Kvalita nafty se zhoršila. ČOI ale znovu tají, kde

Petr Kučera Petr Kučera
22. 1. 2009 16:45
Sílí tlak na Českou obchodní inspekci, aby zveřejnila konkrétní jména čerpacích stanic.
Foto: CCS

Praha - Čerpací stanice v České republice vloni prodávaly horší pohonné hmoty než předloni. Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI). Také tentokrát ale odmítla zveřejnit konkrétní výsledky kontrol - prý jí to nedovoluje zákon. Podle odborníků jde o nesmysl a úkolem ČOI je naopak poskytnout řidičům informace. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová dnes oznámila, že se kvůli neochotě inspekce obrátí na ministra průmyslu a obchodu, pod nějž ČOI spadá.

Při loňských kontrolách u čerpacích stanic zjistili kontroloři 5,6 procenta nevyhovujících vzorků, což je o jeden procentní bod více než předloni. Z celkového počtu 2429 vzorků jich 136 nevyhovělo jakostním požadavkům. Zatímco kvalita benzinu meziročně vzrostla a počet závadných odběrů klesl pod dvě procenta, u nafty vzrostl podíl nevyhovujících vzorků na téměř devět procent.

Podle mluvčího České obchodní inspekce Marka Ženkla šlo ale o relativně drobné nedostatky, které nejsou přímo nebezpečné pro motory. Hlavním důvodem neúspěchu v testech byl nižší bod vzplanutí. „Je to spíše technologický problém, způsobený určitou nekázní při doplňování paliva z cisteren," vysvětluje. Přes loňské mírné zhoršení zůstává kvalita pohonných hmot od roku 2005 zhruba na stejné úrovni. Inspekce také zjistila, že obsah biosložek v palivech vloni nepřekračoval normu.

Dejte si pozor, ale neřekneme kde

Zástupce České obchodní inspekce tento týden motoristy varoval, že by měli zbystřit pozornost a dávat si pozor, kde pohonné hmoty tankují. Také tentokrát ale odmítl uvést, které čerpací stanice v testu neuspěly. A to přesto, že za kvalitu paliva je odpovědný prodejce a právě od ČOI spotřebitelé čekají, že je od nákupu nekvalitních produktů ochrání.

„Některé sítě čerpacích stanic vykazují nedostatky opakovaně. Jejich jména nám ale zákon nedovoluje zveřejnit," tvrdí mluvčí ČOI. Podle něj je dostatečné, když inspektoři předají svá zjištění dalším úřadům, zejména celní správě nebo živnostenským úřadům. „Pokud někdo dlouhodobě poskytuje nekvalitní služby, může přijít o živnostenské oprávnění," upřesňuje.

ČOI může čerpacím stanicím udělit také pokuty. Největší sankce dosud činila zhruba milion korun, šlo však o součet více pokut pro jednu společnost. Podle loňského zjištění televize Prima se jednalo o síť Unicorn Oil. Ta udělení pokuty přiznala, ale zároveň se proti ní odvolala.

Hledejte Pečeť kvality

Kterým čerpacím stanicím tedy mohou řidiči důvěřovat? Určitým pomocníkem je nálepka Pečeť kvality. Tu uděluje Ústav paliv a maziv na základě dlouhodobých testů. Ocenění sice propůjčuje vždy na tři roky, při zhoršení kvality nebo jiném porušení podmínek jej ale může kdykoliv odebrat.

„Výsledky testů potvrzují, že na čerpacích stanicích zařazených do programu Pečeť kvality jsou paliva na vysoké úrovni. Celkový počet vyhovujících vzorků je 98,5 procenta," uvádí Vladimír Třebický z Ústavu paliv a maziv.

Nositelé Pečetě kvality

BENZINA
Shell Czech Republic
EuroOil
KM - PRONA
ETK
BENZ
K-Benzin
Tesco Stores ČR
Globus ČR
ADW plus
AHOLD Czech Republic
Miroslav Staněk - AUTOCONNECTION
B.C.S.
Martin Barták (B2 oil)
DÍTĚ SPEDITION
Eigl
HUNSGAS
LEXUS CENTRUM
Lucky CS GOLD
KARIMPEX
Oil TEAM
PASOIL
Top Petrol
OMV Česká republika
Auto Jarov
Mivokor
Expim
Dušan Šimek
Pento
Pivovar Černá Hora
Pavel Holec

Pramen: Ústav paliv a maziv, řazeno podle data získání pečetě (od nejstaršího)

Aktuální přehled nositelů Pečetě kvality přinášíme v rámečku. Jsou mezi nimi jak velké společnost typu Benzina, OMV nebo Shell, tak i malí prodejci s několika benzínkami. A najdeme mezi nimi i provozovatele hypermarketů Tesco, Globus nebo Ahold, kteří lákají motoristy na nízké ceny.

Přitom právě „podezřele nízké ceny" mohou být podle mluvčího České obchodní inspekce jedním z ukazatelů, že na čerpací stanici není všechno v pořádku.

„Jsme pro zveřejnění výsledků kontrol ČOI v naší síti," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí Tesco Stores Eva Karasová.

Zveřejňování by nevadilo ani Jiřímu Ondrovi ze sítě Tank Ono, která je proslulá dlouhodobě velmi nízkými cenami. „Je ale třeba vždy uvést, o jaké pochybení se jednalo a zda to může poškodit motory. Tedy srozumitelně popsat odchylku od normy pro normálního řidiče," dodává Ondra. „Vloni nás inspekce kontrolovala asi stokrát a ve všech případech jsme měli palivo vyhovující," ujišťuje.

Provozovatelé kvalitních sítí by zároveň uvítali zveřejňování „hříšníků". „Jsme určitě pro. Spotřebitelé by se tak dozvěděli o místech, kde se jim může stát, že natankují nekvalitní pohonné hmoty," říká Václav Loula, ředitel pro jakost ze společnosti Benzina.

Česká obchodní inspekce však přesto nechce zveřejnit ani seznam čerpacích stanic, které v jejích testech uspěly.

Rozhodne až soud

Postup České obchodní inspekce už v uplynulých měsících označili jako nesmyslný například zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, europoslankyně a specialistka na ochranu spotřebitele Zuzana Roithová, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek či někteří respektovaní odborníci na ústavní právo.

Inspekce však přesto zůstává neoblomná. Nic na tom asi nezmění ani dnešní prohlášení Jitky Seitlové, která se chce obrátit na ministerstvo průmyslu a obchodu. „Česká obchodní inspekce postupuje podle zákona," odpověděl totiž na dotaz Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového odboru ministerstva. Smyslem kontroly je podle něj sjednat u čerpací stanice nápravu tak, aby prodávala pohonné hmoty, které odpovídají požadovaným standardům.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. | Foto: Aktuálně.cz

ČOI nechce zveřejňovat výsledky mimo jiné proto, že v době zveřejnění už může být situace jiná. Údajně by se tím také poškozovaly čerpací stanice, které měly nekvalitní pohonné hmoty třeba jen výjimečně v den testování. Přitom v případech kontrol v jiných oborech, například závadných výrobků, je princip kontrol a jejich zveřejňování obdobný.

"Nikdo po inspekci nechce, aby vynášela obecné soudy o dlouhodobé kvalitě benzinu konkrétního prodejce. Ale nemůže utajovat informaci, že v konkrétní den na konkrétní čerpací stanici zjistila nekvalitní palivo," upozorňuje Seitlová. Zákon podle ní ukládá inspekci poskytnout informace, které vznikly při plnění úkolů v rámci kontrolní, dozorové, dohledové či jiné obdobné činnosti. Nejde o žádné obchodní tajemství.

Jediným, kdo by podle mluvčího ČOI mohl inspekci přinutit k větší otevřenosti, je Nejvyšší správní soud. Ten však zatím žádnou stížnost neobdržel a nechce se k problému vyjádřit ani obecně.

Cesta k rozhodnutí tak bude pravděpodobně ještě dlouhá. Podle informací Aktuálně.cz už několik osob podalo na ČOI žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zamítavé stanovisko ČOI pak mohou napadnout u správního soudu. V praxi by nejdříve rozhodoval krajský soud. Teprve pokud by jedna ze stran sporu nebyla s výsledkem spokojena, mohla by se obrátit na Nejvyšší správní soud.  

Čtěte také:

Šéfka ČOI: Proč zveřejňovat nekvalitní pumpy?

Proč ČOI tají informace? Přečtěte si odpověď mluvčího

 

 

Právě se děje

Další zprávy