Rajčata i sušenky. Pod značku kvality Klasa přibyly nové výrobky, už jich je přes 900

Ekonomika Ekonomika
19. 7. 2020 12:34
Prestižní ocenění kvality na českém trhu Klasa získalo nově 22 výrobků celkem od 11 producentů. Značku úřady udílejí prověřeným kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům. Nároky pro udělení jsou přitom přísnější než běžné hygienické a potravinářské legislativní požadavky. Podívejte se, které potraviny se čerstvě mohou modro-červeným logem pyšnit.
Foto: eklasa.cz

Vlastníkem značky Klasa je ministerstvo zemědělství, zemědělský intervenční fond ji administruje. Od roku 2003 ji uděluje ministr zemědělství mimořádně kvalitním potravinám a produktům na tři roky. Zákazníkům má Klasa ulehčit orientaci mezi potravinami v prodejnách a usnadnit nákup kvalitních českých potravin. Aktuálně je toto logo na obalech 932 produktů od 232 českých a moravských výrobců.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce je přitom na značku relativní spoleh. Ta loni zkontrolovala celkem 171 šarží potravin se značkou Klasa a 77 šarží značky Regionální potravina a pouze tři nevyhověly požadavkům, které jsou na tyto značky kladené.

"Výsledky za rok 2019 opět potvrdily velmi vysokou jakost a bezpečnost těchto potravin. Z hlediska našich zjištění se jedná o jednu z nejméně problematických kategorií potravin. U ostatních kategorií inspektoři zjišťují až řádově vyšší podíly nevyhovujících vzorků," uvedl již v únoru Kopřiva.

Potraviny oceněné uvedenými značkami musí splňovat nejen požadavky vyplývající z národní a evropské potravinové legislativy, ale i nadstandardní požadavky vyplývající z podmínek pro používání značky kvality. Jde mimo jiné o vyšší podíl masa u masných výrobků, přísnější regulace v používání sladidel či o míru využití českých surovin.

 

Právě se děje

Další zprávy