Parazit, vzorný táta, "slunce nejjasnější". Kniha vzpomínek na Kellnera je plná emocí

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 18. 7. 2021 11:01
Nejbohatší Čech Petr Kellner nechtěl být vidět. Veřejný obraz jeho života se tak často odvozoval od pokroucených historek, v lepším případě od názorů lidí, kteří ho znali jen letmo. Ani nová kniha se stručným názvem Kellner z nakladatelství Zeď není žádnou miliardářovou biografií. Skrze příspěvky vybraných novinářů, ekonomů a bývalých kolegů ale nabízí na jeho osobu pohled z různých úhlů.
Foto: Economia

Novodobý Baťa, nebo bezskrupulózní miliardář? Co znamenal pro Česko a jak moc ovlivňoval fungování v zemi? "Nejbohatšího Čecha provázely tajemství i kontroverze, které nikdy nevysvětlil," uvádí v anotaci knihy nakladatelství Zeď.

"Uzavřený" a "tichý" miliardář fascinuje českou společnost již mnoho let. Veřejnost se zájmem sledovala každou nově zveřejněnou fotografii či osobní detaily z jeho života, kterých zpravidla bylo jako šafránu. Kellnerovo tragické úmrtí v aljašských horách v pouhých 56 letech tuto touhu nahlédnout pod pokličku ještě umocnilo.

A knižní novinka s názvem Kellner ji dokáže uspokojit. I přesto, že řada komentářů a informací o životě Petra Kellnera a jeho "byznysového dítěte" PPF je již z českých médií dobře známá - mnohé texty publikované v knize v nich totiž v určité podobě již vyšly.

  • Své názory a zkušenosti s Petrem Kellnerem a jeho byznysem v knize publikuje celkem 18 autorů - od bývalých spolupracovníků po investigativní novináře, komentátory a ekonomy. Nutno přitom podotknout, že jde čistě o pánskou společnost. Někteří z nich miliardáře znali osobně - jako přítele i nadřízeného. Jiní jeho byznys dlouhá léta mapovali. Plejáda názorů na jeho osobu je tak v knize pestrá.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy