Je čerstvé lepší než trvanlivé? Experti porovnali chuť a kvalitu 25 vzorků mléka

Ekonomika Ekonomika
20. 6. 2020 21:28
Trvanlivé mléko je podobně kvalitní jako to čerstvé. Ukázal to nový test spotřebitelského časopisu dTest na 25 vzorcích obou typů mléka. Nejvíce se lišila mikrobiologická čistota. Výsledky pohledového a chuťového hodnocení potvrdily, že čerstvé mléko o něco lépe chutná. V ostatních chemických analýzách si ovšem obě skupiny vedly s ohledem na nejistotu měření v podstatě shodně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Časopis dTest prověřil 15 čerstvých a 10 trvanlivých polotučných mlék českého, slovenského a chorvatského původu. Kromě běžných mlék a privátních značek byla zastoupena i dvě označená jako "bio".

"Test jsme odstartovali měřením tučnosti. Legislativa trvá na tučnosti minimálně 1,50 procenta s přesností na setiny. Polovina mlék však zůstala předepsanému minimu pár setinek dlužna a hodnotu 1,50 procenta a více jsme zjistili jen u 12 z 25 vzorků," uvádí šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Nejnižší tučnost laboratoř zaznamenala u slovenského výrobku Tami Tatranské Bio mlieko.

Pokud jde o bílkoviny, požadavkům nařízení, které obsah bílkovin v mléce stanoví, všechny vzorky vyhověly. Nejvyšší koncentrací proteinu se mohlo pochlubit trvanlivé Tesco Mléko UHT polotučné.

Experti dále hodnotili vzhled, konzistenci, chuť a vůni. "Zaměřili se na jakékoliv známky nešetrného ošetření, mléčné usazeniny na dně a vady v konzistenci. Pátrali i po nežádoucí nahořklé, slané, trpké a sýrovité chuti. Všechna mléka před přísnými požadavky obstála," uvádí zpráva dTestu.

Nejlepší čerstvá mléka udělala v testování lepší dojem než to nejlepší trvanlivé - čerstvá mléka odcházela průměrně s 84 procenty, trvanlivá s 83 procenty.

"Odhalení nejvýraznějších rozdílů mezi čerstvým a trvanlivým mlékem jsme si slibovali od mikrobiologického rozboru. Je třeba upřesnit, že i mléko nabízené jako čerstvé prochází tepelným ošetřením, které v něm likviduje drtivou většinu živých mikroorganismů. U trvanlivého mléka se však používá ještě důkladnější zákrok," vysvětluje Hoffmannová.

U nadojeného syrového mléka se celkový počet mikrobů v mililitru může pohybovat až okolo 50 tisíc organismů. "U námi testovaných vzorků trvanlivého mléka jsme ve všech případech zjistili čistou nulu. U čerstvých mlék se pak shodně objevila hodnota menší než 10. I takto malé osídlení, přestože je zcela neškodné, má velké důsledky - zatímco trvanlivé mléko vydrží i několik měsíců, čerstvé jen asi 20 dní," dodává šéfredaktorka k výsledkům.

Ani v obsahu vápníku se testovaná mléka příliš neodchýlila. Nejnižší hladinu dTest zjistil u trvanlivého mléka značky Madeta, nejbohatší na vápník bylo čerstvé mléko Milkin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy