Konec nočního nakupování. Kaufland zavře pražské pobočky o dvě hodiny dříve

Iva Špačková Iva Špačková
29. 6. 2017 14:27
Obchodní řetězec Kaufland zkrátí otevírací dobu obchodů otevřených do půlnoci. Šest pražských prodejen si díky tomu "prodlouží spánek" o dvě hodiny.
Foto: Iva Špačková

Praha - V pražských prodejnách Kaufland už si po desáté hodině večerní od července nenakoupíte. Obchody, které měly otevřeno do půlnoci, kvůli menšímu zájmu zákazníků o noční nakupování zkrátí prodejní dobu o dvě hodiny.

"V Praze máme devět prodejen. Otevírací dobu od 7:00 do 24:00 hodin jsme měli u šesti z nich. U dalších tří prodejen v Praze je otevírací doba do 22:00 hodin již delší dobu standardem. Ke zkrácení otevírací doby do 22:00 hodin dojde od 1. července 2017 a jde o zkrácení trvalé," uvedla mluvčí Kauflandu ČR Renata Maierl.

Řetězec, který provozuje v zemi 126 poboček, podle ní upravuje otevírací dobu, protože zákazníci už nemají o nakupování po desáté večer velký zájem. Kratší provoz také společnosti ušetří náklady na energie.

"Dalším důvodem zkrácení prodejní doby byli naši zaměstnanci, kterým jsme tímto chtěli vyjít vstříc a pro něž je zkrácení pracovní doby jistě příjemným faktorem," dodala mluvčí.

Vedle těchto důvodů však může stát za zkrácením otevírací doby také fakt, že prodejci se přetahují o zaměstnance a mají jich málo, navíc začínají dovolené. Například při víkendovém nakupování v jednom z pražských obchodů Kaufland dodávali zboží do regálů brigádníci či zaměstnanci z jiných oddělení. Nemohli tak poradit zákazníkům, když se jich ptali, kde co najdou. "Je nás málo a hodně lidí je nemocných," omlouval se za neznalost jeden z nich.

K omezování otevírací doby sáhlo před dvěma lety také Tesco, které zkrátilo dobu nakupování v téměř dvou desítkách prodejen otevřených nonstop. Nyní se k žádným podobným změnám nechystá. "Momentálně žádnou změnu v otevírací době nechystáme," uvedl mluvčí sítě Václav Koukolíček.

Podobně na dotaz ke zkrácení otevírací doby reagoval i Globus a Penny Market, jejichž pobočky však nikdy do půlnoci otevřeny nebyly. Ostatní řetězce se nevyjádřily.

Kaufland, který stejně jako Lidl patří do německé maloobchodní skupiny Lidl & Schwarz-Gruppe, vstoupil na tuzemský trh v roce 1998. Nyní zaměstnává v ČR téměř 12 000 zaměstnanců. Kaufland je podle tržeb největší maloobchodní společnost v ČR. Mezi největší obchodníky dále patří Ahold, Tesco, Lidl a Penny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy