Kofola ubránila značku "hřejivého nápoje" před konkurentem

Tomáš Fránek
22. 6. 2014 17:04
Dvouletý spor o značky Natelo a Natea vyřešil Úřad průmyslového vlastnictví. Proti Kofole stály Karlovarské minerální vody, producent Mattoni.
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Nápojářská skupina Kofola uhájila svoji novou značku Natelo využívanou pro „hřejivý“ ovocný nápoj uvedený na trh v listopadu 2012.

Natelo se nelíbí konkurenčním Karlovarským minerálním vodám, podle kterých napodobuje značku Natea pro ledové čaje. Spor dvou výrobců nealko nápojů, kteří v Česku ovládají většinu trhu, rozhodl po dvou letech projednávání Úřad průmyslového vlastnictví.

Kofola uvedla Natelo na trh v listopadu 2012, investovala do něj asi 10 milionů korun. O registraci ochranné známky požádala firma už v dubnu 2012. Protesty Karlovarských minerálních vod (KMV) ale tehdy ochranu zdržely. KMV totiž tvrdí, že Natelo je podobné značce Natea, kterou si firma z Karlových Varů chrání už do roku 2007.

Průměrný spotřebitel si názvy nesplete

Podle KMV, jejichž stěžejním produktem jsou vody Mattoni, jsou obě značky velmi podobné. „Mají stejný slovní základ Nat, případně Nate, který evokuje vztah k přírodě – nature,“ uvedli zástupci Karlovarských minerálních vod. Podle nich tak název nápoje od Kofoly vzbuzuje dojem, že se jedná o přírodní produkt, který je dobrý pro lidské zdraví, podobně jako u karlovarského nápoje Natea.

To ale Kofola odmítá, podle jejich zástupců jde o odlišné názvy a značky, lidé by si je v obchodech určitě nespletli. To nyní potvrdil i Úřad průmyslového vlastnictví.

Podle předsedy úřadu Josefa Kratochvíla jsou obě značky natolik odlišné, že si je lidé nemohou plést. „Průměrný spotřebitel bude schopen od sebe oba výrobky odlišit, a to i přes to, že míra jeho pozornosti nebude vysoká,“ rozhodl úřad.

Kofola spory o značku vyhrává

Nápojse značkou Natea nyní Karlovarské minerální vody na trh nedodávají, boj proti nápoji Natelo ale ještě vzdát nechtějí. Čekají na podrobné zdůvodnění od Úřadu průmyslového vlastnictví. „Karlovarské minerální vody vyhodnotí své další kroky v této záležitosti po prostudování všech náležitostí, které obsahuje rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví,“ uvedla mluvčí firmy Kristína Šimkovičová.

Ze stejných důvodů, tedy že rozhodnutí úřadu ještě podrobně nezná, se k němu podle mluvčí firmy Jaroslavy Musilové nechce vyjádřit ani Kofola.

Pro Kofolu je spor o Natelo po letech další, ve kterém obhajuje jednu ze svých ochranných známek. Úřad průmyslového vlastnictví tak před čtyřmi roky odmítl návrh konkurentů firmy, aby se slovo „kofola“ používalo coby obecné označení skupiny „černých“ nealkoholických nápojů.

Kofola navíc musela o stejnojmennou značku, kterou koupila za 215 milionů korun, dlouhodobě bojovat jak na českém, tak na slovenském trhu, spory o název Kofola řešily i soudy včetně slovenského Nejvyššího soudu. Kofola ve všech sporech uspěla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy