Na internetu zaplatíte bezpečněji. Už i s největší bankou

Petr Kučera Petr Kučera
18. 6. 2014 10:35
Česká spořitelna a Raiffeisenbank zvyšují zabezpečení při používání platební karty na internetu. Jejich čtyři konkurenti už novinku nabízejí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, zvyšuje zabezpečení při používání platební karty na internetu. Klientům začne na mobil posílat speciální ověřovací kódy a přidá tedy další bezpečnostní prvek.

Takzvanou plnou podporu technologie nazvané 3D Secure před pár týdny spustila také Raiffeisenbank. Komerční banka, trojka na tuzemském trhu, ji plánuje zprovoznit do konce letošního roku.

Jako první na českém trhu – už v roce 2011 – nabídla zaslání dodatečného ověřovacího kódu Citibank, Ještě ve stejném roce ji následovala dvojka na trhu - ČSOB včetně Era Poštovní spořitelny. Loni v létě se k nim přidala GE Money Bank, v září pak UniCredit Bank.

Bez telefonu platbu nedokončíte

Majitelé karet vydaných Českou spořitelnou nebo Raiffeisenbank dosud standardně zadávali číslo karty, datum expirace a trojmístný CVV/CVC kód ze zadní strany karty. Nově budou muset potvrdit transakci ještě vložením speciálního kódu, který jim přijde na mobilní telefon.

Tím se sníží možnost zneužití karty, protože podvodník by u sebe vedle zmíněných tří údajů musel současně mít i telefon majitele karty.

Stejně jako konkurence nebudou ani Česká spořitelna a Raiffeisenbank za aktivaci nové služby ani její využívání účtovat klientům žádné poplatky.

Výměna platební karty není nutná, služba začne fungovat i na starších kartách. Je však potřeba, aby banka měla k dispozici číslo klientova mobilního telefonu.

Od příštího roku povinně

U České spořitelny je aktivace služby až do konce letošního roku dobrovolná, od začátku roku 2015 už ale takto budou chráněny všechny platby.

„Na aktivaci služby 3D Secure budou klienti poprvé upozorněni přímo při nákupu na internetu. Automaticky jim bude pro autorizační SMS nabídnuto číslo, které mají nastavené pro autorizaci plateb v internetovém bankovnictví,“ říká Marie Hešnaurová, ředitelka odboru rozvoje platebních karet České spořitelny.

Zájemci si mohou aktivovat novinku i v internetovém bankovnictví nebo v libovolné pobočce. Povinně si již nyní musí službu aktivovat klienti, kteří si změní limity pro platby kartou na internetu. „Stejně tak si klient musí službu aktivovat při žádosti o novou kartu, pokud s ní chce platit na internetu,“ dodává Hešnaurová.

Raiffeisenbank postupně všechny své karty zaregistruje do služby 3D Secure. „Až bude klientova karta zaregistrována, bude při prvním nákupu u obchodníka podporujícího tuto technologii vyzván k aktivaci služby, do té doby nemusí zatím podnikat žádné aktivní kroky,“ říká produktový manažer Petr Hais.

I pro terminály jiných bank

Rozšířená funkce bude fungovat nezávisle na tom, jaká banka poskytla internetovému obchodníkovi platební terminál - rozhodující je vydavatel karty. Pokud tedy klient platí na internetu kartou České spořitelny, ČSOB, UniCredit, GE Money, Raiffeisenbank nebo Citibank, přijde mu ověřovací kód i v případě, že obchodník používá platební bránu například od Komerční banky.

Ani plná podpora 3D Secure samozřejmě neznamená absolutní ochranu proti zneužití karty na internetu. Ukradenou kartu nebo její číslo může podvodník použít v obchodech, které tuto technologii nepoužívají (v Česku je jich minimum).

Účinnější, ale pro klienta náročnější variantou může být průběžná změna limitu pro platby kartou nebo jejich "odemykání a zamykání", pokud tuto možnost banka nabízí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nebudu tolerovat násilí na demonstrantů policistech, řekl nový francouzský premiér Castex

Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a terorismu. Útoky na policisty i běžná kriminalita občany znepokojují a lidé žádají "rozhodnou a nekompromisní reakci státu", řekl podle agentury DPA Castex při představení programových priorit svého nového kabinetu ve francouzském parlamentu. V ekonomice hodlá premiér prosazovat snižování daní, transformaci průmyslu, investice do zelených technologií i pokračování sporné důchodové reformy.

Castex v projevu hovořil i o brutálním útoku na řidiče autobusu v jihofrancouzském Bayonne či o nedávných násilnostech v Dijonu a okolí. V mnoha oblastech drobná kriminalita, nezdvořilosti, zesměšňování, urážky či obchod s drogami zesílily natolik, že lidem brání v normálním životě, míní Castex.

"Naší policii a našim četníkům… chci jménem národa vyjádřit svou nejhlubší úctu a vděčnost," řekl novopečený šéf francouzské vlády. Dodal, že nebude tolerovat násilí, které během protestů páchá násilnická menšina demonstrantů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy