Máslo může začít zlevňovat, ukazují nová čísla z trhu. V akcích už porazilo i pivo

Jiří Hovorka Iva Špačková Jiří Hovorka, Iva Špačková
1. 11. 2017 6:08
Smetana pro výrobce už nezdražuje, mlékárny v EU zlevňují. Pokles cen signalizují i nejnovější slevové akce v obchodech, kdy lze máslo pořídit za 40 korun.
Slev na máslo přibývá a jsou výraznější. I to ukazuje na blížící se zlevňování.
Slev na máslo přibývá a jsou výraznější. I to ukazuje na blížící se zlevňování. | Foto: Iva Špačková

Praha - Cena másla v obchodech je momentálně na svém vrcholu a během několika týdnů by měla začít klesat. Zlevňuje i smetana, což je základní surovina pro výrobu másla.

Důvody pro pokles vidí ministerstvo zemědělství a dokládá to na cenách, za které máslo uvádějí na trh mlékárny v Evropě. "Průměrná cena na trhu v EU klesá od 17. září, kdy kulminovala na 650 eurech za sto kilogramů másla. Od té doby každý týden klesá a k 22. říjnu byla na úrovni 586 eur za sto kilogramů. Zároveň byl zaznamenán mírný nárůst produkce mléka v EU," říká Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství. Čísla z jednotlivých států shromažďuje Evropská komise. 

"Podle aktuálních informací je suroviny dostatek, a proto není důvod k dalšímu navyšování ceny. Přibližně v polovině listopadu ceny másla klesnou," očekává také mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková.

Další obchodníci takto konkrétní být nechtějí. "Významnými faktory jsou stále dlouhodobý nedostatek smetany či vysoká poptávka. Nejsme proto schopni říci, jaký bude další vývoj," říká mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Zlevnění smetany potvrzuje majitel Jaroměřické mlékárny Bedřich Štecher. "V současné době cena smetany, jako základní suroviny pro výrobu másla, začala stagnovat a klesat," říká. Na současný vývoj se však zatím dívá opatrně. "Je těžké odhadnout, zda se jedná o krátkodobý výkyv, nebo již návrat k normálu," dodává.

Za 70 korun nebude

Štecher je ale přesvědčený, že před Vánoci se máslo nebude prodávat za 70 korun, jak o tom v září mluvil například šéf konkurenční Madety Milan Teplý. "Nevím o ničem, čím by cena 70 korun byla podložena," říká Štecher. Dodává nicméně, že zájem o máslo před Vánoci může jeho cenu v obchodech na konci roku opět zvedat.

"Dosud známá čísla a skutečnosti nenaznačují, že cena před Vánoci by měla být tak vysoko," přidává se i Ježková z ministerstva zemědělství. On-line deník Aktuálně.cz se na další vývoj cen másla ptal i v Madetě, zástupci firmy ale nereagovali.

Vysoké ceny za čtvrt kilogramu másla, které se v obchodech stále pohybují kolem 60 korun, mají podle ministerstva zemědělství dva důvody: "Spotřebitelská poptávka a nízké zásoby," říká Ježková.

Český statistický úřad má cenu másla zmapovánu naposledy k půlce října. Čtvrtkilogramová kostka tehdy vyšla v průměru právě na 60 korun, zatímco na začátku roku to bylo 43 korun.

S výrazným zdražováním másla se potýkají i další evropské země. Másla se v EU letos vyrobilo o 5,5 procenta méně, protože klesla produkce mléka. Na druhé straně roste celosvětově zájem o živočišné tuky.

Například francouzská média píší o největším nedostatku másla v obchodech od druhé světové války. Situaci tam minulý týden uklidňoval ministr zemědělství. "Už to nebude dlouho trvat," vzkázal z rádia svým spoluobčanům, kteří v obchodech často narážejí na prázdné regály s máslem.

V akci za 40 korun

Naději, že máslo zlevní, přinášejí i nynější slevové akce, díky nimž jde sehnat čtvrtku i za 40 korun. Minulý víkend například lákaly na levné máslo některé supermarkety Albert, které nabídly polské máslo od výrobce Lumiko za 39,90 koruny. Taková cena je nejnižší za poslední týdny.

Z údajů portálu AkčníCeny.cz, který sbírá data ze všech slevových letáků řetězců, vyplývá, že v říjnu bylo máslo v akci devětkrát a za tu dobu ho šlo nakoupit nejlevněji v Bille, kde po 21% slevě stálo 44,90 koruny. Ostatní slevy byly mírnější, jen dvanácti- či sedmiprocentní. Sleva 29 procent, kterou nabídl Albert, tak byla dosud ojedinělá.

Máslo bude v akci za 40 korun i v dalších dnech. Pouze na dnešek nabízí Penny Market 250 gramů za 39,90 koruny. Od pátku do neděle pak opět Albert, tentokrát ve všech supermarketech i hypermarketech v Česku.

"Máslo bylo tahák vždy, nyní to však o něm platí ještě víc. Dostalo se totiž před pivo, které bylo dosud vždy absolutním vítězem. Lidé ho dnes hledají v akci na internetu šestkrát více než v květnu, kdy ještě nebylo tak drahé," popisuje zájem o komoditu Zuzana Štěpánková, produktová manažerka AkcniCeny.cz.

Češi nejsou jediní, kterým vadí cena másla. Francouzi ho navíc nemají ani v obchodech. Pekaři už zdražují croissanty. Vláda slibuje: Bude lépe! | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy