Rajčata i sušenky. Pod značku kvality Klasa přibyly nové výrobky, už jich je přes 900

Ekonomika Ekonomika
19. 7. 2020 12:34
Prestižní ocenění kvality na českém trhu Klasa získalo nově 22 výrobků celkem od 11 producentů. Značku úřady udílejí prověřeným kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům. Nároky pro udělení jsou přitom přísnější než běžné hygienické a potravinářské legislativní požadavky. Podívejte se, které potraviny se čerstvě mohou modro-červeným logem pyšnit.
Foto: eklasa.cz

Vlastníkem značky Klasa je ministerstvo zemědělství, zemědělský intervenční fond ji administruje. Od roku 2003 ji uděluje ministr zemědělství mimořádně kvalitním potravinám a produktům na tři roky. Zákazníkům má Klasa ulehčit orientaci mezi potravinami v prodejnách a usnadnit nákup kvalitních českých potravin. Aktuálně je toto logo na obalech 932 produktů od 232 českých a moravských výrobců.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce je přitom na značku relativní spoleh. Ta loni zkontrolovala celkem 171 šarží potravin se značkou Klasa a 77 šarží značky Regionální potravina a pouze tři nevyhověly požadavkům, které jsou na tyto značky kladené.

"Výsledky za rok 2019 opět potvrdily velmi vysokou jakost a bezpečnost těchto potravin. Z hlediska našich zjištění se jedná o jednu z nejméně problematických kategorií potravin. U ostatních kategorií inspektoři zjišťují až řádově vyšší podíly nevyhovujících vzorků," uvedl již v únoru Kopřiva.

Potraviny oceněné uvedenými značkami musí splňovat nejen požadavky vyplývající z národní a evropské potravinové legislativy, ale i nadstandardní požadavky vyplývající z podmínek pro používání značky kvality. Jde mimo jiné o vyšší podíl masa u masných výrobků, přísnější regulace v používání sladidel či o míru využití českých surovin.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy