Kaufland, Penny, Albert. Známe nejvyšší pokuty pro řetězce, projděte si přehled

Petr Kučera Petr Kučera
20. 2. 2017 6:30
Zkažené jídlo, hygienické nedostatky, špatné účtování slev, prošlé datum spotřeby nebo chyby dodavatelů. Zjistili jsme, za co stát trestal obchodníky. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku.

Kaufland - pokuty od SZPI

Foto: SZPI

Podívejme se podrobněji, za co konkrétně padly nejvyšší pokuty od potravinářské inspekce.

Kaufland musí platit 3 020 000 Kč za výskyt nepovolených látek (antibiotik) v medech od společnosti Včelpo. Řetězec je prodával v roce 2015. Léčení včel těmito látkami je v EU zakázáno, zbytky se v medu nesmí vyskytovat.

Přestože jde o chybu dodavatele, SZPI v těchto případech trestá obchodníka, který zboží prodává spotřebitelům. Je totiž na něm, aby si vybral spolehlivé dodavatele a kontroloval je - přestože v praxi je to často nemožné. Sankci musí zaplatit obchodník a ten se ji následně snaží vymáhat po dodavateli. "Pokuty, které jsou nám uděleny za přestupky dodavatelů, s nimi dále řešíme," potvrzuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Přímo společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, dostala také pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy. Vinu zřejmě nese zaměstnanec, který do českého medu přimíchával ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy