Kaufland zvýšil odškodnění za čekání ve frontě, nabízí ho i Billa. Dva konkurenti už skončili

Iva Špačková Iva Špačková
3. 5. 2018 6:35
Vyzkoušeli jsme, jak funguje kompenzace za dlouhé čekání u kas. Kaufland prošel, Billa pochybila. Ostatní řetězce náhradu za fronty neposkytují.
Nejsou lidi. (ilustrační foto)
Nejsou lidi. (ilustrační foto) | Foto: Iva Špačková

Praha - Obchodní řetězec Kaufland se snaží zmírnit frustraci zákazníků z dlouhého čekání ve frontách. Zvýšil proto odškodnění za stání u pokladen na padesát korun.

Dvacetikorunou se snaží odškodnit nespokojené návštěvníky také Billa. Další velké řetězce kompenzace za ztrátu času neposkytují.

Fronty, které se mohou protáhnout až na desítky minut, jsou jednou z nejčastějších věcí, na které si zákazníci řetězců v Česku stěžují

Nejkritizovanějším řetězcem je v posledních měsících právě Kaufland. Ještě nedávno nabízel za čekání u kas a samoobslužných pultů, pokud bylo delší než pět minut, poukázku na 30 korun. Na začátku letošního března systém změnil: Náhradu za čekání u pokladen zvýšil na 50 korun, naopak dlouhé čekání u pultů už nekompenzuje.

"Všechny naše záruky jsme nově nastavovali od 6. března. Byla to plánovaná věc v rámci celkového zkvalitnění služeb zákazníkům," říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Na to, jak často si pak zákazníci takový kupon u informačního pultu vyzvedávají, neodpověděla. 

Kompenzace za čekání nabízí i řetězec Billa. Pokud nejsou otevřené všechny pokladny a zákazník má před sebou více než pět zákazníků, slibuje firma na svých internetových stránkách slevový kupon. U některých pokladen pak nápis informuje o tom, že se jedná o 20 korun.

Redaktoři Aktuálně.cz šli vyzkoušet, zda garance skutečně platí. Na webu VašeStížnosti.cz si totiž kupující z Kauflandu stěžovala na to, že kompenzaci za čekání nedostala, protože podle pracovnice řetězce nešla zaktivovat.

Navštívili jsme hypermarket Kauflandu v pražské Podbabě. Mimo nákupní špičku jsme čekáním ve frontě strávili 16 minut, avšak vydání kompenzace na naši žádost proběhlo hladce. Pracovnice u informačního pultu nám bez dalších otázek vydala kartu s nahranou padesátikorunou.

Naopak v Bille v pražských Modřanech nastaly komplikace. "Byl jsem sedmý v řadě, a když jsem se po zaplacení zeptal, kde si mohu vyzvednout slevový kupon, pokladní mě obvinila, že jsem si sedmé místo vymyslel. Bylo to velmi nepříjemné, protože mluvila velmi hlasitě a obracela se i na lidi stojící za mnou," popisuje redaktor.

"Několik známých mi ale říkalo, že poukázku bez problémů dostali, takže se to liší případ od případu," dodává.

Billa na otázky zaslané minulý pátek nestihla do středečního večera odpovědět.

Další řetězce nyní odškodné za dlouhé fronty neposkytují. V minulosti je nabízely ještě sítě Albert a Globus. 

Albert se zavazoval otevírat novou pokladnu v okamžiku, kdy se u kas nahromadilo více než pět lidí. Když se to nepodařilo, nabízel lidem papírovou tašku zdarma. "Za rok jsme tak rozdali zhruba dva miliony tašek," řekl v roce 2009 Hospodářským novinám tehdejší mluvčí Albertu Libor Kytýr.

Globus zase nabízel za čekání delší než 10 minut poukázku v hodnotě 40 korun. 

Současní mluvčí si už nepamatují, kdy byly kompenzace zrušeny. A podobně jako zástupci ostatních řetězců mluví o tom, že se snaží dlouhé čekání krátit pomocí samoobslužných pokladen či samoobslužných skenerů.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality či praktické tipy! Osobní finance Aktuálně.cz.

Video: Vydejte se na dobrodružnou cestu po Kauflandu

Jak Kaufland nabízí zboží v regálech | Video: Ivan Štibrányi
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy