Malý kupuje od velkého. Hruška získá část obchodů Tesco

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
24. 1. 2014 9:56
ÚOHS: Řetězec Hruška smí převzít 22 moravských prodejen od Tesco Stores
Jedna z prodejen Hruška zevnitř.
Jedna z prodejen Hruška zevnitř. | Foto: Hruška maloobchodní síť

Brno - Maloobchodní řetězec Hruška může převzít od svého konkurenta Tesco Stores 22 prodejen na severní Moravě. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Rozhodnutí už nabylo právní moci," řekl dnes předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Prodejny, které Hruška převezme, jsou v okresech Karviná, Frýdek-Místek, Ostrava-město, Zlín, Nový Jičín, Opava a Kroměříž. Nejde o hypermarkety, ale menší prodejny či supermarkety, které Tesco získalo v roce 2011, když společně s řetězcem Žabka koupilo i zhruba čtyřicet obchodů sítě Koruna (nyní už nesou značku Tesco).

Úřad posuzoval dopady transakce na lokální trhy i na celou zemi. V obou případech dospěl k závěru, že spojení nevzbuzuje obavy z narušení soutěže v maloobchodním prodeji zboží denní potřeby. "Soutěžní problémy nevzniknou ani v oblasti obstarávání zboží," uvedl Rafaj. Při schválení fúze přihlédl mimo jiné také k přítomnosti silných konkurentů působících na posuzovaných trzích.

Maloobchod Hruška patří v Česku k největším prodejním sítím. V letech 2011 a 2012 výnosy firmy překročily osmimiliardovou hranici. Předloni firma vydělala po zdanění 131 milionů korun.

Maloobchodní společnost Tesco Stores ČR v účetním roce 2012/13, který skončil loni v únoru, vykázala ztrátu 1,12 miliardy korun po zisku 204 milionů korun v období předcházejícím. Tržby firmě klesly skoro o tři procenta na 44 miliard korun.

Tesco vstoupilo na český trh v roce 1996. V současné době zde provozuje 209 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Zároveň pod vedením Teska funguje franšízová síť přibližně 135 prodejen Žabka.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy