Kaufland jako první nabízí recyklovatelné účtenky. Doba papírová však už pomalu končí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 2. 2021 17:10
Přestože snahy o udržitelnost nyní vystřídal spíše důraz na bezpečnost, prodejci snahu cílit na zákazníka s ekologií nevzdávají. Nově Kaufland jako první řetězec v Česku zavádí recyklovatelné účtenky, které jsou vyrobeny ze speciálního modrého papíru bez chemických příměsí. Aktuální je však mezi prodejci i ještě ekologičtější varianta - tedy netisknout účtenky vůbec a vystavit je elektronicky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kaufland

"Modré účtenky byly v testu již na vybraných pokladnách na dvou prodejnách v Olomouci a v Prostějově a od zákazníků jsou na ně pozitivní ohlasy. Od března je společnost bude postupně zavádět i na další prodejny. Jejich nasazení bude postupné, po spotřebě zbylých původních účtenek," říká mluvčí řetězce Renata Maierl s tím, že v červenci by už měly být účtenky ve všech 135 prodejnách.

Samotný termopapír (tisk probíhá působením tepla) užívaný na účtenkách není pro prodejce v Česku novinkou, je totiž velmi odolný a používá se už desítky let. "Tento papír používáme nejen pro účtenky na pokladnách, ale i například v automatech na vratné obaly. Jelikož účtenky slouží jako doklad, je třeba, aby zůstaly čitelné, zároveň byly také odolné proti vnějším vlivům," vysvětluje mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

S termopapírem je ovšem spojena i řada chemických látek. Od roku 2020 v nich Evropská unie zcela zakázala použití rakovinotvorné látky bisfenol A (BPA). Jiné chemické látky ale v účtenkách mnohdy zůstaly, podle Ekologického institutu Veronica například bisfenol S (BPS). Výrobci již nabízí i ekologické účtenky bez chemických látek. Ty ekologičtější jsou ale zhruba o polovinu dražší.

Kaufland avizuje, že recyklovatelnost jeho nové účtenky spočívá právě v tom, že je vyrobena z modrého termopapíru bez chemických příměsí - například bez barevných vývojek. Nátisk si má přesto udržet vysokou odolnost a přetrvat až 30 let.

"Tato modrá účtenka je ekologičtější, a navíc se dá recyklovat společně s papírem z toho důvodu, že proces tisku probíhá čistě na mechanické bázi - bez chemické reakce, která probíhá u standardních účtenek," upřesňuje řetězec. 

Tisk funguje tak, že na bílém papíru je nanesen černý povlak, který je potažený modře zbarvenou vrstvou miniaturních bublinek. Ty při "tisku" prasknou a odhalí tak spodní tmavou vrstvu papíru.

O recyklovatelnost účtenek se zajímá také konkurence. Například řetězec Coop o nich podle tiskového mluvčí Lukáše Němčíka rovněž uvažuje, ale prozatím nenašel vhodného dodavatele. Možnost zvažuje i Penny Market. Prodejny jako Billa a Albert se zase snaží spotřebu papíru pro účtenky omezovat, respektive účtenky zkracují. 

Jde to i bez tisku

Velké obchodní řetězce nicméně i přesto každý rok vydají stovky tun účtenek, které krátce po nákupu skončí v koši. Možností tak může být ještě ekologičtější varianta - tedy netisknout papírové účtenky vůbec a evidovat je elektronicky. Podle zákona totiž sice obchodník musí vydat účtenku, už ale není specifikováno, v jaké podobě. 

Elektronická účtenka se běžně vydává při nákupech přes internet, v případě kamenných obchodů ale běžná není. Většina nákupních aplikací a věrnostních karet ovšem umí minimálně evidovat historii nákupů a jejich celkovou cenu. 

Konkrétně K-card od Kauflandu, kterou v současné chvíli aktivně využívá přes milion lidí, eviduje, kdy nákup proběhl a za jakou částku. V budoucnosti řetězec plánuje zavést také elektronickou evidenci účtenek.

Aplikace Můj Globus stejnojmenného konkurenčního řetězce mimo jiné funkcionality umí i ukládat účtenky. Prodejny Albert začaly elektronickou účtenku testovat loni v Jihlavě a projekt běží v rámci aplikace Můj Albert podle šéfa komunikace Jiřího Marečka úspěšně i nadále. 

Uchovávat účtenky dokáže i aplikace Lidl Plus, kterou řetězec nabídl českým zákazníkům teprve nedávno. Informace o počtu stažení řetězec považuje za interní, a proto je nezveřejňuje.

Už v době svého spouštění v Česku v druhé polovině loňského roku ale měli uživatelé o aplikaci velký zájem - počet jejího stažení v App Storu a Google Play směle konkuroval aplikaci eRouška, která si dala za cíl pomoci při sledování kontaktů s osobami nakaženými covidem-19.

Dilema s osobními údaji

Své aplikace mají také Makro, Tesco nebo Coop. "Věrnostních programů máme několik dle našich družstev a některé mají k dispozici i kontrolu účtenky přes systém," potvrzuje Němčík z Coopu.

O bezpapírové účtence uvažuje i Penny Market. "Možností elektronického vydávání účtenek se zabýváme, z pohledu zákona to možné je, stejně tak naše IT systémy jsou na tuto alternativu připraveny. S rozesíláním elektronických účtenek se však mohou pojit další právní otázky, jako například zpracování osobních údajů spotřebitelů, aktualizace těchto osobních údajů a podobně," vysvětluje za řetězec mluvčí Tomáš Kubík.

"Současně je nutné vnímat to, že ne všichni zákazníci by si při použití věrnostní karty přáli dostávat účtenky z nákupů do svých e-mailových schránek - ať již proto, že jednoduše nechtějí, nebo proto, že například nemají e-mailovou schránku," dodává Kubík. Penny kartu v současnosti vlastní přes milion zákazníků.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy