Je čerstvé lepší než trvanlivé? Experti porovnali chuť a kvalitu 25 vzorků mléka

Ekonomika Ekonomika
20. 6. 2020 21:28
Trvanlivé mléko je podobně kvalitní jako to čerstvé. Ukázal to nový test spotřebitelského časopisu dTest na 25 vzorcích obou typů mléka. Nejvíce se lišila mikrobiologická čistota. Výsledky pohledového a chuťového hodnocení potvrdily, že čerstvé mléko o něco lépe chutná. V ostatních chemických analýzách si ovšem obě skupiny vedly s ohledem na nejistotu měření v podstatě shodně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Časopis dTest prověřil 15 čerstvých a 10 trvanlivých polotučných mlék českého, slovenského a chorvatského původu. Kromě běžných mlék a privátních značek byla zastoupena i dvě označená jako "bio".

"Test jsme odstartovali měřením tučnosti. Legislativa trvá na tučnosti minimálně 1,50 procenta s přesností na setiny. Polovina mlék však zůstala předepsanému minimu pár setinek dlužna a hodnotu 1,50 procenta a více jsme zjistili jen u 12 z 25 vzorků," uvádí šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Nejnižší tučnost laboratoř zaznamenala u slovenského výrobku Tami Tatranské Bio mlieko.

Pokud jde o bílkoviny, požadavkům nařízení, které obsah bílkovin v mléce stanoví, všechny vzorky vyhověly. Nejvyšší koncentrací proteinu se mohlo pochlubit trvanlivé Tesco Mléko UHT polotučné.

Experti dále hodnotili vzhled, konzistenci, chuť a vůni. "Zaměřili se na jakékoliv známky nešetrného ošetření, mléčné usazeniny na dně a vady v konzistenci. Pátrali i po nežádoucí nahořklé, slané, trpké a sýrovité chuti. Všechna mléka před přísnými požadavky obstála," uvádí zpráva dTestu.

Nejlepší čerstvá mléka udělala v testování lepší dojem než to nejlepší trvanlivé - čerstvá mléka odcházela průměrně s 84 procenty, trvanlivá s 83 procenty.

"Odhalení nejvýraznějších rozdílů mezi čerstvým a trvanlivým mlékem jsme si slibovali od mikrobiologického rozboru. Je třeba upřesnit, že i mléko nabízené jako čerstvé prochází tepelným ošetřením, které v něm likviduje drtivou většinu živých mikroorganismů. U trvanlivého mléka se však používá ještě důkladnější zákrok," vysvětluje Hoffmannová.

U nadojeného syrového mléka se celkový počet mikrobů v mililitru může pohybovat až okolo 50 tisíc organismů. "U námi testovaných vzorků trvanlivého mléka jsme ve všech případech zjistili čistou nulu. U čerstvých mlék se pak shodně objevila hodnota menší než 10. I takto malé osídlení, přestože je zcela neškodné, má velké důsledky - zatímco trvanlivé mléko vydrží i několik měsíců, čerstvé jen asi 20 dní," dodává šéfredaktorka k výsledkům.

Ani v obsahu vápníku se testovaná mléka příliš neodchýlila. Nejnižší hladinu dTest zjistil u trvanlivého mléka značky Madeta, nejbohatší na vápník bylo čerstvé mléko Milkin.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy