Konec lží. Obaly potravin mají být srozumitelnější

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 8. 2012 7:00
Zpřísnění se bude týkat hlavně potravinových doplňků

Praha - Jak na obalech potravin, tak v reklamě bude od letošního prosince povolené uvádět pouze tvrzení, která jsou pravdivá, vědecky podložená a především - srozumitelná běžnému spotřebiteli.

Pochopitelnější budou informace především u různých doplňků potravin, za které zákazníci mnohdy utrácejí nemalé částky. Informovat přesně a jednoduše bude povinné v rámci nařízení (ES) č. 432/2012.

Obecná tvrzení stačit nebudou

Co o výrobcích píší, si budou muset podnikatelé více hlídat především u zmínek o minerálních látkách nebo vitamínech.

Například pokud doplněk stravy bude ve sto gramech (případně v jedné porci nebo tabletě) obsahovat alespoň 12 mg vitamínu C (tedy 15 procent stanovené doporučené denní látky), může na obalu následně stát: "Přispívá k normální funkci imunitního systému" nebo "Přispívá ke snížení únavy".

Lidl v polském Wałbrzychu: Srovnatelný nákup byl o 200 korun levnější než v Česku
Lidl v polském Wałbrzychu: Srovnatelný nákup byl o 200 korun levnější než v Česku | Foto: Adéla Vlachová
Čtěte také:
Zajímejte se o to, co kupujete, radí šéf potravinářů
Pro nepoctivé obchody pokuta až 10 milionů, chystá stát
Jak se liší rozpékané pečivo? Zástupce pekařů odpovídal

Nelze už ale například uvádět, že přináší úlevu při podráždění horních cest dýchacích. "Takové tvrzení totiž nebylo vědecky prokázáno a Evropský úřad pro bezpečnost potravin k němu zaujal negativní stanovisko," vysvětluje Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

Stejně tak výrobci nemohou vztahovat tvrzení (o snižování únavy či podpoře imunitního systému) na potravinu jako takovou, ale pouze na složku, které se týká - v našem případě jde o vitamín C.

Zpřísnění se týká také tzv. nespecifických zdravotních tvrzení. Například prohlášení, že "obsahuje probiotika" nebo "obsahuje antioxidanty".

Podobné věty podle Winklerové navozují v zákazníkovi dojem, že má v sobě potravina nějaké látky, které jsou pro zdraví pozitivní. Zároveň ale není příliš jasné, jak tedy složka organismu prospívá. To budou muset firmy od prosince povinně uvádět.


 

Právě se děje

Další zprávy