Lidé mají vysoké mzdy, tvrdí obchodníci. O Vánocích omezí slevové akce

ČTK ČTK
22. 8. 2018 14:41
E-shopy se připravují na Vánoce. Vedle nabírání brigádníků a cvičení krizových scénářů omezují slevové nabídky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Internetové obchody nabídnou v letošní předvánoční sezoně méně slev než v předešlých letech. I v povánočních výprodejích by se průměrná výše slevy měla snížit a obecně bude také v nabídce mnohem méně zlevněného zboží. Vyplývá to z analýzy společnosti Shoptet, na jejíž platformě běží v ČR 14 000 e-shopů. Důvodem je především dobrá ekonomická situace a rychle rostoucí mzdy, kterých chtějí obchodníci využít.

"Rekordně nízká nezaměstnanost a růst platů jsou jistou motivací zkusit prodat zboží za menší slevu. Češi aktuálně žijí v blahobytu jako nikdy dříve, přičemž mnoho lidí si může dovolit utrácet více. To v praxi znamená, že z této situace budou chtít obchodníci vytěžit," uvedl ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

"Je pravda, že průměrná výše slevy u nás dlouhodobě klesá. Stále častěji se dobře prodávají zboží i služby bez slevy. Ideální je vytvořit speciální balíček, který zákazník standardně přímo u prodejce nenajde," uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Většina e-shopů nyní finišuje přípravy na Vánoce. Alza.cz připravuje lokality na závoz zboží či nabírá brigádníky. "Připravujeme se ale i na zátěžové situace - například interním nácvikem krizových scénářů. Ty uměle interně simulujeme a v rámci praktického cvičení pak hledáme vhodné postupy, jak krizové situace vyřešit co nejefektivněji," uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Kasa.cz počítá v závěru roku se zvýšeným zájmem zákazníků v porovnání s minulými Vánocemi. "Nabíráme postupně nové lidi. Vánocemi navíc jejich práce nekončí, brigádníky potřebujeme asi až do poloviny ledna. Motivací je dobré finanční ohodnocení, které je dáno i tím, že je na trhu relativní nedostatek pracovních sil," dodala mluvčí e-shopu Andrea Čižmářová.

Ve skladech prodejen Euronics tak poslední dva měsíce před Vánocemi posílí pracovníky i administrativní pracovníci z centrály. "Ačkoliv nabízíme dobrou hodinovou mzdu, volných pracovníků je málo. Pracovních nabídek je totiž na trhu obrovské množství. Reagujeme na to tím, že najímáme posily ze zahraničí," dodala mluvčí Lenka Mastešová.

V Německu odstartovaly letní výprodeje. | Video: Tomáš Cetkovský, Helena Truchlá
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy