Chov "rychlokuřat" je utrpení, ukazují aktivisté. Jde jen o výjimky, oponují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
30. 7. 2022 15:09
Pod těžkými těly se jim lámou kosti, slabé nohy je neunesou a kuřata se hroutí pod náporem vlastního těla. Umírají hladem a žízní, popisují české chovy aktivisté ze spolku Obránci zvířat. Tajně natočili kuřata na třech farmách v Česku. Chtějí přimět obchodníky, aby přestali rychle rostoucí drůbež prodávat. Oslovení experti ale namítají, že jde o výjimky a že takových kuřat je v chovech minimum.

Výživu přelidněné planety v blízké budoucnosti popsal americký spisovatel Frederik Pohl následovně: Hluboko pod zemí neustále roste obrovská, beztvará hmota kuřecího masa, která živí celý svět. Stačí ukrajovat, balit a posílat lidem. Sedmdesát let od vydání jeho románu Obchodníci s vesmírem teď lidé uměle vyšlechtěné, rychle rostoucí kuřecí maso skutečně pojídají. Proti takovým chovům ale protestují aktivisté.

"Šlechtění udělalo z kuřat mrzáky. Z malého roztomilého kuřátka se stane během pěti týdnů více než dvoukilové monstrum, které sotva unese vlastní tělo. Pod náporem svalstva se jim lámou nohy, mnohdy pak nezvládnou ani dojít k potravě a umírají hladem nebo žízní," varoval v tiskové zprávě k zahájení kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku Obránci zvířat. V chovech zaměřených na rychlou produkci podle něj dochází k týrání.

Nejnovější záběry kuřat pořídili aktivisté na farmě společnosti Rabbit Trhový Štěpánov ve středočeských Dubějovicích, dále ve středisku společnosti Agrov-V v Lánech a v hospodářství v Blšanech u Loun. Vše bez souhlasu majitelů.

Redakce Aktuálně.cz chovatele kontaktovala s žádostí o reakci, odpovědi do publikace článku ale nedostala. Vyjádření poskytli odborníci, kteří se v oboru pohybují nebo se mu věnují z vědeckého hlediska.

"Na základě anonymních záběrů bez spolehlivé identifikace farmy a souhlasu jejího provozovatele nelze jednoznačně říct, zda došlo k porušení podmínek welfare," reagovala Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie. Welfare znamená maximálně vyhovět životním požadavkům chovaných zvířat.

Dlouhá připomněla, že chovatelé musí dodržovat přísné požadavky vycházející z evropských nařízení, které welfare zajišťují, stejně jako předpisy spojené s ochranou zvířat. Odmítla také aktivisty používaný termín "rychlokuřata", je podle ní tendenční. "Veškeré chovy kuřat chovaných na maso jsou v Česku pod dozorem Státní veterinární správy," připomněla.

Eva Tůmová z Katedry chovu hospodářských zvířat České zemědělské univerzity zase upozornila, že postižených kuřat jsou na videu jen jednotky mezi několika tisíci. Poraněných končetin je podle ní u současné drůbeže méně než před 20 lety, ovlivňuje je nejen šlechtění, ale i výživa a další podmínky chovu. 

"Pokud jsou podmínky horší - vysoká vlhkost v hale, nízká podestýlka, nižší kvalita podestýlkového materiálu - je výskyt vyšší, ale pohybuje se do 10 procent zastavených kuřat. Úpravou podmínek prostředí se výskyt defektů končetin dá snížit na minimum a u nás je řada takových výkrmů, kde je tento problém minimální," popsala Tůmová.

Záběry ochránců zvířat podle ní bývají často zveličené, aby upoutaly pozornost. "To, že vykrmovaná kuřata častěji posedávají, je jejich přirozenost, ve srovnání s nosnými mají významně nižší pohybovou aktivitu," uvedla expertka na chov hospodářských zvířat.

Rozhoduje poptávka, shodují se experti

Aktivisté ze spolku Obránci zvířat ale uvádí, že jinde v Evropě se podmínky zlepšují. Zmiňují Francii, Německo či Polsko a upozorňují, že v těchto zemích firmy přijímají takzvaný European Chicken Commitment. Tedy závazek obchodních řetězců, potravinářských firem nebo restaurací, který stanovuje vyšší standardy pro chov kuřat. Především snahu využívat pomaleji rostoucí plemena s přirozenějším vývojem.

"Je na čase, aby tento krok následovali i zdejší obchodníci. Právě řetězce mají sílu ukončit týrání zvířat tím, že začnou nový standard vyžadovat od svých dodavatelů," uvedl Trojan.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza potvrdil, že s aktivisty jedná. "Masa z chovů s pomalejším růstem je však zatím nedostatek. Dokud se to nezmění, budeme muset brát i to z rychlochovů, jiné není k dispozici," uvedl s tím, že pro řadu lidí s nižšími příjmy představuje kuřecí nejlevnější dostupné maso.

Na preference obchodníků a zákazníků upozorňuje také Dlouhá z drůbežářské unie. "Při dnešní inflací a extrémním růstu vstupních nákladů nepokrývají výkupní ceny ani náklady na výrobu kuřecího masa. Přechod na pomalu rostoucí druhy by způsobil další navýšení ceny a je otázkou, zda by to obchodníci a zákazníci akceptovali," uvádí.

Vyšší vstupní náklady potvrzuje Agrární komora. V dubnu podle ní stouply chovatelům meziročně náklady na krmivo o 40 procent, na energie o 50 až 150 procent. Ceny plynu stouply o 400 až 700 procent a nafty o 50 procent.

Agrární analytik Petr Havel, který se oblasti zemědělství a potravinářství dlouhodobě věnuje, na druhou stranu uvádí, že zdražení drůbežího by při přechodu na pomaleji rostoucí druh činilo asi deset korun na kilogram. Odvolává se přitom na zahraniční studie.

Jak poznat v obchodě rychlené kuře

V obchodě zákazník "rychlokuřata" nepozná. Havel připomíná, že chov takových kuřat by bylo vhodnější označovat za běžný, konvenční či komerční. Jejich jateční doba je ale podle odpůrců krátká, dodává. Není to však použitím hormonálních přípravků, jako jsou anabolické steroidy. "Ty jsou už od roku 1998 v celé Evropské unii striktně zakázané," zdůraznil Havel.

Pomalu rostoucí kuřata by podle něj měla jít na porážku nejméně dva měsíce po narození. "Začínají se prosazovat i u nás," potvrzuje. "V praxi jde spíše o drůbež od menších chovatelů, třeba od soukromých farmářů," dodal expert.

Od drůbeže z běžných chovů na maso se liší tím, že mají méně tuku a více svaloviny. "Největším přínosem jsou ale lepší a přirozenější podmínky pro samotná kuřata," uvedl Havel s tím, že nevýhodou naopak může být právě vyšší cena. 

Spolek Obránci zvířat v minulosti upoutal pozornost hned několikrát. Před čtyřmi lety se zaměřil na slepice v klecích. I tehdy zveřejnil tajné záběry z chovů, obchodní řetězce poté slíbily, že z nich přestanou prodávat vejce. Vláda podpořila zákaz klecových chovů od roku 2027. Drůbežářská unie tvrdí, že to přinese "konec éry levných vajec" a sníží soběstačnost Česka.

V roce 2019 spolek zveřejnil záběry z chovu prasat na některých českých farmách. Zvířata byla podle něj vystresovaná, prasnice ležely v těsných kotcích na tvrdém betonu a sotva se mohly během kojení otočit. Podle veterinární správy ale záběry neprokazovaly porušování pravidel či týrání zvířat. O případ se začala zajímat policie kvůli podezření, že se aktivisté na farmy vloupali. 

O čtyři roky dříve přinesl spolek video o českých chovech kožešinových zvířat. Nahrávka ukazovala, jak lišky a norci trpí v malých klecích. O zákazu kožešinových farem rozhodli poslanci v polovině roku 2017.

Video: Kuřata jsou mrzáci odsouzení trpět. Důstojné podmínky cenu masa nenavýší, tvrdí Obránci zvířat (29. 7. 2022)

„Drsné záběry z chovů jsou jediný způsob, jak veřejnosti ukázat, jak jsou rychlokuřata chovaná. Jejich šlechtění způsobuje, že se doslova hroutí." | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. Protesty v posledních dnech sílí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy