Zmrzlina prolezlá bakteriemi. Prodejci nečistí stroje, polovina vzorků neprošla testy

Ekonomika Ekonomika
6. 8. 2019 15:52
Část kopečkových i točených zmrzlin je kontaminována bakteriemi, a to 37 procent vzorků, které zkoumala potravinářská inspekce. Je to více než v předchozích třech letech. Stejně tak obsahuje bakterie led, který přidávají prodejci do nápojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

"Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů," vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Mezi sledovanými parametry u 47 vzorků ledu do nápojů byl výskyt bakterií, jako je Escherichia coli (známá jako E. coli), Clostridium perfringens, enterokoky, koliformní bakterie, ale například i bakteriální kolonie.

Situace je však letos v Česku lepší než při loňském i předloňském měření. Tehdy požadavkům nevyhovělo 47 procent, respektive 45 procent vzorků. Provozovatelé stále podle Kopřivy zapomínají na pravidelnou dezinfekci výrobníků ledu.

Mnohem více kontrol provedli inspektoři mezi prodavači zmrzliny. Zde otestovali 131 vzorků točených i kopečkových zmrzlin a hygienické limity nesplnilo 49 z nich (tedy zhruba 37 procent). SZPI u nich objevila nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae.

V tomto případě podle mluvčího zmrzlináři zapomínají na dostatečnou sanaci zařízení, ale roli hrají také kontaminované vstupní suroviny a nedostatečně proškolený personál. V loňském roce nevyhověli požadavkům tři z deseti provozovatelů, rok předtím čtvrtina testovaných.

V provozovnách, kde inspekce odhalila nedostatky, zakázala využívání přístroje, nařídili sanaci a následnou kontrolu od akreditované laboratoře. Až poté, co laboratoř potvrdí, že provozovatel kvalitu výrobků zlepšil, mohou je provozovatelé znovu využívat. Zároveň zahájila správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy