Na nákup ve dvou. Odpovědnost je na lidech, my můžeme volat policii, hlásí prodejci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 10. 2020 17:10
Od pátku mohou zákazníci v českých obchodech nakupovat maximálně ve dvou, výjimkou jsou jen nezletilé děti. Vláda toto omezení svobody pohybu zavedla v nouzovém stavu v rámci boje s koronavirem. Provozovatelé obchodů upozorňují, že nová povinnost není uložena jim, ale občanům, a je tedy na jejich zodpovědnost. Kontrolovat její dodržování hodlají stejným způsobem jako například nošení roušek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Omezení na vstup pouze po dvou osobách se vztahuje na úplně všechny obchody," potvrzuje pro on-line deník Aktuálně.cz Kryštof Barka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Tato povinnost není podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové uložena provozovatelům, ale občanům. "Kdy usnesením vlády 995 v bodě 7 vláda omezuje svobodu pohybu. Platí stejně jako v případě nenošení roušek - tedy provozovatel upozorní nakupující a v případě neuposlechnutí volá policii," připomíná Volfová.

Billa v této souvislosti doporučuje zákazníkům nakupovat nejen pro vlastní potřebu, ale i pro své blízké. "V případě porušování opatření vlády ze strany zákazníků bude společnost Billa skupiny nad dvě osoby zdvořile upozorňovat na nově vydanou povinnost a žádat je, aby zredukovali svůj počet na dvě osoby za předpokladu, že třetí a další osobou nebude osoba nezletilá. U případných potíží společnost požádá o pomoc místní složku Policie ČR," potvrzuje mluvčí prodejen Dana Bratánková.

Obchodní řetězce na opatření zareagovaly vyvěšením plakátů na prodejnách, zákazníky rovněž o novém nařízení informují prostřednictvím interního rozhlasu.

"Zaměstnanec bezpečnostní agentury po celou dobu otevírací doby provádí kontrolu u vchodu do prodejny a aktivně kontroluje dodržování zakrytí dýchacích cest a rozestupů na prodejní ploše, zejména v úseku pečiva. Dále pak také velikost skupiny vstupující do obchodního domu a pohybující se po prodejní ploše," uvádí za prodejny Kaufland Renata Maierl.

Stejně systém funguje například v Lidlu. "Na dodržování této povinnosti jsou zákazníci upozornění před vstupem do prodejny. Stejně jako v případě roušek kontrolují dodržování daného opatření pracovníci ostrahy. V okamžiku, kdy zákazníci dané nařízení nebudou respektovat, budeme se snažit vše vyřešit domluvou, přičemž spoléháme na ohleduplnost zákazníků," doplňuje mluvčí německého řetězce Iveta Barabášová.

Například v obchodních centrech a restauracích vláda v rámci opatření proti koronaviru ve čtvrtek zakázala také wi-fi připojení k internetu. Zkrátila rovněž otevírací dobu restaurací, a to do 20 hodin. Lidé mohou sedět u stolu maximálně po čtyřech, přičemž mezi stoly je 1,5 metru.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jsou nová opatření připravena bez náležitých ekonomických kompenzací, bez nichž se ve většině restaurací prohloubí existenční problémy.

"Vyzývám vládu ČR, aby vysvětlila, proč omezuje fungování restauračních a kulturních zařízení, když jde v obou případech o méně rizikové oblasti z pohledu šíření koronaviru. Zaráží mě, že za více než sedm měsíců od začátku epidemie, která otřásla českou společností i ekonomikou, se vracíme k překotnému rozhodování téměř z hodiny na hodinu," uvádí prezident svazu Tomáš Prouza.

Nouzový stav vstoupil v platnost také na Slovensku. Od prvního října tam znovu platí omezení pro počet zákazníků v prodejnách - až na výjimky na každého kupujícího musí připadat alespoň deset metrů čtverečních plochy obchodu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy