Kontrola: Žampiony z Polska obsahovaly příliš pesticidů

Radek Pecák Radek Pecák
11. 10. 2013 9:04
Naměřená koncentrace pesticiů je již škodlivá pro lidské zdraví, zjistila inspekce.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Masarykova univerzita

Praha - Skoro čtyřnásobné překročení povolené koncentrace pesticidů prokázala laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce v tunové zásilce žampionů z Polska.

Informaci o zjištění nebezpečné potraviny již inspekce vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF).

Rozbor prokázal u předmětné šarže koncentraci pesticidů carbendazimu a benomylu v množství 3,7 mg/kg. Povolená maximální koncentrace je 1,0 mg/kg.

"Po zhodnocení rizika je možné naměřenou hodnotu označit při dlouhodobé konzumaci za škodlivou pro lidské zdraví," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce odebrala vzorek šarže pro analýzu u společnosti Zelenina-Drinks Trutnov. Z průvodní dokumentace vyplynulo, že dovozcem potraviny do ČR je společnost Highgate s.r.o., Miřejov 5, 54401 Lanžov a jejím zahraničním dodavatelem je společnost P.H.U. "Malkowski", Krzystof Malkowski, Stare Stracze 146, 67-410 Slawa, Polsko.

Dovezeno bylo přesně 1053 kilogramů.

Inspekce proto nařídila dovozci žampionů provádět na vlastní náklady rozbory obsahu pesticidů na všechny šarže uvedeného sortimentu od dodavatele P.H.U. "Malkowski", Krzystof Malkowski. S distributorem bude navíc zahájeno správní řízení o uložení sankce.

 

Právě se děje

před 2 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy