Místo sedláků zásobují jarmarky SPD "agrobaroni". Stáli i za návrhy na povinné kvóty

Ekonomika Ekonomika
20. 9. 2021 17:44
Potraviny za "férové ceny od českých sedláků" ve skutečnosti dodávají hnutí SPD na jeho předvolební jarmark "agrobaroni", tedy majitelé velkých zemědělských koncernů, které v Česku obhospodařují desítky tisíc hektarů zemědělské půdy. Ti největší z nich jsou přitom ve vedení zemědělské inciativy, která souzní mimo jiné s návrhem SPD na povinné kvóty pro vybrané české potraviny.
Záběry z volebního mítinku strany SPD, který se uskutečnil v Olomouci 21. 8. 2021
Záběry z volebního mítinku strany SPD, který se uskutečnil v Olomouci 21. 8. 2021 | Foto: Tomáš Škoda

Samotné hnutí SPD se k původu potravin na jarmarku odmítlo pro Aktuálně.cz opakovaně vyjádřit. Experti však dlouhodobě upozorňují, že ceny, za které se na něm potraviny prodávají, jsou zavádějící, nesmyslně levné a drobným farmářům nepokryjí ani výrobní náklady. To, že ceny neobsahují marži a v obchodech by se tak prodávat nemohly, potvrdili Aktuálně.cz i samotní prodejci na jarmarku.

Jak ale informoval server Seznam Zprávy, dodavatelem například mléčného zboží na předvolební jarmark SPD je koncern Interlacto potravinářského velkopodnikatele Oldřicha Gojiše, do jehož podniku patří vedle zemědělské divize také několik mlékáren.

Maso a masné výrobky zase dodává holding Rabbit CZ bývalého prezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska, který obhospodařuje téměř 20 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Jandejsek, který se podle serveru účastnil už úvodního jarmarku SPD, je v současnosti místopředsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků (IZPP).

Zdroje z agrárního sektoru hovoří v souvislosti s dodávkami levných potravin na jarmark také o dalším členovi vedení IZPP - tentokrát přímo o předsedovi Gabrielu Večeřovi a jeho podniku Agro - Měřín. Ten má na jarmarky dodávat rostlinné produkty včetně brambor.

Blízký přítel Večeři nicméně podle serveru Seznam Zprávy uvedl, že podnikatel nabídku na dodávky zboží od SPD sice dostal, prý se ale nakonec rozhodl akcí neúčastnit, protože se "nechce zaplétat do politiky".

Večeřova skupina je po Agrofertu premiéra Andreje Babiše v českém zemědělství druhá nejvýznamnější. A také druhá, co se týče přijímaných evropských zemědělských dotací. Zmíněný Rabbit Zdeňka Jandejska je v první pětce.

Shoda na kvótách i dotacích

Okamurova SPD přitom v Česku dlouhodobě nastoluje agendu tvrdící, že tuzemské agropodniky jsou na evropském trhu diskriminovány. Kritizuje zahraniční řetězce a vyslovuje zásadní nesouhlas se zastropováním zemědělských dotací - tedy s omezením výplaty dotací i pro největší agrokoncerny.

A podobné názory razí také IZPP, v jejímž představenstvu Jandejsek a Večeřa sedí.

Konkrétně místopředseda IZPP Jiří Milek v dubnovém rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz vyjádřil nejen nespokojenost s výší zemědělských dotací v Česku oproti ostatním evropským státům, ale také podporu povinným kvótám na vybrané české potraviny, za které SPD lobbovala.

Milek v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že kontroverzní kvóty byly myšleny jako pobídka pro ty, co chtějí rozjet agrobyznys. "Určitě neříkáme, že stanovení povinného podílu českých potravin je jedinou možností (jak podpořit zemědělce, pozn. redakce). Podpory mohou přijít různé, zejména by stálo za to v EU vyjednat rovnější dotační podmínky nebo vyšší podporu ze strany státu, jak to mají v Polsku," uvedl dále v rozhovoru Milek.

Pokud by povinné kvóty na potraviny dostaly v Česku zelenou, prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních by musely prodávat minimálně 55 procent stanovených potravin českého původu. Kvóta měla postupně růst až na 73 procent v roce 2028. Jejich zavádění by se týkalo více než 100 druhů prodávaných potravin, které lze v Česku vyprodukovat. To by podle expertů okamžitě prudce zvedlo ceny těchto potravin, protože by se významně omezila konkurence na trhu.

Senátoři a poslanci nicméně povinné kvóty nakonec smetli ze stolu. Také Evropská komise již dříve varovala, že v případě přijetí takových kvót by se Česko mohlo dočkat z Bruselu žaloby, protože jde o porušení pravidel volného unijního trhu.

Například Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) opakovaně prohlásil, že ze zavedení kvót by měli zisk právě velcí agrobaroni, protože by ovládli většinu tuzemského trhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy