Lékárníky oddělí od zákazníků plexisklo. Kvůli nedostatku respirátorů

ČTK ČTK
17. 3. 2020 10:54
Lékárny v Česku začínají kvůli ochraně svých zaměstnanců instalovat ochranná plexiskla mezi čekající klienty a obsluhu. Důvodem je nedostatek respirátorů, které by ochránily jejich zaměstnance před šířící se nákazou novým koronavirem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lídr trhu, síť lékáren Dr.Max, začala s instalací ochranných plexisklových bariér ve středu ráno, už minulý pátek nainstalovala první zkušební bariéru v lékárně v ulici Na Poříčí v Praze.

"V souvislosti s nedostatkem ochranných respirátorů lékárny Dr.Max přistoupily jako první v ČR k plošnému uplatnění náhradního řešení. Sotva byl prototyp v pátek otestován, už přes víkend se rozjela jeho výroba a od dneška se začne v celé síti s instalací v rozsahu několika desítek denně," řekl mluvčí sítě Michal Petrov.

Během dvou týdnů bude podle něj v lékárnách Dr.Max instalováno téměř 900 těchto bariér.

Nová opatření zavádí také lékárny Benu. "V našich lékárnách jsou nyní postupně instalována ochranná plexiskla, která budou oddělovat lékárníky a pacienty. Personál lékárny pravidelně dezinfikuje lékárnu v rámci třicetiminutových technických přestávek. Otevírací doby jednotlivých lékáren se mohou změnit v závislosti na situaci, Benu vždy spolupracuje s ostatními lékárnami v okolí tak, aby byla zabezpečena dostupnost lékárenské péče. V lékárnách je možné platit pouze platební kartou," sdělila firma.

Síť lékáren Pilulka vybavila všechny lékárny respirátory nejvyšší třídy FFP3, upozorňuje ale, že jejich počet je stále nedostačující. "Všichni lékárníci jsou vybaveni hygienickými pomůckami, začali jsme postupně stavět dočasná ochranná skla v lékárnách pro oddělení pacientů a lékárníků," uvedla mluvčí Pilulky Kateřina Schotliová.

Magistra lékárny oslovily svoje pacienty přes věrnostní program s výzvou, aby využili možnost rezervovat si léky on-line. "Dále jsme pacienty obeslali s informačním dopisem, jak se v lékárnách chovat zodpovědně, aby chránili zdraví své i lékárníků," řekla marketingová ředitelka sítě Zuzana Mocová. Opatření podle ní zahrnují například dvoumetrový odstup nebo vyhýbání se kontaktu s lékárníkem.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. Stále platí, že se vyléčili tři lidé. Laboratoře už provedly dohromady 6302 testů. Kvůli nemoci platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy