Zmrzlina prolezlá bakteriemi. Prodejci nečistí stroje, polovina vzorků neprošla testy

Ekonomika Ekonomika
6. 8. 2019 15:52
Část kopečkových i točených zmrzlin je kontaminována bakteriemi, a to 37 procent vzorků, které zkoumala potravinářská inspekce. Je to více než v předchozích třech letech. Stejně tak obsahuje bakterie led, který přidávají prodejci do nápojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

"Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů," vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Mezi sledovanými parametry u 47 vzorků ledu do nápojů byl výskyt bakterií, jako je Escherichia coli (známá jako E. coli), Clostridium perfringens, enterokoky, koliformní bakterie, ale například i bakteriální kolonie.

Situace je však letos v Česku lepší než při loňském i předloňském měření. Tehdy požadavkům nevyhovělo 47 procent, respektive 45 procent vzorků. Provozovatelé stále podle Kopřivy zapomínají na pravidelnou dezinfekci výrobníků ledu.

Mnohem více kontrol provedli inspektoři mezi prodavači zmrzliny. Zde otestovali 131 vzorků točených i kopečkových zmrzlin a hygienické limity nesplnilo 49 z nich (tedy zhruba 37 procent). SZPI u nich objevila nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae.

V tomto případě podle mluvčího zmrzlináři zapomínají na dostatečnou sanaci zařízení, ale roli hrají také kontaminované vstupní suroviny a nedostatečně proškolený personál. V loňském roce nevyhověli požadavkům tři z deseti provozovatelů, rok předtím čtvrtina testovaných.

V provozovnách, kde inspekce odhalila nedostatky, zakázala využívání přístroje, nařídili sanaci a následnou kontrolu od akreditované laboratoře. Až poté, co laboratoř potvrdí, že provozovatel kvalitu výrobků zlepšil, mohou je provozovatelé znovu využívat. Zároveň zahájila správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy