Místo litru kilogram mléka. Rusové zkoušejí zakrýt zdražování marketingovým tahem

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
3. 2. 2023 12:19
V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr". Experti to pokládají za marketingový tah, aby si zákazníci nevšimli, že se objem výrobku v podmínkách všeobecného zdražování zmenšil, napsal v pátek na svém webu hospodářský list RBK. Váha místo objemu se podle deníku objevuje i v případě šlehačky, smetany či kefíru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Většina zákazníků prý nepředpokládá, že kilogram mléka je méně než litr; mléko má ale vyšší hustotu než voda, a tak kilogram mléka odpovídá 0,97 litru vody.

Obchodníci toho využívají, aby v jistém smyslu zákazníka uvedli v omyl, míní předseda konfederace spotřebitelů Dmitrij Janin, který připomněl, že v Rusku se tekuté zboží tradičně prodávalo s vyznačením objemu, a ne váhy. Problém by se podle něj dal vyřešit po vzoru Evropy, kde se u cenovek ukazuje i cena v přepočtu na kilogram či litr.

"Výrobci se takto snaží zamaskovat zdražování," předpokládají analytici z odborného serveru Prodaži.rf, který zaznamenal trend na základě zkoumání košíku zboží během loňského roku, pokladních účtenek a údajů z otevřených zdrojů. Ale přesná čísla ohledně objemu takového zboží v prodeji neuvedl.

Deník se přesvědčil, že mléko a mléčné výrobky "na váhu" prodávají tři značky na trhu. Šéf svazu výrobců mléka Arťom Belov nepředpokládá, že by šlo o nějaký masový přechod, ale připouští, že někteří výrobci mohou využít takový marketingový tah, aby nezvyšovali během krize ceny a zmenšení objemu zboží udělali méně nápadným.

Při stejném balení a menším objevu se dají ušetřit asi tři procenta.

Ceny syrového mléka loni výrazně vzrostly, meziročně o 20,1 procenta, připomněl list RBK s odvoláním na statistický úřad. Loni náklady na výrobu mléka vzrostly meziročně asi o sedm až osm procent, zatímco v pandemických letech 2020 a 2021 vzrostly v průměru o 16 až 20 procent za rok.

RBK připomněl, že za dřívějších krizí, například po roce 2008, někteří výrobci přišli s balením mléka, které se z litru zmenšilo na 900 mililitrů, zatímco třeba výrobci sladkostí zmenšili tabulku čokolády ze 100 na 90 gramů. Takové zboží vytváří iluzi, že je levnější než výrobky konkurentů.

RBK uvádí, že požádal o vyjádření největší výrobce mléka, výrobce prodávající mléko na kilogramy a úřad, který má na starosti ochranu zdraví spotřebitelů. Jejich odpovědi ale zatím nepřinesl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy