Kaufland jako první nabízí recyklovatelné účtenky. Doba papírová však už pomalu končí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 2. 2021 17:10
Přestože snahy o udržitelnost nyní vystřídal spíše důraz na bezpečnost, prodejci snahu cílit na zákazníka s ekologií nevzdávají. Nově Kaufland jako první řetězec v Česku zavádí recyklovatelné účtenky, které jsou vyrobeny ze speciálního modrého papíru bez chemických příměsí. Aktuální je však mezi prodejci i ještě ekologičtější varianta - tedy netisknout účtenky vůbec a vystavit je elektronicky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kaufland

"Modré účtenky byly v testu již na vybraných pokladnách na dvou prodejnách v Olomouci a v Prostějově a od zákazníků jsou na ně pozitivní ohlasy. Od března je společnost bude postupně zavádět i na další prodejny. Jejich nasazení bude postupné, po spotřebě zbylých původních účtenek," říká mluvčí řetězce Renata Maierl s tím, že v červenci by už měly být účtenky ve všech 135 prodejnách.

Samotný termopapír (tisk probíhá působením tepla) užívaný na účtenkách není pro prodejce v Česku novinkou, je totiž velmi odolný a používá se už desítky let. "Tento papír používáme nejen pro účtenky na pokladnách, ale i například v automatech na vratné obaly. Jelikož účtenky slouží jako doklad, je třeba, aby zůstaly čitelné, zároveň byly také odolné proti vnějším vlivům," vysvětluje mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

S termopapírem je ovšem spojena i řada chemických látek. Od roku 2020 v nich Evropská unie zcela zakázala použití rakovinotvorné látky bisfenol A (BPA). Jiné chemické látky ale v účtenkách mnohdy zůstaly, podle Ekologického institutu Veronica například bisfenol S (BPS). Výrobci již nabízí i ekologické účtenky bez chemických látek. Ty ekologičtější jsou ale zhruba o polovinu dražší.

Kaufland avizuje, že recyklovatelnost jeho nové účtenky spočívá právě v tom, že je vyrobena z modrého termopapíru bez chemických příměsí - například bez barevných vývojek. Nátisk si má přesto udržet vysokou odolnost a přetrvat až 30 let.

"Tato modrá účtenka je ekologičtější, a navíc se dá recyklovat společně s papírem z toho důvodu, že proces tisku probíhá čistě na mechanické bázi - bez chemické reakce, která probíhá u standardních účtenek," upřesňuje řetězec. 

Tisk funguje tak, že na bílém papíru je nanesen černý povlak, který je potažený modře zbarvenou vrstvou miniaturních bublinek. Ty při "tisku" prasknou a odhalí tak spodní tmavou vrstvu papíru.

O recyklovatelnost účtenek se zajímá také konkurence. Například řetězec Coop o nich podle tiskového mluvčí Lukáše Němčíka rovněž uvažuje, ale prozatím nenašel vhodného dodavatele. Možnost zvažuje i Penny Market. Prodejny jako Billa a Albert se zase snaží spotřebu papíru pro účtenky omezovat, respektive účtenky zkracují. 

Jde to i bez tisku

Velké obchodní řetězce nicméně i přesto každý rok vydají stovky tun účtenek, které krátce po nákupu skončí v koši. Možností tak může být ještě ekologičtější varianta - tedy netisknout papírové účtenky vůbec a evidovat je elektronicky. Podle zákona totiž sice obchodník musí vydat účtenku, už ale není specifikováno, v jaké podobě. 

Elektronická účtenka se běžně vydává při nákupech přes internet, v případě kamenných obchodů ale běžná není. Většina nákupních aplikací a věrnostních karet ovšem umí minimálně evidovat historii nákupů a jejich celkovou cenu. 

Konkrétně K-card od Kauflandu, kterou v současné chvíli aktivně využívá přes milion lidí, eviduje, kdy nákup proběhl a za jakou částku. V budoucnosti řetězec plánuje zavést také elektronickou evidenci účtenek.

Aplikace Můj Globus stejnojmenného konkurenčního řetězce mimo jiné funkcionality umí i ukládat účtenky. Prodejny Albert začaly elektronickou účtenku testovat loni v Jihlavě a projekt běží v rámci aplikace Můj Albert podle šéfa komunikace Jiřího Marečka úspěšně i nadále. 

Uchovávat účtenky dokáže i aplikace Lidl Plus, kterou řetězec nabídl českým zákazníkům teprve nedávno. Informace o počtu stažení řetězec považuje za interní, a proto je nezveřejňuje.

Už v době svého spouštění v Česku v druhé polovině loňského roku ale měli uživatelé o aplikaci velký zájem - počet jejího stažení v App Storu a Google Play směle konkuroval aplikaci eRouška, která si dala za cíl pomoci při sledování kontaktů s osobami nakaženými covidem-19.

Dilema s osobními údaji

Své aplikace mají také Makro, Tesco nebo Coop. "Věrnostních programů máme několik dle našich družstev a některé mají k dispozici i kontrolu účtenky přes systém," potvrzuje Němčík z Coopu.

O bezpapírové účtence uvažuje i Penny Market. "Možností elektronického vydávání účtenek se zabýváme, z pohledu zákona to možné je, stejně tak naše IT systémy jsou na tuto alternativu připraveny. S rozesíláním elektronických účtenek se však mohou pojit další právní otázky, jako například zpracování osobních údajů spotřebitelů, aktualizace těchto osobních údajů a podobně," vysvětluje za řetězec mluvčí Tomáš Kubík.

"Současně je nutné vnímat to, že ne všichni zákazníci by si při použití věrnostní karty přáli dostávat účtenky z nákupů do svých e-mailových schránek - ať již proto, že jednoduše nechtějí, nebo proto, že například nemají e-mailovou schránku," dodává Kubík. Penny kartu v současnosti vlastní přes milion zákazníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy