Lékárníky oddělí od zákazníků plexisklo. Kvůli nedostatku respirátorů

ČTK ČTK
17. 3. 2020 10:54
Lékárny v Česku začínají kvůli ochraně svých zaměstnanců instalovat ochranná plexiskla mezi čekající klienty a obsluhu. Důvodem je nedostatek respirátorů, které by ochránily jejich zaměstnance před šířící se nákazou novým koronavirem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lídr trhu, síť lékáren Dr.Max, začala s instalací ochranných plexisklových bariér ve středu ráno, už minulý pátek nainstalovala první zkušební bariéru v lékárně v ulici Na Poříčí v Praze.

"V souvislosti s nedostatkem ochranných respirátorů lékárny Dr.Max přistoupily jako první v ČR k plošnému uplatnění náhradního řešení. Sotva byl prototyp v pátek otestován, už přes víkend se rozjela jeho výroba a od dneška se začne v celé síti s instalací v rozsahu několika desítek denně," řekl mluvčí sítě Michal Petrov.

Během dvou týdnů bude podle něj v lékárnách Dr.Max instalováno téměř 900 těchto bariér.

Nová opatření zavádí také lékárny Benu. "V našich lékárnách jsou nyní postupně instalována ochranná plexiskla, která budou oddělovat lékárníky a pacienty. Personál lékárny pravidelně dezinfikuje lékárnu v rámci třicetiminutových technických přestávek. Otevírací doby jednotlivých lékáren se mohou změnit v závislosti na situaci, Benu vždy spolupracuje s ostatními lékárnami v okolí tak, aby byla zabezpečena dostupnost lékárenské péče. V lékárnách je možné platit pouze platební kartou," sdělila firma.

Síť lékáren Pilulka vybavila všechny lékárny respirátory nejvyšší třídy FFP3, upozorňuje ale, že jejich počet je stále nedostačující. "Všichni lékárníci jsou vybaveni hygienickými pomůckami, začali jsme postupně stavět dočasná ochranná skla v lékárnách pro oddělení pacientů a lékárníků," uvedla mluvčí Pilulky Kateřina Schotliová.

Magistra lékárny oslovily svoje pacienty přes věrnostní program s výzvou, aby využili možnost rezervovat si léky on-line. "Dále jsme pacienty obeslali s informačním dopisem, jak se v lékárnách chovat zodpovědně, aby chránili zdraví své i lékárníků," řekla marketingová ředitelka sítě Zuzana Mocová. Opatření podle ní zahrnují například dvoumetrový odstup nebo vyhýbání se kontaktu s lékárníkem.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. Stále platí, že se vyléčili tři lidé. Laboratoře už provedly dohromady 6302 testů. Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy