Koupit alkohol před osmnáctinami? Třem z pěti mladistvých to projde, ukázala kontrola

ČTK ČTK
28. 3. 2022 11:12
Prodejci loni nechali mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů, zjistila Česká obchodní inspekce. Lidé do 18 let se k alkoholu dostali při 111 ze 192 kontrol. Někteří prodejci také dostatečně neinformovali o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem do 18 let, ve 22 případech mladistvým prodali tabákové nebo bylinné výrobky určené ke kouření.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

O výsledcích informoval mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Kontrol zaměřených na dodržování zákonů o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, o povinném značení lihu a o spotřebních daních loni obchodní inspekce provedla 5248.

Porušení těchto zákonů zjistila ve 337 případech, z toho 323 pochybení se vztahovalo k zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Porušení zákona o povinném značení lihu inspekce nezjistila. Se započtením porušení zákona o ochraně spotřebitele inspektoři odhalili pochybení při 2268 z 5248 kontrol.

Včetně sankcí za porušení dalších právních předpisů loni pravomocně uložila Česká obchodní inspekce 1736 pokut za téměř 14,67 milionu korun.

Kvůli porušení povinností stanovených zvláštními předpisy inspekce zakázala prodej 4467 kusů výrobků za 232 tisíc korun a vydala také zákaz používání 260 neověřených měřidel, která neodpovídala předpisům a normám.

Vedle 111 prodejů alkoholu lidem do 18 let loni obchodníci také ve 105 případech dostatečně nebo vůbec neinformovali o zákazu prodeje alkoholu mladistvým. Podobně ve 27 případech prodejci dostatečně nebo vůbec neinformovali o zákazu prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret lidem do 18 let.

Dvaadvacet kontrol ukázalo prodej tabákových výrobků mladistvým. V devatenácti případech inspektoři zjistili, že obchodníci dostatečně neověřují věk kupujícího při prodeji tabákových výrobků na dálku, podobné to bylo v šesti případech u prodejních automatů. Šestkrát inspektoři odhalili, že alkoholické nápoje prodává nebo podává člověk do 18 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy