Konec nočního nakupování. Kaufland zavře pražské pobočky o dvě hodiny dříve

Iva Špačková Iva Špačková
29. 6. 2017 14:27
Obchodní řetězec Kaufland zkrátí otevírací dobu obchodů otevřených do půlnoci. Šest pražských prodejen si díky tomu "prodlouží spánek" o dvě hodiny.
Foto: Iva Špačková

Praha - V pražských prodejnách Kaufland už si po desáté hodině večerní od července nenakoupíte. Obchody, které měly otevřeno do půlnoci, kvůli menšímu zájmu zákazníků o noční nakupování zkrátí prodejní dobu o dvě hodiny.

"V Praze máme devět prodejen. Otevírací dobu od 7:00 do 24:00 hodin jsme měli u šesti z nich. U dalších tří prodejen v Praze je otevírací doba do 22:00 hodin již delší dobu standardem. Ke zkrácení otevírací doby do 22:00 hodin dojde od 1. července 2017 a jde o zkrácení trvalé," uvedla mluvčí Kauflandu ČR Renata Maierl.

Řetězec, který provozuje v zemi 126 poboček, podle ní upravuje otevírací dobu, protože zákazníci už nemají o nakupování po desáté večer velký zájem. Kratší provoz také společnosti ušetří náklady na energie.

"Dalším důvodem zkrácení prodejní doby byli naši zaměstnanci, kterým jsme tímto chtěli vyjít vstříc a pro něž je zkrácení pracovní doby jistě příjemným faktorem," dodala mluvčí.

Vedle těchto důvodů však může stát za zkrácením otevírací doby také fakt, že prodejci se přetahují o zaměstnance a mají jich málo, navíc začínají dovolené. Například při víkendovém nakupování v jednom z pražských obchodů Kaufland dodávali zboží do regálů brigádníci či zaměstnanci z jiných oddělení. Nemohli tak poradit zákazníkům, když se jich ptali, kde co najdou. "Je nás málo a hodně lidí je nemocných," omlouval se za neznalost jeden z nich.

K omezování otevírací doby sáhlo před dvěma lety také Tesco, které zkrátilo dobu nakupování v téměř dvou desítkách prodejen otevřených nonstop. Nyní se k žádným podobným změnám nechystá. "Momentálně žádnou změnu v otevírací době nechystáme," uvedl mluvčí sítě Václav Koukolíček.

Podobně na dotaz ke zkrácení otevírací doby reagoval i Globus a Penny Market, jejichž pobočky však nikdy do půlnoci otevřeny nebyly. Ostatní řetězce se nevyjádřily.

Kaufland, který stejně jako Lidl patří do německé maloobchodní skupiny Lidl & Schwarz-Gruppe, vstoupil na tuzemský trh v roce 1998. Nyní zaměstnává v ČR téměř 12 000 zaměstnanců. Kaufland je podle tržeb největší maloobchodní společnost v ČR. Mezi největší obchodníky dále patří Ahold, Tesco, Lidl a Penny.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy