Zmrzlina prolezlá bakteriemi. Prodejci nečistí stroje, polovina vzorků neprošla testy

Ekonomika Ekonomika
6. 8. 2019 15:52
Část kopečkových i točených zmrzlin je kontaminována bakteriemi, a to 37 procent vzorků, které zkoumala potravinářská inspekce. Je to více než v předchozích třech letech. Stejně tak obsahuje bakterie led, který přidávají prodejci do nápojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

"Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů," vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Mezi sledovanými parametry u 47 vzorků ledu do nápojů byl výskyt bakterií, jako je Escherichia coli (známá jako E. coli), Clostridium perfringens, enterokoky, koliformní bakterie, ale například i bakteriální kolonie.

Situace je však letos v Česku lepší než při loňském i předloňském měření. Tehdy požadavkům nevyhovělo 47 procent, respektive 45 procent vzorků. Provozovatelé stále podle Kopřivy zapomínají na pravidelnou dezinfekci výrobníků ledu.

Mnohem více kontrol provedli inspektoři mezi prodavači zmrzliny. Zde otestovali 131 vzorků točených i kopečkových zmrzlin a hygienické limity nesplnilo 49 z nich (tedy zhruba 37 procent). SZPI u nich objevila nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae.

V tomto případě podle mluvčího zmrzlináři zapomínají na dostatečnou sanaci zařízení, ale roli hrají také kontaminované vstupní suroviny a nedostatečně proškolený personál. V loňském roce nevyhověli požadavkům tři z deseti provozovatelů, rok předtím čtvrtina testovaných.

V provozovnách, kde inspekce odhalila nedostatky, zakázala využívání přístroje, nařídili sanaci a následnou kontrolu od akreditované laboratoře. Až poté, co laboratoř potvrdí, že provozovatel kvalitu výrobků zlepšil, mohou je provozovatelé znovu využívat. Zároveň zahájila správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

Další zprávy