Lančmít vyráběný v Česku obsahoval výrazně méně masa, zjistila kontrola

ČTK ČTK
26. 10. 2017 14:50
Firma čínského výrobce z Teplicka dodala na český trh více než 50 tisíc konzerv s nižším obsahem masa, než nařizuje zákon.
Konzervu našli inspektoři v jedné z pražských prodejen Norma.
Konzervu našli inspektoři v jedné z pražských prodejen Norma. | Foto: SZPI

Brno - Téměř 53 000 konzerv lančmítu s výrazně nižším podílem masa, než požaduje zákon, dodal na trh výrobce Shanghai Maling z Hrobčic na Teplicku. Podle předpisů musí být v lančmítu nejméně 70 procent masa, ale ve zmíněné konzervě ho bylo jen 43 procent. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Lančmít s chybějícím podílem masa 40 procent
Lančmít s chybějícím podílem masa 40 procent | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Inspektoři konzervu našli v jedné z pražských prodejen obchodní sítě Norma, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Malý podíl masa odhalila inspekce ve výrobku Canned Pork Luncheon Meat o hmotnosti 340 gramů s minimální trvanlivostí do 29. října letošního roku. Inspekce zahájí s prodejcem správní řízení o uložení pokuty.

Lančmít patří mezi jedny z potravin, které se v minulých letech testovaly při porovnání kvality potravin v Německu a v České republice. České konzervy dopadly hůře. Často v nich byl pouze separát, zatímco v německých obchodech si zákazník kupoval lančmít z masa.

Hrobčický podnik čínského výrobce konzerv Shanghai Maling se loni dostal do úpadku. Čínská firma tehdy oznámila, že chce problémy vyřešit reorganizací a konzervárnu zachránit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy