Letošní Vánoce budou štědřejší. Češi za ně zaplatí v průměru 7700 korun, zjistil průzkum

ČTK ČTK
12. 11. 2015 12:10
Mezi nejčastější dárky bude patřit tradičně kosmetika, oblečení, knihy či parfém. Hotovostí plánuje podle průzkumu udělat radost svým blízkým pětina lidí. Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že loni v tuto dobu plánovali Češi útraty o 330 korun nižší. Naprostá většina (93 procent) oslovených vynaloží na dárky do 10 000 korun a za jídlo a vánoční výzdobu do 5000 korun. Téměř polovina lidí nakupuje dárky na poslední chvíli, významně přitom mezi nimi převažují muži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi letos plánují utratit za vánoční dárky, výzdobu, jídlo a stromeček v průměru zhruba 7700 korun. Loni v tuto dobu plánovali útraty o 330 korun nižší. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Cetelem.

Za samotné dárky chtějí lidé dát v průměru 4900 korun, což je o 250 korun více než loni. Na jídlo a výzdobu půjde 2300 korun a za vánoční stromek 500 korun.

Většina lidí (93 procent) vynaloží na dárky do 10 000 korun a za jídlo a vánoční výzdobu do 5000 korun. Téměř polovina lidí (47 procent) nakupuje dárky na poslední chvíli, významně přitom mezi nimi převažují muži. Mezi nejčastější dárky bude patřit tradičně kosmetika, oblečení, knihy či parfém.

Každý pátý plánuje nakupovat vybavení do domácnosti či kutilské potřeby. Mezi oblíbené předměty k obdarování bude patřit také spodní prádlo a šperky a hodinky.

Hotovostí plánuje podle průzkumu udělat radost svým blízkým pětina lidí. Nejméně budou peníze darovat svým blízkým Pražané, naopak nejvíce lidé na Moravě. S přibývajícím věkem přitom lidé darují peníze k Vánocům častěji. V plánu to má totiž 14 procent lidí do 30 let věku. U lidí starších 45 let jde už o dvojnásobek. Platí také, že s vyšším dosaženým vzděláním obliba peněz jako dárku pro blízké významně klesá.

Peníze si přitom přeje jen 13 procent dospělých a například kosmetiku jen 11 procent. Mezi nejčastější vánoční přání patří oblečení, které chce pětina respondentů. Následují knihy, které preferuje 18 procent lidí, a parfémy. Ty si přeje každá čtvrtá žena.

Dárky pro děti tvoří zpravidla 30 až 70 procent celkových nákladů na dárky. Podle výsledků průzkumu se o letošních Vánocích dočká vytouženého dárku více dětí. Letos by se přání měla vyplnit 42 procentům z nich, což je o pět procentních bodů více než loni. Více než polovina dětí (55 procent) se dočká vytoužených věcí alespoň částečně.

Děti v předškolním věku touží podle rodičů v drtivé většině po hračce (88 procent). Ve věku od šesti do deseti let vedle hraček, stavebnic a stolních her (66 procent) chtějí také mobilní telefony (24 procent), tablety a čtečky (19 procent) a počítače a notebooky (16 procent). Tři procenta dětí v tomto věku už touží po penězích. U dospívajících hraje prim oblečení (46 procent), mobily (25 procent) a peníze (21 procent).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy