Na internetu zaplatíte bezpečněji. Už i s největší bankou

Petr Kučera Petr Kučera
18. 6. 2014 10:35
Česká spořitelna a Raiffeisenbank zvyšují zabezpečení při používání platební karty na internetu. Jejich čtyři konkurenti už novinku nabízejí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, zvyšuje zabezpečení při používání platební karty na internetu. Klientům začne na mobil posílat speciální ověřovací kódy a přidá tedy další bezpečnostní prvek.

Takzvanou plnou podporu technologie nazvané 3D Secure před pár týdny spustila také Raiffeisenbank. Komerční banka, trojka na tuzemském trhu, ji plánuje zprovoznit do konce letošního roku.

Jako první na českém trhu – už v roce 2011 – nabídla zaslání dodatečného ověřovacího kódu Citibank, Ještě ve stejném roce ji následovala dvojka na trhu - ČSOB včetně Era Poštovní spořitelny. Loni v létě se k nim přidala GE Money Bank, v září pak UniCredit Bank.

Bez telefonu platbu nedokončíte

Majitelé karet vydaných Českou spořitelnou nebo Raiffeisenbank dosud standardně zadávali číslo karty, datum expirace a trojmístný CVV/CVC kód ze zadní strany karty. Nově budou muset potvrdit transakci ještě vložením speciálního kódu, který jim přijde na mobilní telefon.

Tím se sníží možnost zneužití karty, protože podvodník by u sebe vedle zmíněných tří údajů musel současně mít i telefon majitele karty.

Stejně jako konkurence nebudou ani Česká spořitelna a Raiffeisenbank za aktivaci nové služby ani její využívání účtovat klientům žádné poplatky.

Výměna platební karty není nutná, služba začne fungovat i na starších kartách. Je však potřeba, aby banka měla k dispozici číslo klientova mobilního telefonu.

Od příštího roku povinně

U České spořitelny je aktivace služby až do konce letošního roku dobrovolná, od začátku roku 2015 už ale takto budou chráněny všechny platby.

„Na aktivaci služby 3D Secure budou klienti poprvé upozorněni přímo při nákupu na internetu. Automaticky jim bude pro autorizační SMS nabídnuto číslo, které mají nastavené pro autorizaci plateb v internetovém bankovnictví,“ říká Marie Hešnaurová, ředitelka odboru rozvoje platebních karet České spořitelny.

Zájemci si mohou aktivovat novinku i v internetovém bankovnictví nebo v libovolné pobočce. Povinně si již nyní musí službu aktivovat klienti, kteří si změní limity pro platby kartou na internetu. „Stejně tak si klient musí službu aktivovat při žádosti o novou kartu, pokud s ní chce platit na internetu,“ dodává Hešnaurová.

Raiffeisenbank postupně všechny své karty zaregistruje do služby 3D Secure. „Až bude klientova karta zaregistrována, bude při prvním nákupu u obchodníka podporujícího tuto technologii vyzván k aktivaci služby, do té doby nemusí zatím podnikat žádné aktivní kroky,“ říká produktový manažer Petr Hais.

I pro terminály jiných bank

Rozšířená funkce bude fungovat nezávisle na tom, jaká banka poskytla internetovému obchodníkovi platební terminál - rozhodující je vydavatel karty. Pokud tedy klient platí na internetu kartou České spořitelny, ČSOB, UniCredit, GE Money, Raiffeisenbank nebo Citibank, přijde mu ověřovací kód i v případě, že obchodník používá platební bránu například od Komerční banky.

Ani plná podpora 3D Secure samozřejmě neznamená absolutní ochranu proti zneužití karty na internetu. Ukradenou kartu nebo její číslo může podvodník použít v obchodech, které tuto technologii nepoužívají (v Česku je jich minimum).

Účinnější, ale pro klienta náročnější variantou může být průběžná změna limitu pro platby kartou nebo jejich "odemykání a zamykání", pokud tuto možnost banka nabízí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy