Kaufland, Penny, Albert. Známe nejvyšší pokuty pro řetězce, projděte si přehled

Petr Kučera Petr Kučera
20. 2. 2017 6:30
Zkažené jídlo, hygienické nedostatky, špatné účtování slev, prošlé datum spotřeby nebo chyby dodavatelů. Zjistili jsme, za co stát trestal obchodníky. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku.

Kaufland - pokuty od SZPI

Foto: SZPI

Podívejme se podrobněji, za co konkrétně padly nejvyšší pokuty od potravinářské inspekce.

Kaufland musí platit 3 020 000 Kč za výskyt nepovolených látek (antibiotik) v medech od společnosti Včelpo. Řetězec je prodával v roce 2015. Léčení včel těmito látkami je v EU zakázáno, zbytky se v medu nesmí vyskytovat.

Přestože jde o chybu dodavatele, SZPI v těchto případech trestá obchodníka, který zboží prodává spotřebitelům. Je totiž na něm, aby si vybral spolehlivé dodavatele a kontroloval je - přestože v praxi je to často nemožné. Sankci musí zaplatit obchodník a ten se ji následně snaží vymáhat po dodavateli. "Pokuty, které jsou nám uděleny za přestupky dodavatelů, s nimi dále řešíme," potvrzuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Přímo společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, dostala také pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy. Vinu zřejmě nese zaměstnanec, který do českého medu přimíchával ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy