Lidl otevřel v Písku první dvoupatrový obchod v Česku. Nabízí i dobíjení elektrokol

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
21. 2. 2020 12:44
Obchodní řetězec Lidl tento týden otevřel v Písku svůj první dvoupatrový obchod. Jde o takzvanou metropolitní prodejnu, její stavba probíhala s ohledem na omezený prostor v širším centru města. Přízemí slouží jako částečně kryté parkoviště a vstupní hala, první patro je pak prodejní plocha.

"Metropolitní prodejna v jedné budově spojuje na více úrovních několik různých funkcí," popisuje jednatel společnosti Lidl Česká republika Martin Molnár. "Jde o stavbu založenou na ekologických základech, což jsme podtrhli instalací nových nabíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola," dodává.

Částečně kryté parkoviště má celkem 124 parkovacích míst se šířkou 2,7 metru. To je podle řetězce o 20 centimetrů více než standardní parkovací stání. "Vyčleněna jsou tu i parkovací místa pro rodiny s dětmi. Aby zákazníci bez problémů zaparkovali, bylo parkoviště opatřeno závorovým systémem. Parkování pro zákazníky přitom zůstává nadále zdarma," doplňuje společnost. Služby jsou sice poskytovány bezplatně, fungují ovšem pouze v otevírací době prodejny.

Prodejní plocha dvoupatrového obchodu má téměř 1500 metrů čtverečních, například nákupní uličky tedy mohou být širší. Budova prodejny má prosklenou fasádu, což má pomoci využívat denní světlo, uvnitř prodejny i na parkovišti se pak svítí úspornými LED zdroji.

Společnost Lidl vstoupila na český trh v červnu 2003, kdy otevřela prvních 14 prodejen. V současnosti provozuje síť 255 obchodů. "Další metropolitní prodejnu plánujeme postavit v Praze-Uhříněvsi, kde vlastníme pozemek," doplňuje pro Aktuálně.cz tisková mluvčí Zuzana Holá.

V únoru představil nový formát prodejny také řetězec hypermarketů Globus. V Praze na Pankráci začal testovat koncept malého městského obchodu, kde se mohou zákazníci kromě nákupu také najíst, posedět u baru či v kavárně. Platba všeho přitom probíhá až na úplný závěr.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy