Naši technici i další kolegové jsou nepřetržitě v pohotovosti a již několik dní 24/7 průběžně realizujeme veškerá opatření, která špičku transakcí umožňují zvládat lépe. Snížení pohodlí zákazníků při placení i komplikace způsobené obchodníkům nás velice mrzí a upřímně se za ně omlouváme," dodává mluvčí banky.

Počet bezhotovostních transakcí provozovaných na platebních terminálech ČSOB během posledních dnů před Vánocemi podle ní přesáhl 2,5 milionu denně, nárůst transakcí ve špičkách je tak více než trojnásobný oproti špičkám v běžných dnech během roku.

Nyní již fungují platby kartou u prodejců stabilněji. "V poledne pouštěli z reproduktoru sdělení, že za to můžou terminály ČSOB," popisuje svou pondělní zkušenost nakupující v jedné z pražských prodejen Albert. "Už včera ale bylo placení bez problémů, nejhorší byl pátek," potvrzuje. Platbu kartou ČSOB u několika prodejců v pondělí vyzkoušela také redaktorka Aktuálně.cz a transakce se obešly bez problémů.

I nadále se ale může podle obchodníků stát, že platební karta není napoprvé přijata a zákazník musí platbu opakovat.

"Proto v prodejnách nadále zákazníky o situaci informujeme prostřednictvím interního rádia i psaného oznámení," upřesňuje pro Aktuálně.cz ředitel komunikace prodejen Albert Jiří Mareček. "Opět je třeba zdůraznit, že chyba nebyla na naší straně, odpovědnost za funkčnost terminálů nese jejich provozovatel, společnost ČSOB, která situaci řeší," doplňuje Mareček.

"Po víkendu, kdy platební terminály fungovaly bez problémů, se dnes v našich prodejnách bohužel opět objevily komplikace při platbách kartou. Pokud zákazníci chtějí provést platbu kartou, platba trvá výrazně déle a nebo se může stát, že neprojde vůbec," uvádí za řetězec Lidl Zuzana Holá.

Problémy podle informací ČTK byly také například v knihkupectví Luxor či v dm drogerii.

Obchodníci i banky oslovené Aktuálně.cz se shodují na tom, že lidé by si s sebou měli na předvánoční nákupy brát odpovídající hotovost. Problémy s bankomaty podle serveru iRozhlas.cz nejsou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy