Mentolovým cigaretám zbývají poslední hodiny. Proč jsou záludnější než ty obyčejné?

Ekonomika Ekonomika
19. 5. 2020 6:08
Omezování cigaret s příchutěmi pokračuje. Ty s mentolovou příchutí zmizí nadobro z prodejních pultů už 20. května. Vejde totiž v platnost dokument vycházející z tabákové směrnice EU, který jejich prodej zakazuje. Takzvané mentolky si podle expertů na závislosti oblíbili hlavně děti a mladiství. Zákaz jejich prodeje tak podle nich může pomoci tomu, aby mladí kouřit vůbec nezačali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Zákaz prodeje se týká mentolových cigaret včetně druhů s mentolovými kapslemi a tabáku s mentolovou příchutí k ručnímu balení cigaret, a to na všech trzích Evropské unie včetně bezcelních prodejen.

Nevztahuje se naopak na alternativy - například elektronické cigarety a elektronická zařízení na nahřívání tabáku, jako je třeba IQOS. Právě na ty podle očekávání většina uživatelů mentolek nyní přejde.

Podle lednového průzkumu společnosti NMS Market Research si mentolové cigarety kupuje celá třetina kuřáků v Česku a na Slovensku. Některé tabákové firmy ale tvrdí, že čistě mentolovou variantu kouří minimum lidí.

"Mluví se o konci mentolových cigaret, ale v Česku čistě mentolové cigarety kouří minimum lidí, podle našich odhadů asi 20 000," uvádí manažer společnosti Imperial Brands Bojan Stoevski. "Proti tomu kapslové cigarety, u kterých si kuřák mění chuť stisknutím filtru, pravidelně kupuje až 330 000 lidí," dodává.

Podle firemních údajů z letošního května jsou typickými spotřebiteli kapslových a mentolových cigaret ženy mezi 25 a 45 lety s maturitou.

Příjemnější, ale nebezpečnější

Oblíbené jsou ovšem podle Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice i u dětí a mladistvých. "Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi. Má také mírné anestetické a analgetické účinky," vysvětluje vedoucí centra Adam Kulhánek.

Díky mentolové příchuti je tedy kouř z ochucených cigaret pro kuřáka méně dráždivý, proto ho podle Kulhánka může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství. "Regulace tabákových výrobků s charakteristickými příchutěmi je správným krokem, který napomáhá předcházet kouření u dětí a dospívajících, ale také u příležitostných kuřáků," dodává.

Podle odhadů českého výrobce cigaret Philip Morris zasáhne zákaz v Česku až 400 000 kuřáků. Podle průzkumu pro tuto firmu, který v dubnu provedla agentura Ipsos, se skoro polovina kuřáků vrátí ke klasickým cigaretám bez příchuti, 37 procent si chtělo mentolky nakoupit do zásoby, o přechodu na zahřívaný tabák pak přemýšlí 27 procent kuřáků mentolových cigaret.

Také distributor cigaret British American Tobacco vidí zákaz prodeje mentolek jako příležitost pro e-cigarety.

100 let už neoslaví

Mentolové cigarety se poprvé objevily téměř před 100 lety - ve 20. letech minulého století v americkém Ohiu. S nápadem přišel Lloyd Hughes přezdívaný Spud, který zkusil mentolové cigarety nabízet zákazníkům v otcově restauraci. Následně si nechal proces přípravy mentolových cigaret patentovat a založil si firmu. Své cigarety značky Spud potom podomně prodával po celém Ohio Valley.

Foto: ČSÚ

Mentolek si vzápětí všimla tabáková firma, která od Hughese v květnu 1926 koupila patent i značku za tehdejších 90 000 dolarů.

Právě v USA se vláda v lednu rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret s příchutěmi, které jsou oblíbené hlavně mezi středoškolskou mládeží. Výrobci ale smějí využít masivních výjimek - na trhu například zůstanou elektronické cigarety s nikotinovou nebo právě mentolovou příchutí.

Rozšíření e-cigaret mezi teenagery tamní ministerstvo zdravotnictví označilo za "nejrychlejší epidemii" mezi touto věkovou skupinou.

Česko je podle projektu Česko v datech na světě ve spotřebě cigaret sedmé - na každého staršího 15 let jich v průměru připadá přes 2400 za rok. Nejvíce přitom kouří senioři.

Cigarety s jinými než mentolovými příchutěmi přitom zmizely z českých obchodů v roce 2016. Podle dat Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0,7 procenta na každého obyvatele, tedy včetně novorozeňat. V roce 2016, kdy se na krabičkách objevily varovné obrázky, činila spotřeba 1986 kusů na obyvatele.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy