Parazit, vzorný táta, "slunce nejjasnější". Kniha vzpomínek na Kellnera je plná emocí

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 18. 7. 2021 11:01
Nejbohatší Čech Petr Kellner nechtěl být vidět. Veřejný obraz jeho života se tak často odvozoval od pokroucených historek, v lepším případě od názorů lidí, kteří ho znali jen letmo. Ani nová kniha se stručným názvem Kellner z nakladatelství Zeď není žádnou miliardářovou biografií. Skrze příspěvky vybraných novinářů, ekonomů a bývalých kolegů ale nabízí na jeho osobu pohled z různých úhlů.
Foto: Economia

Od dovozce kopírek k miliardářovi

Jako jedni z prvních autorů prezentují v knize svůj pohled na byznys Petra Kellnera novináři Jaroslav Spurný a Jiří Nádoba, které spojuje týdeník Respekt.

V příspěvku, jež je dobře srozumitelným shrnutím Kellnerovy cesty k miliardám, připomínají jeho začátky jako dovozce kopírek. Ale především popisují okolnosti založení Prvního privatizačního fondu, neboli PPF, v 90. letech minulého století a jeho roli v kuponové privatizaci.

K rozjezdu Kellnerova byznysu se pak v knize detailněji vrací i novinář Vojtěch Boháč.

Novináři detailně popisují úspěšný rozjezd pozdějšího finančního gigantu, včetně například dobytí České pojišťovny, první obchody na ruském trhu, sázku na budování česko-čínských vztahů i Kellnerovu schopnost "dělat to jinak". Což podle dalších hráčů z byznysu znamenalo zejména umět se dohodnout s politiky a přizpůsobit se prostředí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy