Na nákup ve dvou. Odpovědnost je na lidech, my můžeme volat policii, hlásí prodejci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 10. 2020 17:10
Od pátku mohou zákazníci v českých obchodech nakupovat maximálně ve dvou, výjimkou jsou jen nezletilé děti. Vláda toto omezení svobody pohybu zavedla v nouzovém stavu v rámci boje s koronavirem. Provozovatelé obchodů upozorňují, že nová povinnost není uložena jim, ale občanům, a je tedy na jejich zodpovědnost. Kontrolovat její dodržování hodlají stejným způsobem jako například nošení roušek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Omezení na vstup pouze po dvou osobách se vztahuje na úplně všechny obchody," potvrzuje pro on-line deník Aktuálně.cz Kryštof Barka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Tato povinnost není podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové uložena provozovatelům, ale občanům. "Kdy usnesením vlády 995 v bodě 7 vláda omezuje svobodu pohybu. Platí stejně jako v případě nenošení roušek - tedy provozovatel upozorní nakupující a v případě neuposlechnutí volá policii," připomíná Volfová.

Billa v této souvislosti doporučuje zákazníkům nakupovat nejen pro vlastní potřebu, ale i pro své blízké. "V případě porušování opatření vlády ze strany zákazníků bude společnost Billa skupiny nad dvě osoby zdvořile upozorňovat na nově vydanou povinnost a žádat je, aby zredukovali svůj počet na dvě osoby za předpokladu, že třetí a další osobou nebude osoba nezletilá. U případných potíží společnost požádá o pomoc místní složku Policie ČR," potvrzuje mluvčí prodejen Dana Bratánková.

Obchodní řetězce na opatření zareagovaly vyvěšením plakátů na prodejnách, zákazníky rovněž o novém nařízení informují prostřednictvím interního rozhlasu.

"Zaměstnanec bezpečnostní agentury po celou dobu otevírací doby provádí kontrolu u vchodu do prodejny a aktivně kontroluje dodržování zakrytí dýchacích cest a rozestupů na prodejní ploše, zejména v úseku pečiva. Dále pak také velikost skupiny vstupující do obchodního domu a pohybující se po prodejní ploše," uvádí za prodejny Kaufland Renata Maierl.

Stejně systém funguje například v Lidlu. "Na dodržování této povinnosti jsou zákazníci upozornění před vstupem do prodejny. Stejně jako v případě roušek kontrolují dodržování daného opatření pracovníci ostrahy. V okamžiku, kdy zákazníci dané nařízení nebudou respektovat, budeme se snažit vše vyřešit domluvou, přičemž spoléháme na ohleduplnost zákazníků," doplňuje mluvčí německého řetězce Iveta Barabášová.

Například v obchodních centrech a restauracích vláda v rámci opatření proti koronaviru ve čtvrtek zakázala také wi-fi připojení k internetu. Zkrátila rovněž otevírací dobu restaurací, a to do 20 hodin. Lidé mohou sedět u stolu maximálně po čtyřech, přičemž mezi stoly je 1,5 metru.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jsou nová opatření připravena bez náležitých ekonomických kompenzací, bez nichž se ve většině restaurací prohloubí existenční problémy.

"Vyzývám vládu ČR, aby vysvětlila, proč omezuje fungování restauračních a kulturních zařízení, když jde v obou případech o méně rizikové oblasti z pohledu šíření koronaviru. Zaráží mě, že za více než sedm měsíců od začátku epidemie, která otřásla českou společností i ekonomikou, se vracíme k překotnému rozhodování téměř z hodiny na hodinu," uvádí prezident svazu Tomáš Prouza.

Nouzový stav vstoupil v platnost také na Slovensku. Od prvního října tam znovu platí omezení pro počet zákazníků v prodejnách - až na výjimky na každého kupujícího musí připadat alespoň deset metrů čtverečních plochy obchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy