Kaufland, Penny, Albert. Známe nejvyšší pokuty pro řetězce, projděte si přehled

Petr Kučera Petr Kučera
20. 2. 2017 6:30
Zkažené jídlo, hygienické nedostatky, špatné účtování slev, prošlé datum spotřeby nebo chyby dodavatelů. Zjistili jsme, za co stát trestal obchodníky. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku.

Kaufland - pokuty od SZPI

Foto: SZPI

Podívejme se podrobněji, za co konkrétně padly nejvyšší pokuty od potravinářské inspekce.

Kaufland musí platit 3 020 000 Kč za výskyt nepovolených látek (antibiotik) v medech od společnosti Včelpo. Řetězec je prodával v roce 2015. Léčení včel těmito látkami je v EU zakázáno, zbytky se v medu nesmí vyskytovat.

Přestože jde o chybu dodavatele, SZPI v těchto případech trestá obchodníka, který zboží prodává spotřebitelům. Je totiž na něm, aby si vybral spolehlivé dodavatele a kontroloval je - přestože v praxi je to často nemožné. Sankci musí zaplatit obchodník a ten se ji následně snaží vymáhat po dodavateli. "Pokuty, které jsou nám uděleny za přestupky dodavatelů, s nimi dále řešíme," potvrzuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Přímo společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, dostala také pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy. Vinu zřejmě nese zaměstnanec, který do českého medu přimíchával ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy