Kofila převlékne tyčinky do nového obalu, vybrala si v soutěži mladých designérů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 6. 2016 10:33
Ze soutěže, kterou vyhlásila společnost Nestlé ve spolupráci s organizací Czechdesign, vybrala porota jako vítězný návrh Kateřiny Kynclové. V omezeném počtu dva miliony kusů se v něm Kofila příští rok objeví v obchodech.
Vítězný návrh Kateřiny Kynclové.
Vítězný návrh Kateřiny Kynclové. | Foto: Czechdesign

Praha - Více než 400 návrhů se sešlo v soutěži Kofila v limitovaném obalu, která se konala u příležitosti nedávno otevřené výstavy výtvarníka a reklamního grafika Zdeňka Rykra. Právě ten obal na tuto čokoládovou tyčinku v roce 1923 navrhl a čokoládovny ho v lehce upravené podobě používají dodnes, tedy skoro sto let.

Ze soutěže, kterou vyhlásila společnost Nestlé ve spolupráci s organizací Czechdesign, vybrala porota jako vítězný návrh Kateřiny Kynclové, absolventky Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Nejlépe splnil zadání navázat na tradici obalů Kofily.

V omezeném počtu dva miliony kusů se v něm Kofila příští rok objeví v obchodech.

Původní návrh obalu tyčinky Kofila z pera Zdenka Rykra, 1923.
Původní návrh obalu tyčinky Kofila z pera Zdenka Rykra, 1923. | Foto: Nestlé

"Důvěra v mladé designéry a zájem o spolupráci s nimi je z našeho pohledu jeden z největších benefitů tradice, jejíž základy dala čokoládovna Orion a Zdenek Rykr. Soutěž ukázala, že i přes striktní podmínky a vysoce nastavenou laťku dokážou čeští a slovenští designéři přijít s originálním řešením," uvedla manažerka Czechdesign Jana Vinšová.

Letošní soutěž dala příležitost mladým tvůrcům, stejně jako ji od firmy Orion dostal ve 20. letech minulého století Zdenek Rykr. Ve svých dvaceti letech určil vizuální styl všech produktů Orion.

Tvorbu Zdeňka Rykra představuje od konce května ve Veletržním paláci výstava nazvaná Zdeněk Rykr a továrna na čokoládu. Přestože se s jeho tvorbou mohou lidé setkávat denně při konzumaci cukrovinek, jimž Rykr navrhl obal, je jeho jméno všeobecně málo známé. Představitel české meziválečné avantgardy a outsider umělecké komunity byl totiž také průkopník a inovátor na poli propagační grafiky.

Rykr tvořil i pro další značky tehdejší doby, jako byly Čedok, Káva Kulík, Palaba Slaný, německá automobilka Horch, Dr. Zátka, Škoda nebo Baťa.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy