Na internetu zaplatíte bezpečněji. Už i s největší bankou

Petr Kučera Petr Kučera
18. 6. 2014 10:35
Česká spořitelna a Raiffeisenbank zvyšují zabezpečení při používání platební karty na internetu. Jejich čtyři konkurenti už novinku nabízejí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, zvyšuje zabezpečení při používání platební karty na internetu. Klientům začne na mobil posílat speciální ověřovací kódy a přidá tedy další bezpečnostní prvek.

Takzvanou plnou podporu technologie nazvané 3D Secure před pár týdny spustila také Raiffeisenbank. Komerční banka, trojka na tuzemském trhu, ji plánuje zprovoznit do konce letošního roku.

Jako první na českém trhu – už v roce 2011 – nabídla zaslání dodatečného ověřovacího kódu Citibank, Ještě ve stejném roce ji následovala dvojka na trhu - ČSOB včetně Era Poštovní spořitelny. Loni v létě se k nim přidala GE Money Bank, v září pak UniCredit Bank.

Bez telefonu platbu nedokončíte

Majitelé karet vydaných Českou spořitelnou nebo Raiffeisenbank dosud standardně zadávali číslo karty, datum expirace a trojmístný CVV/CVC kód ze zadní strany karty. Nově budou muset potvrdit transakci ještě vložením speciálního kódu, který jim přijde na mobilní telefon.

Tím se sníží možnost zneužití karty, protože podvodník by u sebe vedle zmíněných tří údajů musel současně mít i telefon majitele karty.

Stejně jako konkurence nebudou ani Česká spořitelna a Raiffeisenbank za aktivaci nové služby ani její využívání účtovat klientům žádné poplatky.

Výměna platební karty není nutná, služba začne fungovat i na starších kartách. Je však potřeba, aby banka měla k dispozici číslo klientova mobilního telefonu.

Od příštího roku povinně

U České spořitelny je aktivace služby až do konce letošního roku dobrovolná, od začátku roku 2015 už ale takto budou chráněny všechny platby.

„Na aktivaci služby 3D Secure budou klienti poprvé upozorněni přímo při nákupu na internetu. Automaticky jim bude pro autorizační SMS nabídnuto číslo, které mají nastavené pro autorizaci plateb v internetovém bankovnictví,“ říká Marie Hešnaurová, ředitelka odboru rozvoje platebních karet České spořitelny.

Zájemci si mohou aktivovat novinku i v internetovém bankovnictví nebo v libovolné pobočce. Povinně si již nyní musí službu aktivovat klienti, kteří si změní limity pro platby kartou na internetu. „Stejně tak si klient musí službu aktivovat při žádosti o novou kartu, pokud s ní chce platit na internetu,“ dodává Hešnaurová.

Raiffeisenbank postupně všechny své karty zaregistruje do služby 3D Secure. „Až bude klientova karta zaregistrována, bude při prvním nákupu u obchodníka podporujícího tuto technologii vyzván k aktivaci služby, do té doby nemusí zatím podnikat žádné aktivní kroky,“ říká produktový manažer Petr Hais.

I pro terminály jiných bank

Rozšířená funkce bude fungovat nezávisle na tom, jaká banka poskytla internetovému obchodníkovi platební terminál - rozhodující je vydavatel karty. Pokud tedy klient platí na internetu kartou České spořitelny, ČSOB, UniCredit, GE Money, Raiffeisenbank nebo Citibank, přijde mu ověřovací kód i v případě, že obchodník používá platební bránu například od Komerční banky.

Ani plná podpora 3D Secure samozřejmě neznamená absolutní ochranu proti zneužití karty na internetu. Ukradenou kartu nebo její číslo může podvodník použít v obchodech, které tuto technologii nepoužívají (v Česku je jich minimum).

Účinnější, ale pro klienta náročnější variantou může být průběžná změna limitu pro platby kartou nebo jejich "odemykání a zamykání", pokud tuto možnost banka nabízí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy