Kroužky pro děti? Hitem je počítač, hiphop, angličtina

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
2. 9. 2008 20:45
Češi do volného času dětí investují stále více
Foto: zdnet.com

Praha - Školní výbava není zdaleka jediný výdaj, se kterým musí rodiče na začátku školního roku počítat.

Stále více Čechů každoročně investuje do dětských zájmových kroužků, odborných kurzů či hlídání, ať už z důvodu dlouhé pracovní doby, nebo možnosti, jak svým ratolestem zajistit bezpečnou zábavu, zatímco je rodiče nemají na očích.

"Naše agentura začínala ve školním roce 1999 - 2000 s přibližně 500 dětmi. Vloni jsme se starali už o šest tisíc," říká ředitelka Dětské agentury Kroužky Marie Růžičková. Podle ní zájem o kroužky agentury roste každým rokem přibližně o 20 procent.

Rostoucí poptávku o mimoškolní aktivity zaznamenala i ředitelka Dětského centra Fialka Jaroslava Vebrová. "Zájem o dětské kroužky a mimoškolní aktivity rok od roku roste. Jednak se zvyšuje u rodičů o různé zájmové aktivity pro děti, a s tím vzrůstá i zájem ze strany škol." 

Hitem je hip hop i počítače

České agentury zajišťující pro školáky zájmovou činnost ve většině případů posílají své lektory přímo do školek a škol.

Odpadá tedy problém s tím, jak dítě na kroužek po skončení vyučování dopravit.

Co teď mezi dětmi nejvíce frčí? V mateřských školkách převládá zájem o angličtinu, flétnu, keramiku nebo například jógu. Školáci zase nejvíce prahnou po florbalu, počítačích a různých druzích tanců. V módě je u nich hlavně hip hop.

Cena za zájmový kroužek na jedno pololetí bývá shodná pro mateřské i základní školy a pohybuje se mezi 600 a 650 korunami.

"Částka 630 korun za kroužek na pololetí je včetně DPH a může se zvýšit o případné nájemné, které platíme školám za pronájem tělocvičen či učeben. Jedná se řádově o desetikoruny," doplňuje Růžičková.

"V kroužcích jako je keramika, výtvarná výchova atd. se cena kroužku navyšuje o cenu pomůcek a služeb jako vypalování výrobků v peci. Výrobky a pomůcky se pochopitelně stávají jejich majetkem."

Je libo řidičák na počítač?

Během svého volného času mohou školáci absolvovat i kurzy, které se jim v budoucnu mohou hodit v zaměstnání.

Například řada středních a vysokých škol i institutů je zároveň akreditovaným střediskem European Computer Driving Licence (ECDL), testu přezdívaného "řidičák na počítač." Úspěšní absolventi ECDL testování získají potvrzení o dosažení mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci s počítačem.

Doporučená cena k získání indexu, do kterého se absolvované testy zapisují, je 595 korun. Cena jednoho testu se pro školou povinné pohybuje okolo 276 korun.

I družiny mají co nabídnout

Pro rodiče, jejichž dítě chodí na základní školu rovněž existuje možnost klasické školní družiny. Rozsah vzdělávacích činností, které nabízejí je v současnosti daleko větší, než jak jsme tomu byli zvyklí ještě před 10 lety. Běžné je například dělení školního roku do různých tématických okruhů.

Přehled nejžádanějších kroužků
Nejžádanější kroužky na MŠ Angličtina, flétna, keramika, jóga, aerobik
Nejžádanější kroužky na ZŠ Florbal, míčové sporty, počítače, hip hop
Cena zájmového kroužku pro MŠ i ZŠ 600 - 650 korun/pololetí
Školní družina 300 korun/měsíc
"Řidičák na počítač" ECDL Cena dle vzorového ceníku 595 korun za index + 276 korun za každou zkoušku

Zdroj: agentury, školy

Kromě toho, že právě v době družiny docházejí do škol lektoři z agentur, i samotné vychovatelky se vedou děti k výtvarné a hudbení výchově nebo sportu. Školáky také například učí zvládat agresivitu či rozvíjet jejich komunikační schopnosti.

Ani tyto školní služby však nejsou zadarmo. Obyčejně se družině platí měsíční poplatek ve výši kolem 300 korun měsíčně.

Provozní doba družin se pohybuje od 6.30 do 17.30.

 

Právě se děje

Další zprávy