Supermarket mezi butiky. Lidl otevřel Na Příkopě, součástí je i vstup do trezoru

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
6. 6. 2022 15:29
Obchodní řetězec Lidl v pondělí otevřel novou prodejnu v centru Prahy, a to v ulici Na Příkopě v historické budově, kde dříve fungovala Československá obchodní banka. Součástí prodejny je tak třeba původní trezor, respektive jeho dveře z doby, kdy budova bance patřila. Jde zároveň o teprve druhou pobočku, kam se Lidl rozhodl nainstalovat samoobslužné pokladny.

"Vzhledem k atypickému prostoru jsme při úpravách prodejny museli využít jeřábovou techniku, mnoho regálů je speciálně upraveno na míru a rozměrnější vybavení muselo být umístěno do prodejny před samotnou instalací eskalátoru," řekl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler k zasazení prodejny do historického prostoru.

Pražská ulice Na Příkopě přitom patří mezi nejdražší ulice světa. Například podle studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield z roku 2019 se umístila na 18. příčce nejdražších ulic z celkem 68 míst. Nejvyšší roční nájemné Na Příkopě tehdy činilo 2820 eur (v přepočtu asi 72 190 korun) za metr čtvereční.

Nová prodejna v centru cílí spíše na menší nákupy obyvatel přilehlých čtvrtí a zaměstnance či turisty. Prodejna je podle řetězce atypická i širokými uličkami, nabízí rovněž rozsáhlý odkládací prostor u pokladen. Zákazníci mají k dispozici wi-fi zdarma a automat na kávu.

Lidl je jedním z posledních řetězců, které se v Česku rozhodly zavést koncept samoobslužných pokladen. Pilotní projekt spustil teprve v únoru na prodejně v Praze 4, kde začal testovat celkem šest pokladen. V obchodě Na Příkopě je jich k dispozici osm.

Řetězec Lidl si v tuzemsku dál drží pozici nejsilnějšího řetězce, v současnosti zde provozuje celkem 294 prodejen. Jde nejen o samostatné standardní obchody, ale i prodejny městské s více patry či právě prodejny "na míru", které se přizpůsobují zavedeným prostorám.

S novými koncepty přichází i konkurence. Ta se v poslední době zaměřuje také spíše na prodejny malého formátu. V minulosti si tento koncept už vyzkoušely například prodejny Albert, Globus, Penny nebo Makro.

Řetězec Coop pak letos spustil první zcela samoobslužnou prodejnu v Česku. Zákazníci v ní mohou nakupovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pro vstup mimo otevírací dobu, kdy již na prodejně není přítomen žádný personál, potřebují speciální aplikaci s propojením na bankovní identitu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy