Mentolovým cigaretám zbývají poslední hodiny. Proč jsou záludnější než ty obyčejné?

Ekonomika Ekonomika
19. 5. 2020 6:08
Omezování cigaret s příchutěmi pokračuje. Ty s mentolovou příchutí zmizí nadobro z prodejních pultů už 20. května. Vejde totiž v platnost dokument vycházející z tabákové směrnice EU, který jejich prodej zakazuje. Takzvané mentolky si podle expertů na závislosti oblíbili hlavně děti a mladiství. Zákaz jejich prodeje tak podle nich může pomoci tomu, aby mladí kouřit vůbec nezačali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Zákaz prodeje se týká mentolových cigaret včetně druhů s mentolovými kapslemi a tabáku s mentolovou příchutí k ručnímu balení cigaret, a to na všech trzích Evropské unie včetně bezcelních prodejen.

Nevztahuje se naopak na alternativy - například elektronické cigarety a elektronická zařízení na nahřívání tabáku, jako je třeba IQOS. Právě na ty podle očekávání většina uživatelů mentolek nyní přejde.

Podle lednového průzkumu společnosti NMS Market Research si mentolové cigarety kupuje celá třetina kuřáků v Česku a na Slovensku. Některé tabákové firmy ale tvrdí, že čistě mentolovou variantu kouří minimum lidí.

"Mluví se o konci mentolových cigaret, ale v Česku čistě mentolové cigarety kouří minimum lidí, podle našich odhadů asi 20 000," uvádí manažer společnosti Imperial Brands Bojan Stoevski. "Proti tomu kapslové cigarety, u kterých si kuřák mění chuť stisknutím filtru, pravidelně kupuje až 330 000 lidí," dodává.

Podle firemních údajů z letošního května jsou typickými spotřebiteli kapslových a mentolových cigaret ženy mezi 25 a 45 lety s maturitou.

Příjemnější, ale nebezpečnější

Oblíbené jsou ovšem podle Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice i u dětí a mladistvých. "Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi. Má také mírné anestetické a analgetické účinky," vysvětluje vedoucí centra Adam Kulhánek.

Díky mentolové příchuti je tedy kouř z ochucených cigaret pro kuřáka méně dráždivý, proto ho podle Kulhánka může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství. "Regulace tabákových výrobků s charakteristickými příchutěmi je správným krokem, který napomáhá předcházet kouření u dětí a dospívajících, ale také u příležitostných kuřáků," dodává.

Podle odhadů českého výrobce cigaret Philip Morris zasáhne zákaz v Česku až 400 000 kuřáků. Podle průzkumu pro tuto firmu, který v dubnu provedla agentura Ipsos, se skoro polovina kuřáků vrátí ke klasickým cigaretám bez příchuti, 37 procent si chtělo mentolky nakoupit do zásoby, o přechodu na zahřívaný tabák pak přemýšlí 27 procent kuřáků mentolových cigaret.

Také distributor cigaret British American Tobacco vidí zákaz prodeje mentolek jako příležitost pro e-cigarety.

100 let už neoslaví

Mentolové cigarety se poprvé objevily téměř před 100 lety - ve 20. letech minulého století v americkém Ohiu. S nápadem přišel Lloyd Hughes přezdívaný Spud, který zkusil mentolové cigarety nabízet zákazníkům v otcově restauraci. Následně si nechal proces přípravy mentolových cigaret patentovat a založil si firmu. Své cigarety značky Spud potom podomně prodával po celém Ohio Valley.

Foto: ČSÚ

Mentolek si vzápětí všimla tabáková firma, která od Hughese v květnu 1926 koupila patent i značku za tehdejších 90 000 dolarů.

Právě v USA se vláda v lednu rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret s příchutěmi, které jsou oblíbené hlavně mezi středoškolskou mládeží. Výrobci ale smějí využít masivních výjimek - na trhu například zůstanou elektronické cigarety s nikotinovou nebo právě mentolovou příchutí.

Rozšíření e-cigaret mezi teenagery tamní ministerstvo zdravotnictví označilo za "nejrychlejší epidemii" mezi touto věkovou skupinou.

Česko je podle projektu Česko v datech na světě ve spotřebě cigaret sedmé - na každého staršího 15 let jich v průměru připadá přes 2400 za rok. Nejvíce přitom kouří senioři.

Cigarety s jinými než mentolovými příchutěmi přitom zmizely z českých obchodů v roce 2016. Podle dat Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0,7 procenta na každého obyvatele, tedy včetně novorozeňat. V roce 2016, kdy se na krabičkách objevily varovné obrázky, činila spotřeba 1986 kusů na obyvatele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy